Život v súčasnom systéme mi nedáva zmysel

Zamýšľali ste sa niekedy nad životom? Nad tým prečo chodia ľudia do práce a za ňu dostávajú zvláštne papieriky, zvané peniaze, ktoré majú pre nich veľkú hodnotu? Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, či by ľudia robili svoju prácu aj keby za ňu nedostávali peniaze? Robil by si to, čo robíš, keby za svoju prácu nedostávaš peniaze? Máš rád svoju prácu natoľko, že by si ju dokázal robiť aj keby za ňu nedostávaš peniaze?

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (10 min):

Otroctvo za peniaze

Človek je jediný druh na planéte, ktorý musí platiť za život.

Príde mi, že väčšina ľudí robí prácu iba pre peniaze. Iba preto, lebo musia. Potrebujeme peniaze, aby sme mohli uživiť seba a rodinu a preto potrebujeme nejakú prácu, pokiaľ možno dobre platenú, aby nám ostalo aj na dovolenku, auto, alebo splácanie pôžičiek. Ak niečo chcem, ale nemám na to peniaze, môžem si na to predsa zobrať pôžičku. Je to paráda nie? Čo na tom, že sa zadĺžim a v konečnom dôsledku preplatím danú vec o pár percent. Veď skoro každý to tak robí. Je to bežná prax.

Baví ťa každé ráno vstávať a dochádzať do práce, tam si odmakať 8 alebo aj viac hodín a cestovať zase domov? Myslíš, že ťa to bude baviť robiť niekoľko desaťročí? Myslíš, že si slobodný? Čo keby som ti povedal, že si otrok? Asi by si nesúhlasil, že? Tak schválne, poďme si pozrieť podobnosť otroctva kedysi a otroctva dnes.

Otroctvo kedysi a dnes

Kedysi boli otroci doslova vlastníctvom otrokára. Dnes nie sú vlastníctvom, ale zvyčajne lacnou pracovnou silou, ktorá môže byť nahradená inou lacnou pracovnou silou.

Kedysi otroci dostávali za prácu len jedlo a vodu a nemali žiadny majetok. Boli majetkom otrokárov. Mali zaobstaranú strechu nad hlavou. Dnes otroci dostávajú za prácu peniaze, aby si mohli kúpiť jedlo, vodu, strechu nad hlavou a ak zvýšia peniaze, tak aj nejaký majetok. Z niektorých otrokov sa z rôznych dôvodov stávajú bezdomovci. Nemajú strechu nad hlavou, nemajú peniaze na jedlo ani na vodu, ale sú aspoň slobodní. Nemusia robiť prácu, ktorá ich nebaví.

Rozdielov medzi otrokárstvom kedysi a otrokárstvom dnes je len málo. Dnešní otroci sú naoko slobodní a môžu mať majetok. Otrokári totiž časom zistili, že keď dajú otrokom iluzornú slobodu, tak produktivita práce rapídne stúpne. Otrokov prepustili a dali im možnosť otročiť o čosi slobodnejšie.

Peniaze

Keďže veľa ľudí má nedostatok peňazí, peniaze sú pre nich veľmi dôležité. Častokrát sú peniaze na vrchole hodnotového rebríčka ľudí. Pracujú za peniaze na úkor zdravia a potom tie peniaze použijú na to, aby získali zdravie späť. Je to zvláštne. Ľudia si neuvedomujú čo robia. Žijú v nevedomosti. O peniazoch píšem v článku “Peniaze“.

Honba za peniazmi

Vidina bohatstva v podobe peňazí a veľkého majetku je hnacím motorom mnohých ľudí. Ženú sa za peniazmi a pritom zabúdajú na skutočné hodnoty života. Zabúdajú na rodinu a priateľov, na svoje záľuby, aj na svoje zdravie. Nemajú čas zaoberať sa skutočnými hodnotami, lebo svoj čas vymieňajú za peniaze. Často si až na smrteľnej posteli uvedomia, že ich život nebol nič iné, ako honba za peniazmi.

Aj dnes ešte stále veľa ľudí pracuje 8 hodín denne, 5 dní v týždni, 160 a viac hodín mesačne. Niektorí dostávajú slabší plat, iní celkom slušný. Peniaze hromadia na svojom bankovom účte a občas si doprajú nejakú dovolenku, alebo drahšiu vec ako napríklad auto. Niektorí ľudia majú celkom vysoký životný štandard, preto potrebujú zarábať viac peňazí. Napríklad mám kamaráta, ktorý mesačne minie okolo 2000€ pre štvorčlennú rodinu. Preto potrebuje zarobiť minimálne tých 2000€ mesačne, ale ako programátor zarába samozrejme viac.

Zamysli sa, či potrebuješ drahé auto, drahý dom, drahú dovolenku. Či to naozaj stojí za ten čas strávený v práci, ktorá ťa možno ani nebaví a robíš ju len pre peniaze. Robil by si svoju prácu, keby za ňu nedostávaš peniaze? Ak si odpovedal NIE, prečítaj si článok “Nasleduj svoju vášeň“.

Médiá

Médiá sú zvláštna vec. Majú obrovskú moc, ktorú si bežní ľudia neuvedomujú. Majú moc tvoriť mienku obrovského množstva ľudí. Majú moc zahlcovať ľudí správnymi informáciami v správny čas. Majú moc tvoriť mienku masy ľudí správnymi informáciami v správny čas. Viac o médiách píšem v článu “Mediálna manipulácia v praxi“.

Televízia doslova programuje mysle obrovského množstva ľudí. Ľuďom sa do povedomia dostávajú veci, o ktorých nemajú najmenšie tušenie. Napríklad násilie, hnev, hádky, ohováranie a dokonca aj strava.

Pozriete si telenovelu a čo vidíte? Intrigy, hádky, ohováranie a násilie. Občas aj lásku aby sa nepovedalo.

Pozriete si večerný film a čo vidíte? V trileroch nebezpečie, smrť, násilie. V romantických filmoch je trocha lásky a vtipu. V hororoch opäť nebezpečie, strach, násilie, smrť. Dokonca aj rozprávky sú plné násilia. Malé deti vidia násilie v rozprávkach a potom to skúšajú praktikovať na svojich kamarátoch a čudujú sa, že sa to ich kamarátom nepáči. Veď v rozprávke to vyzeralo tak super.

Školstvo

Učiť sa veci, ktoré sa už v praxi dávno nepoužívajú a učiť sa veci, ktoré človek nikdy nevyužije, o tom je naše školstvo. O školstve píšem v článku “Školstvo je napiču“.

Vláda, polícia, vojsko

Vláda, polícia, vojsko – zbytočnosť nad zbytočnosť. Načo potrebuje slobodný človek vládu, aby ho okrádala? Načo potrebuje slobodný človek políciu? Aby sa tvárila, že nás ochraňuje? A vojsko? Vojsko potrebuje elita, aby mohla dobývať cudzie územia.

Ja viem, ja viem. Ľudia sú hovadá, preto potrebujú byť ovládaní vládou. Vláda všetko zariadi. Ľudia potrebujú zákony, inak by tu bol totálny chaos. Potrebujú políciu, ktorá ich ochráni pred každodenným nebezpečenstvom – pred ľuďmi. A vojsko je tiež potrebné. Čo ak nás napadne iné vojsko? Hehe, tak Slovensko je v prdeli.

Drancovanie prírody

Planéta Zem je domov ľudí. Ľudia sú taký zvláštny tvor, že si svoj domov ničia. Chcú dokonca lietať na iné planéty a tam zakladať kolónie. Ak zničia Zem, jednoducho odletia na inú planétu. Veď pohodka. Zničíme si jeden domov, presťahujeme sa inde. Veď sme civilizácia, alebo nie?

sumavsky les

A iné

Mohol by som napísať celú knihu o tom, čo mi príde zvláštne v súčasnom systéme. Možno ju aj raz napíšem.

Ako by to malo byť

Aby som len nekritizoval, tak to napravím svojou slniečkárskou víziou, pre mnohých doslova utópiou.

V prvom rade by ľudia mali byť ľuďmi a dodržiavať základné pravidlá ľudskosti. Píšem o tom v článku “Základné pravidlá ľudskosti“. Sloboda a rešpektovanie slobody ostatných je najvyššia neporušiteľná zásada. Ľudia môžu robiť čokoľvek ak tým nezasahujú do slobody ostatných, nie len ľudí, ale aj zvierat a pokiaľ možno aj rastlín. Ľudia sa musia naučiť žiť v súlade s prírodou. Nie je možné, aby spoločnosť fungovala efektívne bez dodržiavania základných pravidiel ľudskosti. Je potrebná zmena a táto zmena musí nastať na úrovni jednotlivcov. Áno, pokiaľ možno všetkých 7 miliard ľudí.

Ľudia by mali obnoviť svoj pôvodný vzťah s prírodou.

Ľudia nebudú pracovať len pre svoje blaho, ale pre blaho všetkých ľudí, zvierat aj rastlín.

Ľudia by mali robiť to, čo ich baví. Nemali by byť obmedzovaní peniazmi a musieť pracovať len pre peniaze.

Peniaze sú zbytočnosť. Je to výmysel, ktorý má ľudí udržiavať v otroctve. Každý človek by mal mať mať zabezpečené základné veci ako strechu nad hlavou, dostatok jedla a vody a možnosť robiť to, čo ho baví. Platiť za život je hlúposť.

Štáty, hranice a zákony sú takisto zbytočnosť. Príkazy a zákazy, to nie je sloboda.

Ľudia by mali využívať svoj potenciál na tvorenie namiesto ničenia. Ľudský potenciál je obrovský. Len sa dnes využíva viac na ničenie ako na tvorenie. Respektíve využíva sa aj na tvorenie ale pritom sa ničí veľa vecí. Nemusí to tak byť. Ľudia už dnes hľadajú spôsoby ako redukovať ničenie na minimum.

Dnes sa moja vízia môže zdať ako utópia, no v budúcnosti to môže byť realita.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥