Duchovné jedlo – prasádam

Prasádam je niečo tak neskutočne dobré a fascinujúce, že si zaslúži samostatný článok. Keď som prišiel prvýkrát ku Krišňákom a ochutnal som ich jedlo, povedal som si “Toto je božské“. A to som ešte nevedel, že to božské naozaj je.

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (8 min):

Čo je prasádam?

Nechápal som ako je možné, že je to jedlo také dobré. V živote som lepšie jedlo nejedol. Krišňáci mi vysvetlili, že je za tým Krišna. Jedlo pripravené pre Krišnu a ponúknuté Krišnovi s láskou a oddanosťou získava duchovné vlastnosti, stáva sa duchovným jedlom a získava duchovnú chuť. Takéto jedlo sa nazýva Krišna prasádam, čo v preklade znamená “milosť Krišnu”. Krišna je najvyššia osobnosť božstva. Krišna je Boh. Ak prijímame prasádam, prijímame božiu milosť. Prasádam je veľmi chutné jedlo, ktoré očisťuje srdce a myseľ. Vytláča z človeka zlé vlastnosti. Čím viac prasádam človek prijme, tým viac sa očistí. Tým viac zlého zo seba vytlačí.

Prasádam je vegetariánske jedlo, ktoré má duchovnú chuť. Pán Caitanya hovorí o prasádam: “Každý už ochutnal toto jedlo predtým. Avšak teraz bolo pripravené pre Krišnu a ponúknuté Krišnovi s oddanosťou. Toto jedlo získalo neobyčajnú chuť a vôňu. Len ho ochutnajte a uvidíte ten rozdiel! Nie len chuť, ale aj vôňa potešuje naše zmysly a zabúdame na všetky ostatné vône. Preto by ste mali porozumieť, že duchovný nektar z Krišnových úst sa musel dotknúť tohto obyčajného jedla a preniesol na toto jedlo transcendentálnu kvalitu.

Jedenie prasádam je základná činnosť Bhakti yogy. V ostatných druhoch yogy musí človek umelo potláčať svoje zmysly, ale v Bhakti yoge môže svoje zmysly zamestnať v rôznych potešujúdich duchovných činnostiach ako napríklad prijímanie prasádam. Týmto spôsobom sú zmysly postupne oduchovnené a prinášajú oddanému viac a viac transcendentálneho potešenia z oddanej služby. Takéto duchovné potešenie prekonáva všetky hmotné potešenia.

Jedenie prasádam je nad vegetariánstvo. Byť vegetariánom nie je dostatočné. Aj holuby a opice sú vegetariáni. Keď ideme za vegetariánstvo a prijímame prasádam, naše jedenie sa stáva nápomocné v dosahovaní cieľa ľudského života – znovuvytvorenie vzťahu s Bohom.

Jedenie len jedla ponúknutého Krišnovi je dokonalosť vegetariánstva. V Bhagavad gíte Pán Krišna hovorí, že ak niekto prijíma iba jedlo, ktoré bolo ponúknuté Jemu (Krišnovi), nevytvára si tak karmu (za jedenie jedla). Tiež hovorí: “Ak mi niekto s láskou ponúkne lístok, kvetinu, ovocie, alebo vodu, prijmem to.

Krišnovi môžeme ponúknuť jedlo pripravené z mliečnych produktov, zeleniny, ovocia, orechov a semien. Mäso, ryby a vajcia sa Krišnovi nemôžu ponúknuť. Cesnak a cibuľa sú tiež zakázané, pretože sú v kvalite nevedomosti. Hing alebo asafoetida sú chutné náhrady namiesto nich. Cesnak je prírodné antibiotikum a afrodiziakum. Načo by ste jedli antibiotiká keď nie ste chorí? A načo by ste jedli afrodiziakum keď nepotrebujete byť vzrušení? Keď krájate cibuľu, tak cibuľa spúšťa obranný mechanizmus a vy plačete. Načo by ste jedli niečo, čo sa bráni až tak, že vás to rozplače? Krišnovi tiež nemôžeme ponúknuť kávu, alebo čaj s kofeínom a inými látkami, ktoré vplývajú na vedomie. Hnutie Hare Krišna má korene v Indii, takže prasádam je väčšinou indické jedlo. Indická kuchyňa je výborná. Hojne sa v nej používa mlieko a mliečne výrobky. Krava je v Indii posvätné zviera, je považovaná za matku, pretože dáva mlieko.

V Hnutí vedomia Krišnu sa oddaní snažia vyvinúť spontánnu lásku ku Krišnovi. Napríklad tým, že ponúknu Krišnovi na oltár to, čo uvarili. Keď varia, tak nerozmýšľajú “Toto bude pre moje potešenie“. Alebo aspoň sa snažia tak nerozmýšľať. Ani nemyslia na to, že toto bude pre potešenie manželky, alebo pre potešenie detí. Myslia na to, že to robia pre potešenie Boha. A následne je úžasné pozorovať ako si ľudia pochutnávajú na veľkej hostine každú nedeľu. Ľudia často hovoria: “Toto je najlepšie jedlo aké som kedy jedol“.

Keď je jedlo ponúknuté Krišnovi a Krišna ho prijme, jedlo získava duchovnú chuť. Obyčajné jedlo sa stáva duchovným jedlom. Je to ako keď zoberiete železnú tyč a dáte ju do oňha. Získa vlastnosti ohňa, bude žeravá. Keď ju vyberiete z ohňa, bude mať vlastnosti ako oheň. Keď sa rozžeravená tyč niečoho dotkne, jednoducho to spáli.

A rovnako keď ponúkneme jedlo Krišnovi a on ho prijme, jedlo získa vlastnosti Boha. Stáva sa z neho prasádam, ktoré má rovnaké vlastnosti ako Boh a v podstate sa nelíši od Boha. Jedlo sa môže na prvý pohľad zdať ako obyčajné jedlo, ale na toho, kto ho konzumuje, má zvláštny očisťujúci účinok. Navyše jedlo získa výbornú duchovnú chuť. Každý kto prijíma prasádam, si zároveň očisťuje vedomie a stáva sa viac duchovným. Obnovuje svoje pôvodné vedomie Krišnu.

Pretože Boh je duchovný a všetko pochádza z Neho, všetko je vo svojej podstate duchovné. Niečo je len pokryté materiálnou clonou. Ponúknutím niečoho späť Bohu je táto clona odstránená a duchovný potenciál ponúknutej veci je odhalený.

Vedomie Krišnu je praktický proces oživenia našej spirituality. Hovorí sa “Si to, čo ješ“. Takže ak ješ duchovné jedlo prasádam, tvoje telo sa postupne tiež stane oduchovnené a budeš schopný viac porozumieť čo, respektíve kto je Boh.

Čo sa týka porozumenia Boha, veľa ľudí nedokáže ani pochopiť, že majú dušu. Pre ľudí, ktorí sú príliš materiálne založení – napríklad tí, ktorí neustále jedia mäso – je veľmi ťažké pochopiť rozdiel medzi hmotou a dušou. Každý môže povedať “Milujem Boha” alebo “Poznám Boha“, ale naozaj pochopiť Boha, to je iná vec. Človek musí mať určitú duchovnú inteligenciu aby porozumel duchovným záležitostiam. Takže jedenie jedla, ktoré bolo ponúknuté Bohu, je veľmi dôležitá (sú)časť duchovného života.

Jedlo a karma

Jedlo nesie určitú karmu podľa surovín, z ktorých bolo vyrobené a tiež je v ňom karma kuchára, ktorý jedlo pripravuje. Tým, že toto jedlo prijímame, prijímame aj túto karmu a ponesieme za ňu následky. Tým, že jedlo ponúkneme Krišnovi a Krišna ho prijme, tým sa jedlo zbaví karmy. Prijímaním prasádam teda nevytvárame žiadnu karmu čo je veľmi prospešné. Oddaní Krišnu jedia výlučne prasádam.

Ako si zadovážiť prasádam?

Už keď je to jedlo také skvelé, čo tak si ho zadovážiť a ochutnať jeho božskú chuť? Môžete ho ochutnať v indických reštauráciach s názvom Góvinda. Na Slovensku sú v Bratislave, Prešove a Košiciach. V Česku sú v Prahe, Olomouci a v Brne je rozvoz prasádam s názvom Madan Móhan.

Alebo môžete navštíviť priamo Krišňákov a zúčastniť sa nedeľného programu, ktorého súčasťou je aj hostina. Chrámy majú napríklad v Bratislave, Abranovciach, Prahe aj v Brne. Program sa koná každú nedeľu o 14:00. O tom ako som sa prvýkrát zúčastnil nedeľného programu píšem v článku “Hare Krišna“.

Alebo môžete skúsiť recepty z Krišnovej vegetariánskej kuchárky: http://www.burfi.net/burfi/krsnova_vegetarianska_kucharka.pdf. Ale pamätajte, že jedlo sa stáva duchovným len keď ho varíte pre Krišnu a ponúknete ho Krišnovi.

Ako ponúknuť jedlo Krišnovi?

Ak sa naučíte viac o Bhakti yoge a budete ju praktikovať, prirodzene dospejete do štádia kedy budete chcieť pripravovať jedlo pre Krišnu. O tom ako ponúknuť jedlo Krišnovi možno napíšem neskôr keď s tým budem mať viac skúsenosti.

Hare Krišna


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥