Zamysli sa nad svojim životom

Zamýšľaš sa niekedy nad životom? Nad svojim životom? Si so svojim životom spokojný? Si šťastný? Si tam, kde chceš byť? Ak áno, gratulujem! Ak nie, tak s tým niečo sprav. Že sa to nedá? No poďme sa na to pozrieť. V živote človeka tvoria drvivú väčšinu jeho života 3 podstatné veci – škola, práca, vzťahy.

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (7 min):

Škola

Vzdelanie je dôležitá súčasť každého človeka. Ak študent chodí do školy pretože sa chce niečo naučiť, je to fajn. Ale ak študent študuje len preto, aby dostal titul, je to smutné.

Poznám veľa ľudí, ktorých škola štve. Majú plné zuby školy a školských povinností. Musím toto, musím tamto… a nemám čas na to, čo chcem naozaj robiť. Veľa študentov sa musí veľmi premáhať, aby začali písať bakalárku, diplomku, alebo inú väčšiu prácu. Prečo? Lebo ich to nebaví. Keby ich to bavilo, mali by prácu napísanú behom pár dní. Prečo ľudia vôbec robia niečo, čo ich nebaví? To je mi záhadou. Študovať len kvoli titulu a zabiť tak 3 – 5 rokov produktívneho života je celkom šialené.

Potrebuješ titul?

Zamysli sa či naozaj potrebuješ titul na to, aby si mohol robiť to, čo ťa baví. Ja som bol jeden z tých šťastnejších, ktorí zistili, že titul nepotrebujú. Škola mi viac brala ako dávala a tak som sa na školu v poslednom semestri bakalárskeho štúdia jednoducho vykašlal. Uvedomil som si, že keď sa budem namiesto školy venovať tomu, čo chcem robiť, dá mi to oveľa viac. Vďaka tomu, že som sa namiesto nezmyselných predmetov v škole učil užitočné veci, ktoré v praxi naozaj využijem, som si dokázal nájsť prácu ako webový vývojár. V IT oblasti nie je potrebný titul. Dôležité sú znalosti. Dovolím si tvrdiť, že to platí pre všetky oblasti. Len ešte chvíľu potrvá kým spoločnosť dospeje k tomu, že tituly prestane považovať za smerodajné a začne klásť dôraz na vedomosti a skúsenosti. To, že má človek titul, ešte neznamená, že aj niečo vie.

Ak ťa škola nebaví a viac ti berie ako dáva, jednoducho sa na ňu vykašli. Začni robiť niečo zmysluplné, niečo čo ťa baví. Ak si myslíš, že potrebuješ titul, môžeš sa pokúsiť školu dokončiť. Ale ja by som nestrácal čas niečim, čo ma nebaví a k čomu mám vyslovene odpor. Zamysli sa nad tým, či ti titul stojí za tie nervy a stres, ktoré k získaniu titulu neoddeliteľne patria.

Práca

Ak robíš prácu, ktorá ťa nebaví, len ťažko môžeš byť šťastný. Ak stráviš tretinu svojho času činnosťami, v ktorých nevidíš zmysel, žiješ tretinu svojho času nezmyselný život. Preto by si si mal nájsť prácu, v ktorej vidíš zmysel a bude ťa baviť. Akonáhle robíš prácu, ktorá ťa napĺňa, nepotrebuješ víkendy, pretože chceš pracovať neustále. Nenadávaš na pondelky, pretože sa do práce tešíš. Práca nie je zrazu práca, ale záľuba.

Robil by si svoju prácu aj keby za ňu nedostávaš peniaze? Ak nie, vymeň prácu. Čo najskôr. Nájdi si takú prácu, ktorú by si robil aj zadarmo. Ak ťa práca baví, nepotrebuješ za ňu dostávať peniaze. Robíš ju preto, lebo ťa baví. Nie preto, lebo za ňu dostávaš peniaze. Peniaze by nemali byť hlavnou motiváciou pri vykonávaní práce.

Prácou strávime podstatnú časť nášho života, preto by sme nemali márniť čas prácou, ktorá nás nebaví. Ja osobne by som nedokázal robiť dlhodobo niečo, čo ma nebaví. Už sa mi párkrát stalo, že ma práca bavila, ale neskôr ma prestala baviť a začal som k nej cítiť odpor. Keď som mal robiť prácu, ku ktorej som cítil odpor, musel som sa veľmi premáhať aby som ju vôbec začal robiť. Prácu som odkladal a odkladal a nerobil som tak ani to, čo ma baví. Strácal som čas nezmysluplnými činnosťami. Prokrastinoval som. Prokrastinácia je chorobné odkladanie povinností na neskôr. Prokrastinácia vzniká vtedy, keď má človek k práci odpor. Ak mám k niečomu odpor, prirodzene si to držím od seba čo najďalej. Ak sa to týka práce, to je problém. Keby som celý život odkladal povinnosti, nič zmysluplné by som nespravil.

Akonáhle pocítim k práci odpor, dávam od nej ruky preč a hľadám si novú prácu, ktorú budem robiť s radosťou. Keď som cítil odpor ku škole, vykašľal som sa na školu a začal som robiť weby a webové aplikácie, ktoré ma bavili robiť. Keď som cítil odpor k nejakému projektu, dorobil som čo bolo treba, dal som od projektu ruky preč a našiel som si ďalší projekt, ktorý ma bavil. Takto si žijem už pár rokov a som šťastný. Keby som robil prácu, ku ktorej cítim odpor, nebol by som šťastný. Popravde nechápem ľudí, ktorí robia prácu, ktorá ich nebaví. O čom je potom život keď ho človek strávi činnosťami, ktoré ho nebavia?

Ak sa rozhoduješ čo budeš robiť, odmysli si koľko zarobíš. Polož si otázku, či by si prácu robil aj keby za ňu nedostávaš zaplatené.

Vzťahy

Vzťahy sú kapitola sama o sebe. Ak človek nemá dobrý vzťah sám so sebou, nemôže mať ani dobrý vzťah s inými. V prvom rade si treba priznať svoje nedostatky a snažiť sa popracovať na ich zmiernení, prinajlepšom odstránení. Nikto nie je dokonalý, ale mali by sme sa snažiť byť čo najbližšie k dokonalosti. Tam totiž začína šťastný život. Akonáhle si vyriešime problémy, ktoré máme sami so sebou, problémy vo vonkajšom svete akoby zmiznú. Mám s tým osobnú skúsenosť. Viem o čom hovorím. Vždy treba začať najskôr od seba. Ak mi niečo vadí na ľuďoch, je to preto, lebo sám mám podobnú vlastnosť, ktorá mi vadí na iných. Ľudia, ktorých stretávam, sú môj odraz, akési zrkadlo. Márne sa budem snažiť utierať špinu na zrkadle, keď ju mám na svojom čele. Až keď ju utriem zo svojho čela, zmizne aj v zrkadle. Tak to funguje. Len si to treba uvedomiť a mať na pamäti. Nemôžem zmeniť ostatných a nemôžem ani od nich požadovať, aby sa zmenili. Môžem len zmeniť svoj postoj k nim. To je celé. To je celá veda vzťahov. Ak mi niečo vadí, musím sa najskôr pozrieť do seba. A keď na sebe zapracujem a odstránim svoje nedostatky, problémy s ostatnými rázom zmiznú. Je to úžasné.

Dúfam…

Dúfam, že si na škole, ktorá ťa baví. Dúfam, že robíš prácu, ktorá ťa baví. Dúfam, že máš dobrý vzťah sám so sebou a dobré vzťahy s ostatnými. Ak nie, tak s tým niečo sprav! Zamysli sa nad sebou a nad svojim životom! Prestaň sa vyhovárať, prestaň hovoriť prečo niečo nejde spraviť! Začni hľadať spôsoby ako to spraviť!


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥

  • stefky heligman

    a z coho by som vyzil ? na ulici z odpadkov ?