Védska kultúra a životný štýl

Védska kultúra pochádza z Indie a vychádza z védskych písiem. Védy sú staroveké texty, ktoré obsahujú astrológiu, astronómiu, prírodné liečiteľstvo, duchovnú náuku a veľa iného. Védy sú akýsi manuál pre život na Zemi. Keď začnete čítať védy, postupne vám budú zapadať kúsky života do skladačky. Ak sa budeme riadiť týmto manuálom, náš život bude plný šťastia a spokojnosti. Dnešná spoločnosť vyzerá tak ako vyzerá preto, lebo sa neriadi podľa véd. Ak si kúpime skriňu a budeme sa ju snažiť poskladať bez manuálu, nemusí sa nám podariť poskladať ju správne. Ale ak budeme postupovať podľa manuálu, všetko bude v najlepšom poriadku.

Keď porovnáme životný štýl priemerného Američana, alebo Európana s človekom, ktorý žije védskym spôsobom, zistíme, že ich životný štýl je veľmi rozdielny. Pre priemerného Američana a Európana je bežné piť alkohol, kávu, sladené nápoje namiesto vody, energeťáky, jesť mäso, fajčiť, prípadne hazardovať a brať iné omamné látky a mať sex pre chvíľkové potešenie. Pre človeka, ktorý žije védskym spôsobom, je všetko toto neprípustné a zvrátené.

Morálne a životné hodnoty

Védske morálne hodnoty sú veľmi podobné kresťanským.

Vo védskej kultúre nájdeme princíp nenásilia zvaný ahimsa, ktorý je niečo podobné ako kresťanské prikázanie „Nezabiješ!“. Avšak tento princíp nenásilia sa vzťahuje aj na zvieratá. Ahimsa znamená vyvarovať sa zbytočnému násiliu. Ľudia žijúci védskym spôsobom sú teda vegetariáni.

Vo védskej kultúre je veľmi dôležitá čistota. Čistota pol života tu platí doslovne. Čistota tela, čistota obydlia, čistota všade.

Tiež je dôležitá jednoduchosť. Védska kultúra sa nesie v duchu „Jednoduché žitie, hlboké myslenie“. Ľudia žijúci védskym spôsobom života sú skromní, nekonfliktní, prirodzene šťastní a mierumilovní.

Nadmerné hromadenie majetku pre uspokojenie sebeckých chúťok je neprípustné.

Ďalšie morálne hodnoty sú: nepokradneš, nepodvedieš, neoklameš.

Dôležité je tiež štúdium védskej literatúry.

Literatúra

Základom védskej kultúry sú rozsiahle védske texty, ktorých pôvod siaha (Podľa Wikipedie) do roku 1 500 pnl. Ako som už spomenul, védy sú akýsi manuál pre život na Zemi. Védy obsahujú písma ako Bhagavad-gíta a Šrímad-bhagavatam. Bhagavad-gíta je vo védskej kultúre podobná kniha ako Biblia pre kresťanov. Bhagavad-gíta bola vraj vyrieknutá samotným Bohom a píše sa v nej o tom, čo je cieľom ľudského života. Ak máte záujem o Bhagavad-gítu, môžete si ju kúpiť cez eshop na tomto odkaze: http://govindabutik.sk/

Rozdelenie spoločnosti

Védska spoločnosť je rozdelená do štyroch sociálnych skupín:

1.) Brahmani – mozog spoločnosti, inteligencia (učitelia, kňazi, mnísi).

2.) Kšátriovia – politici a vojaci (ruky).

3.) Vaišovia – obchodníci (brucho).

4.) Šúdrovia – robotníci (nohy).

Nejde o nejaký výmysel. Jedná sa o prirodzené usporiadanie spoločnosti. Každý človek prirodzene patrí k jednej z tejto skupín. Niekto je viac robotnícky typ, niekto viac obchodnícky, iný vojenský, či diplomatický a ďalší zas inteligentný.

Na čele spoločnosti je inteligencia, ktorá riadi celú spoločnosť. Telo riadi mozog a keď chceme mať funkčnú spoločnosť, mal by ju tiež riadiť mozog, teda inteligencia. Celá spoločnosť by sa mala riadiť pokynmi brahmanov pokiaľ chce efektívne fungovať. Pokiaľ sa teda kšátriovia, vaišovia a šúdrovia riadia pokynmi brahmanov, celá spoločnosť funguje efektívne a je šťastná. Nejde o nejaké rozdelenie “ja som viac, ty si menej”. Ide o prirodzené rozdelenie spoločnosti, v ktorej sú si všetci rovní, pretože každý je rovnako potrebný. Bez akejkoľvek triedy by spoločnosť nedokázala efektívne fungovať. Môžeme to vidieť v dnešnej modernej spoločnosti, kde chýba trieda brahmanov. Teda brahmani existujú, ale nie sú braní vážne. Nepočúvajú ich ani kšátriovia, ani vaišovia, ani šúdrovia. Preto je moderná spoločnosť tam, kde je. V chaose. Dnešnej spoločnosti chýba hlavná časť – mozog a preto moderná spoločnosť vyzerá ako po mozgovej príhode.

Žiaľ v histórii védskej kultúry môžeme vidieť zneužívanie brahmanského postavenia, ktoré malo za následok nespokojnosť spoločnosti. Takéto správanie nie je hodné skutočného brahmanu. Ak sú na čele spoločnosti skutoční brahmani a ich pokyny všetci nasledujú, celá spoločnosť prosperuje.

Duchovný život

Vo védskej kultúre je veľmi dôležitý duchovný život, ktorého súčasťou je akýkoľvek druh yogy, najčastejšie bhakti yogy.

Služba Bohu (Bhakti yoga)

Vo védskej kultúre je prirodzené slúžiť Bohu. Slúžiť Bohu znamená neslúžiť svojim sebeckým chúťkam a zmyslom, ale konať pre blaho ostatných. Preto je védska spoločnosť prosperujúca a šťastná.

Služba je prirodzená pre každého človeka. Každý nejakým spôsobom slúži, či už svojim sebeckým chúťkam, alebo Bohu. Najvyšší stav bytia je služba Bohu, ktorá prináša skutočné šťastie a uspokojenie. Pokiaľ ľudia uspokojujú len svoje chúťky, nemôžu byť skutočne šťastní. Môžu si myslieť, že šťastní sú, ale keď sa niečo pokazí, zrazu sú nešťastní. V službe Bohu nič také nehrozí. Ak uspokojíme Boha, automaticky cítime spokojnosť v sebe. Na rozdiel od uspokojovania zmyslov, ktoré prináša dočasné šťastie, uspokojenie Boha prináša trvalé a skutočné šťastie.

Alkohol, omamné a podporné látky

Vo védskej kultúre nenájdeme alkohol, ani omamné či podporné látky ako napríklad kofeín. Človek, ktorý chce žiť čistý život, by sa nemal oddávať nečistým činnostiam. Človek, ktorý má očistené vedomie ani nepotrebuje k životu alkohol, omamné, alebo podporné látky. Sám cíti, že tieto látky mu nerobia dobre a nemá potrebu ich požívať.

Strava

Mäso, vajcia, cibuľu ani cesnak vo védskom jedálničku nenájdete. Sú to potraviny v kvalite vášne a nevedomosti, ktoré nie sú vhodné pre ľudí, ktorí chcú duchovne rásť. Duchovne založení ľudia by mali jesť len potraviny v kvalite dobra ako napríklad mlieko, zeleninu (okrem cibule a cesnaku), ovocie, bylinky, koreniny, orechy, semená a obilie.

Védska kuchyňa je známa jej výraznou chuťou vďaka rôznorodým bylinkám a koreninám.

prasadam

Vo védskej kultúre nestačí byť vegetariánom. Predtým, než ľudia môžu ochutnať jedlo, musí byť ponúknuté Bohu. Takéto jedlo sa stáva duchovným jedlom, ktoré je očistené od karmy a nazýva sa prasádam – božia milosť. Keď som prvýkrát ochutnal toto jedlo, malo naozaj božskú chuť a bolo to najlepšie jedlo aké som kedy jedol. Toto jedlo je veľmi chutné a veľmi prospešné pre duchovný život. Len samotným prijímaním (jedením) prasádam sa očisťuje vedomie človeka a môže sa očistiť natoľko, že vyvinie láskyplnú službu Bohu.

Sex

Ak poviete priemernému Američanovi, alebo Európanovi, že sex by mali mať len za účelom splodenia detí, budú sa na vás pozerať ako na mimozemšťana pretože pre nich je sex ten najväčší pôžitok a nevedia si predstaviť život bez sexu. Venujú sa mu hlava – nehlava. Ako zvieratá sa nechávajú ovládať sexuálnym pudom a oddávajú sa neobmedzeným sexuálnym radovánkam. Potom musia používať neprirodzenú antikoncepciu a keď antikoncepcia náhodou zlyhá, vznikajú nechcené deti, ktoré potom buď zabíjú potratom, skončia v detskom domove, alebo si zjedia to, čo si navarili a deti si nechajú. Ženú sa za dočasným pôžitkom, ktorý sa nakoniec môže pretvoriť do trápenia. Takáto je nevédska civilizácia.

Vo védskej civilizácii sa ľudia nechovajú ako zvieratá a nemajú sex pre dočasný zmyslový pôžitok, ale len pre splodenie potomkov. Pre ľudí s védskym životným štýlom nepatrí sex medzi najväčší pôžitok. Nemajú potrebu mať sex niekoľkokrát za deň, ani každý deň, ani raz za týždeň a dokonca ani raz za mesiac, či raz za rok. Jednoducho sex pre nich nie je takým lákadlom ako pre ľudí ženúcich sa za zmyslovým pôžitkom hlava – nehlava. Najväčší pôžitok vo védskej civilizácii je služba Bohu.

Vzťahy

Vzťahy vo védskom ponímaní života fungujú odlišne ako v bežnom európskom, či americkom ponímaní. Muž si nehľadá ženu na základe fyzickej príťažlivosti a žena takisto. Oveľa dôležitejšia ako fyzická, je duchovná úroveň. Partneri sa hľadajú na základe astrológie. Ak podľa astrológie k sebe muž a žena pasujú, môžu sa vziať a budú mať zaručene šťastné manželstvo.

Ak sa vzťahy zakladajú hlavne na fyzickej príťažlivosti, neskôr partneri zistia, že si príliš nerozumejú po duševnej stránke a vznikajú konflikty a rozvody. Toto védska kultúra vie a preto nezakladá vzťahy na fyzickej príťažlivosti.

Spoločenský život

Súčasťou védskej kultúry sú rôzne sviatky, festivaly, slávnosti a tradície, ktoré majú hlboký význam.

Védska vs. nevédska kultúra

Môžeme vidieť, že védska kultúra sa veľmi líši od bežnej európskej, alebo americkej kultúry. Priemerný Európan, alebo Američan nedokáže pochopiť védsku kultúru. Nechápe ako môže niekto žiť bez sexu, alkoholu, mäsa, kávy a iných pre Európana, či Američana bežných vecí.

Ja som tomu tiež nerozumel. No vyskúšal som praktikovať aspoň z časti bhakti yogu a prvé výsledky sa dostavili už po pár mesiacoch. Začal som rozumieť védskym písmam, ktorým som predtým vôbec nerozumel. Védska kultúra mi začala dávať dokonalý zmysel. Súčasná európska kultúra mi nedáva žiadny zmysel. Je to chaos nad chaos. Každý si robí čo chce bez rozmyslu a potom to tak vyzerá. Je to smutné.

Pozrite sa kam to dotiahla nevédska spoločnosť. Máme obrovský technologický pokrok, ale vedomie ľudí je na veľmi nízkej úrovni a preto sú vo svete vojny, hnev, strach, nenávisť, vraždy, znásilnenia, násilie a iné obludnosti. Toto vo védskej kultúre nie je. Védska kultúra je kultúra hodná nasledovania. Súčasná nevédska kultúra vedie ľudí do záhuby. Ak chcú byť ľudia šťastní, mali by pochopiť, že jednoduché žitie a hlboké myslenie je cesta k skutočne šťastnému životu.

Aby ste dokázali lepšie pochopiť védsku kultúru, je dobré združovať sa s ľuďmi, ktorí žijú védskym spôsobom. Môžete napríklad navštíviť mníchov z Hare Krišna, ktorí robia každú nedeľu program pre verejnosť. Chrámy majú v Bratislave, Abranovciach, Brne aj pri Prahe. Viac info nájdete na stránke http://www.iskcon.sk/strediska/ a http://www.harekrsna.cz/

Ak chcete vedieť ako vyzerá jednoduché žitie a hlboké myslenie, pozrite si video o eko dedinke Govardhan:

Hare Krišna!


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥