Život v (eko) komunite

Poznám desiatky ľudí, ktorým ide život v tomto systéme hore krkom a chcú sa z neho vymaniť. Pracovať 8 a viac hodín denne, aby človek zarobil na nájom, jedlo a možno niečo viac, láka stále menej ľudí. Človek je jediný tvor na planéte, ktorý musí platiť za to aby žil. Platiť za strechu nad hlavou, za jedlo, za poistenie a podobné výdavky výjdu celkom dosť. Človek musí zarábať dostatok peňazí aby nejako prežil a mal sa ako tak dobre. Veľa ľudí nevie, či bude mať nasledujúci mesiac na nájom, alebo na jedlo. Život v tomto systéme je celkom stresujúci. Ľudia strávia v práci, ktorá ich nebaví 8 a viac hodín denne, do práce cestujú v lepšom prípade niekoľko minút, niektorí niekoľko hodín a na seba, na priateľov, alebo rodinu im moc času neostáva. Mnohí sa ženú za materiálnym bohatstvom, ktoré im bude na smrteľnej posteli na dve veci. Mnohí žijú stresujúci život, ktorý je kvalitný základ pre rôzne choroby. Približne 80% chorôb je psychického pôvodu.

Ako z toho von?

Stačí si zarobiť dosť peňazí na to, aby ste nejako prežili a mohli začať robiť to, čo vás baví a následne sa tým uživili. Tiež treba minimalizovať výdavky. Píšem o tom v článku “Ako sa vymaniť z Matrixu?

Život v komunite

Komunita je zoskupenie ľudí, ktorí majú spoločné hodnoty a spoločné záujmy. Ľudia v komunite si zvyčajne pomáhajú navzájom. Ja pomôžem tebe, ty pomôžeš mne. Počet ľudí v komunite je zvyčajne viac ako 2. Komunita môže fungovať prakticky kdekoľvek. Aj v meste, aj mimo mesta. V mestách vznikajú rôzne komunity aktivistov pre životné prostredie, náboženské komunity, hráčske komunity, športové komunity, záhradkárske komunity a iné. Vznikajú aj komunity mimo mesta, ktoré sa snažia žiť spôsobom našich predkov, ktorý je pre človeka viac prirodzený ako spôsob života v meste, kde sú ľudia zavretí v budovách, dýchajú výpary z áut, stále sa niekam ponáhľajú, stále sa za niečim ženú a hľadajú šťastie tam, kde nie je.

V komunite, kde majú ľudia spoločné záujmy a životné hodnoty je život úplne iný ako v prostredí, kde sú rôzni ľudia s rôznymi záujmami, životnými hodnotami a problémami.

Mesto vs. vidiek

Život v meste má svoje výhody aj nevýhody. Život mimo mesta má tiež svoje výhody aj nevýhody. Pribúda stále viac ľudí, ktorí chcú žiť čo najviac nezávisle na systéme a čo najďalej od civilizácie, ale možno si mnohí neuvedomujú čo takýto život so sebou prináša.

Život mimo civilizácie

Ak chce niekto žiť mimo civilizácie, musí si zabezpečiť jedlo na celý rok, kúrenie, vodu, prípadne elektrinu. Elektrina a splachovací záchod sú najlepšie výdobytky civilizácie, ktoré na niektorých miestach nie sú. Ďalší celkom dobrý výdobytok je sprcha. Hodnotu týchto výdobytkov si človek uvedomí keď strávi určitý čas bez nich.

Ak chcete žiť čo najviac nezávisle na systéme, nerátajte s tým, že pôjdete do supermarketu a nakúpite si všetko, čo potrebujete. A nerátajte ani s tým, že si dopestujete všetko, čo potrebujete. Zabudnite na ryžu, citrusové plody a iné potraviny, ktoré je v našom podnebí veľmi ťažké dopestovať. Zabudnite na polotovary. Čo si nespravíte, to nemáte. Môžete chovať zvieratá a vyrábať si syr, tvaroh, bryndzu, maslo, alebo jogurt. Ak viete ako na to. Zabudnite na toaletný papier. Zubné kefky, šampón, mydlo, to všetko si musíte vyrobiť, alebo zaobstarať od niekoho, kto to vie vyrobiť.

Život v komunite a špeciálne život mimo civilizácie je jednoduchší ak má komunita viac ľudí, ktorí si navzájom pomáhajú. Ideálny počet ľudí v komunite mimo civilizácie je aspoň 8. Niektorí môžu rúbať drevo, iní pracovať v záhrade a ďalší v kuchyni. Život mimo civilizácie v menšej skupine ako 8 ľudí je pomerne náročný. Predstavte si, že traja ľudia by mali za deň narúbať drevo, starať sa o zvieratá, o záhradu aj robiť jedlo. Je to veľmi náročné. Keď varím sám viacero zložitejších jedál, strávim v kuchyni aj 3 hodiny. Sám očistiť zemiaky, nakrájať zeleninu, usmažiť a uvariť viac jedál naraz nie je pre jedného žiadna sranda. Ak môžu viacerí čistiť zeleninu, potom krájať očistenú zeleninu a následne variť, zaberie to oveľa menej času ako keby to robí jeden človek. Takisto je to aj s prácou v sebestačnej komunite mimo civilizácie. Keď je v komunite málo ľudí, komunita nedokáže fungovať efektívne a všetko trvá zbytočne veľa času a ľudia sa tak narobia viac ako by sa narobili keby bolo v komunite dostatok ľudí.

Jednota

Na živote v komunite je najkrajšie to, že všetci ťahajú za jedno lano. Keď treba niečo spraviť, tak to robia všetci, alebo aspoň toľko ľudí, koľko je na danú činnosť potreba. Ľudia v dnešnej spoločnosti sú zvyknutí, že si každý hrabe na svojom piesočku, pre seba a na potreby ostatných kašlú. V komunite ľudia zdieľajú svoje znalosti a schopnosti s inými a každému sa tak dostáva to, čo práve potrebuje. Ja viem variť, tak ti navarím. Ty mne pomôžeš napríklad opraviť elektrický spotrebič, alebo mi pomôžeš s niečim iným čo vieš. Ľudia v komunite zvyčajne nepotrebujú dostávať peniaze ani inú odmenu za to, že niekomu s niečim pomôžu.

Iné hodnoty

Pomoc môže trvať aj celé dni. Ak niekto potrebuje postavať dom, ide sa stavať dom. Ak niekto potrebuje opraviť strechu, ide sa opraviť strecha. So životom v dnešnej modernej spoločnosti sa to nedá porovnávať. V modernej spoločnosti za všetko zaplatíte nemalé peniaze, pretože v modernej spoločnosti patria peniaze medzi najvyššie hodnoty. Musíte platiť za strechu nad hlavou, za jedlo, za služby, skoro za všetko. V komunitách sú iné hodnoty. Každá komunita má trochu iný rebríček hodnôt. V niektorých komunitách nenájdete na najvyšších priečkach rebríčka hodnôt peniaze, ale môžete nájsť napríklad vzájomnú pomoc, slobodu, porozumenie, vzájomné rešpektovanie a iné ľudské hodnoty, ktoré v dnešnej modernej spoločnosti veľmi chýbajú.

Vyskúšajte život v komunite

Všímam si, že stále viac ľudí túži po kľudnejšom živote niekde mimo mesta v komunite, kde sú ľudia na rovnakej vlne. Vo svojom okolí poznám minimálne 50 takých ľudí. Na celom Slovensku sú ich tisíce. Prekážkou mnohých ľudí sú financie. Nie každý má peniaze na pozemok a na dom. No našťastie existujú komunity, kde človek môže prísť a vyskúšať si život v komunite.

Niektorí ľudia sa už z časti dokázali odpojiť od systému a snažia sa žiť v súlade s prírodou a v súlade so svojim srdcom. Napríklad komunita v Zaježovej funguje už dvadsať rokov. No stále nie je úplne sebestačná. Niektorí obyvatelia Zaježovej tvrdia, že úplná sebestačnosť je prakticky nemožná, respektíve veľmi ťažká.

Môžete si vyskúšať život v komunite napríklad na Sekieri v Zaježovej, kde som bol na týždeň ako dobrovoľník a pomáhal som so všetkým čo bolo treba. Môžete si vyskúšať život aj v iných komunitách. Kto chce, ten si nájde spôsob ako sa do komunity dostať.

Keď si vyskúšate život v nejakej funkčnej komunite mimo civilizácie, pravdepodobne sa už nebudete chcieť vrátiť do modernej spoločnosti. Pretože život v komunite, ktorá funguje vďaka nepísaným pravidlám, ktoré sú všetkým jasné a prirodzené, je prirodzenejší ako život v spoločnosti, ktorá má nezmyselné zákony, príkazy a zákazy a každý je vďaka nim zmätený. Ľudia v modernej spoločnosti sú zmätení a nešťastní. Ľudia v sebestačnej komunite sú šťastní. Chápu, že vzájomná pomoc je veľmi dôležitá a pomáhajú si navzájom. Majú rovnaké životné hodnoty.

Keď som bol týždeň na Sekieri, nechcelo sa mi odtiaľ odísť. Mal som možnosť odskúšať si život v komunite a môžem povedať, že to je to, po čom moje srdce prahne. Jediná vec čo mi na Zaježovej prekáža je, že sú to lazy a domy sú od seba vzdialené aj niekoľko kilometrov. Chcel by som bývať v komunite, kde sú ľudia k sebe bližšie. Mojim snom je byť súčasťou sebestačnej eko-komunity, kde ľudia žijú v harmónii s prírodou a aj medzi sebou. Takouto ukážkovou eko-komunitou je Govardhan v Indii.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥