Túžba žiť v sebestačnej komunite

Stále viac ľudí túži žiť v sebestačnej komunite. Ani sa im nedivím. Som na tom rovnako. Hľadal som niečo o sebestačnej eko komunite a našiel som zaujímavú diskusiu na jednom fóre: http://www.zdravie.sk/forum/1934006/chcem-vytvorit-novu-nezavislu-komunitu-kto-ide-so-mnou

Zaujalo ma, že prvý príspevok presne vyjadruje moje pocity a moje túžby. Ako je možné, že nejaký cudzí človek má na vlas rovnaké pocity a túžby ako ja? Ten príspevok znie:

Ahojte. Mam uz dost dnesneho sveta. Mam dost klamstiev, pretvarky, znecisteneho prostredia a hluposti ludi, ktori sa len zenu za peniazmi a peniaze vidia ako zmysel zivota. Vrazdy, znasilnenia, pedofilia, fuj, nas svet je hnusny. Ludia ziju prazdny zivot plny strachu, stresu a depresii. Aky to ma zmysel zit takto? Mam taku viziu – spoznat ludi, ktori prezivaju to iste co ja – znechutenost z dnesnej spolocnosti. Nie som ziaden magor, mam uz skoro 30 rokov, vystudovanu vysku a nechut byt tu v tejto spolocnosti a prisposobovat sa nezmyselnym konvenciam…
Chcem spoznat ludi rovnako zmyslajucich ako ja. Schopnych spakovat si svoje veci a pustit sa do niecoho neznameho, mat odvahu zacat zit tak ako chcu. Chcela by som najst miesto, kde by sme sa mohli vsetci usidlit, vystavat si svoje obydlia, pestovat si svoju potravu, mat vlastne hospodarstvo a zalozit komunitu, ktora bude pretrvavat starocia. My budeme zaklad tejto komunity – zakladatelia. Chcem, aby sme boli daleko od spolocnosti, ale nie uplne pretrhnuti od kontaktov. Mat tu “vonku” nasich lekarov upisanych nasej komunite a prijem liekov v pripade nudze a chorob atd… Ak niekto vie o nejakom mieste na svete – lese, ostrove, opustenej dedine, ktora nikomu nepatri, nech da vediet. Cim viac napadov a hlav, tym lepsie. Je mi jedno, kde to miesto na svete je. Ja sa prestahujem hocikde, pretoze tu ma nic nedrzi. Ak ma niekto svoju viziu, ako by to chcel urobit, alebo hociaky napad sa ceni. Mozeme vsetci spolu vytvorit plan a v buducnosti ho aplikovat. Viac ludi s rovnakym cielom = vacsia uspesnost a istota. Ludia, ktori chcete utiect z toho sveta, nic vas tu nedrzi, citite sa sami a je vam jedno, kde budete zit – napiste teraz. Bolo by uzasne zacat zit medzi ludmi rovnako zmyslajucimi, ja verim, ze vsetko sa da, ak sa chce. Kto vie, ako by sme to mohli urobit, nech sem napise…

chalupky-v-lese

Ľudí s podobnými dojmami a snom je celkom dosť. Len v mojom okolí poznám minimálne 50 takých ľudí. Predstavte si koľko ich je na celom svete… celkom dosť. Ľudia sa postupne zobúdzajú z konzumného tranzu a začínajú si uvedomovať skutočné hodnoty. Chcú mať kvalitný život, ktorý zahŕňa kvalitnú stravu, kvalitné vzťahy a existenciu čo najviac v súlade s prírodou. Ťahá nás to k prírode, pretože sme všetci deti prírody. Každý, kto príde do prírody, cíti akési spojenie. Akýsi kľud, mier, pohodu, šťastie. Ľudia začali budovať mestá, venovať sa hmotnému pokroku a medziľudské vzťahy začali chladnúť. Kedy ste si naposledy vymenili so susedmi viac slov ako len “Dobré ráno”, “Dobrý deň”? Kedy ste boli naposledy v prírode? Keď je človek v prírode, jeho srdce jednoducho plesá: “Tu je môj domov. Tu chcem žiť“. Márne sa ľudia budú snažiť zvyšovať životnú úroveň a stavať veľké mestá. Skôr, či neskôr to na ľudí doľahne a vrátia sa späť do prírody. Už sa to deje. Ľudia začínajú počúvať volanie svojho srdca a začínajú sa spájať, aby mohli splniť spoločné sny. Sme na začiatku éry, kedy sa ľudia vracajú k svojim koreňom. No stále je viac ľudí, ktorí volanie srdca nepočujú a moc nechápu ľudí, ktorí volanie svojho srdca počúvajú a idú za ním. Ilustruje to nasledovný príspevok:

Je mi jedno, kto si aku komunitu spravi, pravdou je, ze to nieco stoji…Mozno ak by nastal rozpad spolocnosti a peniaze by prestali mat hodnotu, prestala by fungovat elektrina, nemali by sme naftu, benzin, tak vtedy by vznikali komunity a ziadne prachy by k tomu nepotrebovali, lebo vsetko by si nejakym sposobom dokazali nahradit.
A….vzdy tu budu ludia. Ak si niekto naivne mysli, ze v komunite budu vsetci svorne pracovat a nikto nikdy nebude vyskakovat a robit problemy, tak je na omyle…Staci sa pozriet, co sa dialo v NY a inych castiach USA ked boli odstaveni od dodavok elektriny….Ake rabovacky nastali alebo ako si nahradili elektrinu…

Tento príspevok je od človeka, ktorý ešte žije so starým vedomím. Ľudia so starým vedomím si nedokážu predstaviť ľudí ako žijú v mieri a blahobyte. Pretože so starým vedomím to nie je možné. Na to, aby ľudia dosiahli mier a blahobyt, potrebujú kultivovať staré vedomie a získať tak nové, vďaka ktorému dosiahnu šťastný a mierumilovný život. Viem to, pretože sám som Nové vedomie získal a mám na život úplne iný pohľad ako so starým vedomím. O Novom vedomí píšem v článku “Nové vedomie – nová spoločnosť“. Práve ľudia s Novým vedomím dokážu vytvoriť novú spoločnosť, kde sa každý problém bude neodkladne riešiť. Problémy sú tu od toho, aby sa riešili. No dnešná spoločnosť stihla vytvoriť veľa problémov, ktoré sa dlhodobo neriešia, alebo sa riešia len z časti. Riešenie týchto mnohých problémov zaberie veľa času a popritom ľudia vytvárajú ďalšie a ďalšie problémy. Takto sa nedá dlhodobo efektívne fungovať.

Ľudia so starým vedomím vidia len problémy namiesto riešení a hovoria čo všetko nejde namiesto toho, aby hľadali spôsoby ako to ide. Ľudia s Novým vedomím hľadajú riešenia na problémy. No a riešením na súčasnú situáciu je práve osveta, aby si ľudia so starým vedomím mohli uvedomiť, že je niečo zle a aby s tým začali niečo robiť. Ideálne aby začali od seba a získali Nové vedomie. Pretože kým majú staré vedomie, budú nevedomky vytvárať len ďalšie a ďalšie problémy. Píšem o tom v článku “Nevedomá spoločnosť vytvára nevedomky utrpenie“.

Z príspevku ma zaujala časť o tom “ak by nastal rozpad spoločnosti a peniaze by prestali mať hodnotu,…“. Je dosť možné, že nás to čaká. V minulosti tiež skolabovali rôzne civilizácie. Jednoducho prišli do bodu, kedy sa domček iluzorných hodnôt rozsypal ako domček z karát. Bum, nastal pád. Dnešná spoločnosť je na pokraji zrútenia. Súčasná spoločnosť má symptómy, ktoré predchádzali pádu civilizácii: rozbujnená administratíva, nadmerná byrokracia, neproduktívne štátne výdavky, strata spoločnej vízie, rozmach rodinkárstva,

nemocnica-rodinkarstvo

klimatické zmeny, územný rozpad a migrácia. Veľká väčšina obyvateľov preferuje zábavu pred prácou. Usilovne pracujúci ľudia sú zosmiešňovaní a vzorom sú pokrytci, populisti, pochybní umelci a tzv. celebrity. Pokiaľ sa ľudia neuvedomia a nezačnú naprávať doposiaľ napáchané škody a omyly, budú musieť zažiť bolestivý pád.

Nepochopenie komunitného života

V diskusii som čítal príspevky od ľudí, ktorí nepochopili prečo chcú ľudia vymeniť život v modernej spoločnosti za život, ktorý bol bežný pred dvesto rokmi. Myslia si, že ľuďom vadí moderná technika a preto sa chcú vrátiť o dvesto rokov späť. Nie, ľuďom nevadí ani tak technika ako správanie ľudí v modernej spoločnosti a tiež odlúčenie od prírody. Veď sa o tom píše hneď v prvom príspevku: “Mam uz dost dnesneho sveta. Mam dost klamstiev, pretvarky, znecisteneho prostredia a hluposti ludi, ktori sa len zenu za peniazmi a peniaze vidia ako zmysel zivota. Vrazdy, znasilnenia, pedofilia, fuj, nas svet je hnusny. Ludia ziju prazdny zivot plny strachu, stresu a depresii. Aky to ma zmysel zit takto?

Ľudia už viac nechcú žiť v takomto svete. Zobúdzajú sa. Uvedomujú si čo sa v skutočnosti deje. Chcú žiť inak. Chcú vytvoriť krajšiu realitu. Akýsi raj na Zemi. No na to, aby sa im to podarilo, najskôr musia vytvoriť raj v sebe. Väčšinou ľudia, ktorí túžia žiť v komunite už majú v sebe raj, alebo majú minimálne dobrý základ. Sú to mierumilovní, láskyplní ľudia, ktorí sa snažia vychádzať s ostatnými ľuďmi a hľadajú kompromisy. Majú spoločné túžby a ciele. Presne to je potrebné pre správne fungovanie spoločnosti. Pokiaľ ľudia v spoločnosti chcú každý niečo iné a navyše majú v sebe bordel, tak to aj tak vyzerá. Môžeme to vidieť v dnešnej spoločnosti.

Utekanie pred problémami

Niekomu sa môže zdať, že útek do prírody je zbabelý útek pred problémami. Neviem ako vy, ale ja chcem žiť tam, kde mi je dobre. Ak sa človek na nejakom mieste necíti dobre, tak prirodzene ide inde. Ak sa necíti dobre v teple, ide tam, kde je menej teplo. Ak sa necíti dobre v zime, ide tam, kde je menej zima. Ak vo svojom okolí nemôže zohnať prácu, ide hľadať prácu inde a pravdepodobne sa tam aj usadí. Veď koľko ľudí odišlo za prácou do veľkých miest? Tak prečo by ľudia nemohli odísť do prírody keď im je tam lepšie?

Nájdu sa aj takí ľudia, ktorí majú veľa problémov a ako riešenie vidia útek pred problémami. Čo najďalej od problémov, od mesta, od ľudí. No pred problémami len tak neutečú. Problémy si zvyčajne nesú v sebe. Stáva sa, že problémy si prinesú so sebou aj do komunity a komunita ich musí potom riešiť. Našťastie takých prípadov nebýva veľa. Ľudia túžiaci žiť v komunite sú väčšinou v pohode ľudia a nemajú nejaké extra veľké problémy.

Naplnenie túžby

Túžbu žiť v sebestačnej komunite v spojení s prírodou má stále viac ľudí. Pre jednotlivcov je pomerne ťažké túto túžbu naplniť. Na efektívne fungovanie komunity je potrebných viac ľudí. Keď sa spoja viacerí ľudia s podobnou túžbou, je veľká šanca, že sa im podarí túto túžbu naplniť. Preto spojme svoje sily a hľadajme spôsoby ako naše túžby naplniť. Vytvoril som pre to facebookovú skupinu “Život v komunite“. Zatiaľ sa môžeme spájať vo virtuálnej realite a keď príde ten správny čas, spojíme sa aj osobne a nejakú tú komunitu vytvoríme, prípadne sa k nejakej pridáme.

Najznámejšia eko komunita na Slovensku je Zaježová. Môžete prísť na prehliadku Zaježovej, ktorá sa koná niekoľkokrát do roka, alebo tiež môžete prísť do Zaježovej ako dobrovoľník na týždeň, alebo aj na dlhší čas a môžete tak zistiť či je život v Zaježovej pre vás. Viac info o Zaježovej nájdete na stránke: www.zajezka.sk

Ja som v Zaježovej bol a zistil som, že mi moc nesedia lazy, ktoré sú v Zaježovej. Susedstvá sú aj niekoľko kilometrov vzdialené. Preferujem domy bližšie k sebe, aby mohla komunita fungovať efektívnejšie. Predstavte si, že musíte cestovať niekoľko kilometrov len aby ste vymenili zeleninu za múku. To nie je príliš efektívne. Tiež sociálna interakcia na lazoch nie je na takej úrovni, na akej je v tesnej blízkosti susedstva. Jednoducho keď mám všetkých po ruke, môžem všetko vybaviť rýchlejšie a ostane mi viac času na ďalšie činnosti.

Už možno viete, že:

Ak niečo z celého srdca chcete, celý vesmír sa spojí, aby ste to dosiahli.

Ak chce niečo viac ľudí, je veľmi pravdepodobné, že to dosiahnu oveľa skôr a oveľa jednoduchšie ako keby to boli ich jednotlivé túžby. Mravec by staval mravenisko veľmi dlho. Viac mravcov postaví mravenisko oveľa rýchlejšie. Čím viac mravcov, tým rýchlejšie a väčšie je mravenisko postavené. Čím viac ľudí sa spojí za jeden cieľ, tým rýchlejšie ho dokážu dosiahnuť.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥

 • Ivan Teleranko Dvorsky

  “Jednoducho keď mám všetkých po ruke, môžem všetko vybaviť rýchlejšie a ostane mi viac času na ďalšie činnosti.” myslim ze presne pre toto vznikli supermarkety, obchodne domy a podobne. Kde na jednom mieste zozenies vela druhov potreavin, oblecenie, nastroje, no proste skoro vsetko :)
  Mozno by sa dalo zobecnit, ze presne takto vznikli mesta… lebo lazy boli neprakticke a vacsine nevyhovovali.

  ja len ze mi to prislo vtipne :)

 • silvester
 • Brajen Walker

  Pekne píšeš. Idem teda pozrieť tú fb skupinu. A potom Tvoje ďalšie články.