Mesačné archívy: september 2016

Mentálna špekulácia

Podľa mňa,… myslím si, že,… verím,… odhadujem,… to sú slová, ktoré hovoria o tom, že nevieš ako to je. Názor neurčuje skutočnosť. Ľudia môžu mať na jednu vec rôzne názory, ale skutočnosť je len jedna a to je skutočná podstata tej veci, ktorá existuje nezávisle na názoroch ľudí. Ak si myslíš, že je niečo nejako, to nehovorí nič o skutočnosti. Je to len mentálna špekulácia. Ak jeden človek hovorí o vode, ktorá má 15 stupňov celzia, že je teplá a druhý, že je studená, aká je skutočnosť? Alebo keď niekto hovorí, že je niečo veľké a druhý zas hovorí, že je to malé, ako to teda je? To všetko sú len subjektívne a obmedzené názory ľudí. Názor nehovorí nič o skutočnosti a ani skutočnosť neutvára.

Vedieť viac

Ľudia by sa mali snažiť VEDIEŤ. Namiesto toho zvyčajne špekulujú a hovoria len svoj názor na danú vec. A tak vznikajú rozpory a odlišnosti v názoroch a skutočná podstata veci im uniká. Je to veľmi smutné. Väčšinou o veciach moc nevedia, ale názor o tom majú. Mať názor je síce pekné, ale treba si uvedomiť, že názor nemusí mať s realitou nič spoločné.

Keby sa ľudia namiesto mentálnej špekulácie snažili niečo dozvedieť, svet by vyzeral trošku inak. My môžeme špekulovať či 2 a 2 je 4, 5, 6 alebo iný výsledok. Ak niekto tvrdí, že 2 a 2 nie je 4, nemá potrebné znalosti. Jeho tvrdenie nehovorí nič o skutočnosti. Ľudia si vytvárajú názor o rôznych veciach a svoj názor hrdo šíria a zastávajú. Naivne si myslia, že ich názor je skutočnosť. Ale neuvedomujú si, že ich názor nemusí korešpondovať s tým, ako to naozaj je.

Ak sa chceme niečo dozvedieť, mali by sme sa učiť od tých, ktorí niečo vedia. Ak sa chceme niečo dozvedieť o matematike, mali by sme sa učiť od učiteľov matematiky. Ak sa chceme niečo dozvedieť o duchovnom živote, mali by sme sa učiť od kvalifikovaných duchovných učiteľov. A nevytvárať si zbytočne domnienky. Snažme sa vedieť… mať osobnú skúsenosť, teda prax.

Ak sa chceme niečo naučiť, najskôr si musíme priznať, že niečo nevieme. Pokiaľ si človek myslí, že všetko vie a všade bol, na všetko má svoj názor, ktorý tvrdohlavo zastáva, taký človek sa nič nové nedozvie.

Ak si však človek prizná: „Okej, o tomto moc neviem“, môže sa niečo nové dozvedieť. Môže získať poznanie. Aby človek získal poznanie, musí sa učiť od niekoho, kto o danej veci niečo vie. A musí mať aj prax. Samotná teória k získaniu skutočného poznania nestačí. Ak človek ovláda teóriu, ale nemá prax, je to len slepá viera. Verí, že teória je pravdivá, no v praxi ju nemá vyskúšanú a teda nevie, či je to naozaj tak. Len tomu verí. A veriť nestačí.

Prax

Keď krátko po varení mama povie dieťaťu: „Nechytaj ten sporák, popáliš sa“, dieťa jej môže veriť, alebo neveriť, že sa popáli. Ak chce vedieť ako to naozaj je, musí sa sporáku dotknúť a zistiť, či mama náhodou neblafovala. Ak sa ho chytí a popáli sa, zistí, že mama mala pravdu a už bude vedieť, že sporák krátko po varení páli. Dovtedy mohol iba veriť, alebo neveriť a nemal by skutočné poznanie, iba slepú vieru.

Ľudia radi filozofujú, ale filozofovaním sa akurát tak zamotajú a poznanie im uniká. Strácajú čas. Môžu sa do konca života dohadovať, či oheň páli, alebo nie ak neboli s ohňom v styku. Ak raz prídu do styku s ohňom, budú mať oveľa lepšiu predstavu čo oheň je.

Rád rozprávam o svojej osobnej skúsenosti a šírim ju verejne. Ľudia sa často čudujú a neveria. Často moju osobnú skúsenosť považujú za akúsi vieru, alebo dokonca bláznovstvo. Ja im hovorím, že veriť nestačí. Môžu si vyskúšať to, čo ja a praxou zistiť, či náhodou netáram. Kým nebudú mať osobnú skúsenosť, moje slová nedokážu pochopiť. Môžu im veriť, neveriť, alebo si to v praxi overiť a získať tak poznanie. Môžu si vyskúšať počúvať, alebo spievať Hare Krišna mahá-mantru pravidelne každý deň a pocítiť tak výsledok na vlastnej koži už po pár mesiacoch.

Od roku 2014 som sa vďaka praktickému učeniu Hare Krišna zmenil na nepoznanie. Často o tom rozprávam a píšem. Niektorí ľudia považujú Hare Krišna za sektu, pretože o tomto učení nič nevedia. Je jednoduchšie niečo odsúdiť ako dozvedieť sa o tom viac.

Získanie poznania

Pochopil som, že mentálna špekulácia a filozofovanie nikam nevedie. Ak sa chceme skutočne niečo dozvedieť, musíme nasledovať pokyny autorít, ktoré majú poznanie. A s ich pomocou môžeme získať poznanie. Sami môžeme skúšať a špekulovať koľko chceme, ale jednoduchšie a rozumnejšie je prijať vedenie od skúsenejších.

Ide o to, že mentálna špekulácia nám nemusí ukázať celý obraz o realite a dokáže nás zviesť na zradné chodníčky. Je každého slobodné rozhodnutie, či mu stačí mať len názor (mentálnu špekuláciu), alebo mať vedomosti. Podľa mojej skúsenosti je oveľa lepšie vedieť ako mať len názor.

Sám mám s mentálnou špekuláciou dôvernú osobnú skúsenosť. Toľko som špekuloval, až som sa zamotal. Mal som toľko názorov na všetko, ale mnohé z nich nezodpovedali realite. To som si uvedomil neskôr. Keď som sa začal zaujímať o skutočné poznanie a začalo mi to do seba všetko zapadať. Toto skutočné poznanie môžeme získať od tých, ktorí to poznanie majú. V detstve sa učíme od rodičov a učiteľov a keď dospejeme, dostaneme sa na rázcestie – buď budeme počúvať naďalej tých, ktorí niečo vedia, alebo sa oddáme mentálnej špekulácii a budeme sa tváriť akí sme múdri.

Rodičia nás naučili chodiť, rozprávať, utierať si zadok, zaväzovať šnúrky, jesť príborom atď. Učitelia nás naučili písať, čítať, počítať a veľa ďalšieho. Kde by sme boli, keby sme sa toto všetko snažili naučiť sami? Doteraz by sme veľa z toho nevedeli. Sami by sme sa to nemali odkiaľ dozvedieť. Preto ak chceme niečo vedieť, mali by sme prijať rolu žiaka a učiť sa od tých, ktorí majú vedomosti, ktoré chceme získať. Veľmi si tým uľahčíme život.

Hlupáci sa nezdráhajú filozofovať a špekulovať, zatiaľ čo inteligentní ľudia sa snažia niečo dozvedieť od tých, ktorí majú poznanie.

Mentálna špekulácia končí v momente, keď sa mentálneho špekulanta spýtate odkiaľ pramení jeho názor. Ak nepodloží svoje domnienky autoritatívnym zdrojom, vtedy by si mal uvedomiť, že je mentálny špekulant a že vlastne o danej veci nič nevie.

Ako som hrach na stenu hádzal

Keďže už dlhšie pôsobím verejne a verejne prezentujem svoje názory a osobnú skúsenosť, častokrát sa stretávam s nepochopením a až prevracaním významu mojich slov, či s vymýšľaním si tvrdení, ktoré som nikdy netvrdil.

Iný pohľad na život

Od roku 2014 som si uvedomil veľa vecí. Pravidelnou meditáciou sa mi zmenil postoj k životu a som oveľa šťastnejší a pokojnejší, pretože si uvedomujem oveľa viac ako predtým, než som začal meditovať. Začal som žiť vedome. O vedomom žití píšem v článku “Vedomé žitie“.

Naučil som sa toho celkom dosť a rád by som sa s tým podelil s ostatnými. Lenže zistil som, že niektorí ľudia nie sú na toto učivo pripravení. Keď rozprávam o vedomí, o meditáciach, alebo joge, podľa reakcie niektorých ľudí mám pocit akoby som rozprával o kvantovej fyzike, alebo o nejakej krajine fantázie. Niektorí ľudia to jednoducho nedokážu pochopiť.

Nepochopenie

Ak sa škôlkarovi budem snažiť vysvetliť veľkú násobilku, bude na mňa pozerať ako puk. Nedokáže to pochopiť ani keby sa akokoľvek snažím to vysvetliť, pretože nemá potrebné predošlé znalosti. Takisto niektorí ľudia pokiaľ nemajú určité znalosti, určité skúsenosti, nedokážu pochopiť slová tých, ktorí majú iné skúsenosti a iné vnímanie reality.

Napríklad ak sa desať rokov ženatý muž bude snažiť vysvetliť svojmu mladšiemu kamarátovi, že svatba je blbosť, jeho kamarát ho nemusí pochopiť a nebude brať jeho slová vážne. Môže si myslieť, že svatba je super. Až keď neskôr získa potrebné skúsenosti, možno zistí, že svatba bola naozaj hlúposť.

Prekrúcanie

Horšie je, keď ľudia prekrucajú moje slová. Či už vedome, alebo nevedome. Ak napíšem “naučte sa ovládnuť ego“, niektorí ľudia to pochopia ako – “zbavte sa ega“. A vtedy vzniká dezinterpretácia a nedorozumenie.

Nespočetne veľakrát som sa snažil tieto dezinterpretácie uviesť na pravú mieru, no častokrát márne. Niektorí ľudia si totiž budú mleť stále svoje a ešte vás obvinia z toho, že vy si meliete stále svoje.

argumentacna vojna ega

Niekedy ľudia tvrdia, že som niečo tvrdil ale pritom sa nikde vo svojej mysli, článkoch a komentároch neviem dopátrať k tomuto tvrdeniu. V ich mysli vzniká domnienka, ktorú akosi automaticky považujú za pravdu. To je celkom nepríjemné a nebezpečné.

Prehliadanie

Neustále kladiem dôraz na osobnú skúsenosť.  Ak dáš ruku do vody, ruka bude mokrá. Ak strčíš ruku do ohňa, popáliš sa. Jasné ako facka. Jasnejšie ako tisíc slov. No niektorí ľudia to neustále prehliadajú a stále melú niečo o viere, filozofujú a majú prázdne reči.

Hrach na stenu hádzať

Pri komunikácií s niektorými ľuďmi mám pocit akoby som hrach na stenu hádzal. Môžem im stokrát vysvetľovať ako sa veci majú, môžem aj stokrát v argumentácii obhájiť svoj pohľad na vec, no stále si budú mleť svoje. Čím ďalej, tým väčšie nezmysly. V takých situáciach sa už len chytám za hlavu a vzdávam snahu vysvetľovať niečo ďalej. Akékoľvek ďalšie vysvetľovanie je len ďalšie hádzanie hrachu na stenu. Niektorí ľudia sú ako stena. Budú len stáť a nezmenia svoj postoj ani za nič. Muselo by prísť naozaj veľké zemetrasenie, aby prehodnotili svoj pohľad na svet.

Hospodárenie s časom

Keď mám pocit, že ľudia sa chcú viac hádať a dokazovať si svoju pravdu ako sa niečo dozvedieť, vzdávam tento nezmyselný boj a idem robiť zmysluplnejšiu činnosť. Naučil som sa hospodáriť s časom rozumnejšie a venovať ho tam, kde bude mať nejaký úžitok. Aký má úžitok venovať čas niekomu, kto si chce len dokazovať svoju pravdu a nie je ochotný prijať argumenty druhej strany a dozvedieť sa tak niečo viac? Ľudia majú často odmietavý postoj, ktorý nikam nevedie. Nesnažia sa pochopiť druhú stranu a stále si dokolečka melú to svoje. Na internetových diskusiách je krásne vidieť ako majú ľudia veľkú potrebu hádať sa a dokazovať si pravdu. Nechcú sa nič dozvedieť. Chcú si len honiť ego a niečo si dokázať. S takými ľuďmi neradno strácať čas.

Čas sa dá využiť oveľa efektívnejšie. Čas môžeme investovať do toho, v čom vidíme zmysel a úžitok. Aký úžitok má hádzanie hrachu na stenu? Je to len strata času a energie.

Pokiaľ si ľudia nerozumejú, je to často kvoli tomu, že majú o tej istej veci rozdielne vedomosti a rozdielnu úroveň vedomia. Ak sa človek nechce dozvedieť o danej veci viac z našeho uhlu pohľadu, nemá zmysel s ním strácať ďalej čas. Ak vidím, že niekto má záujem pozrieť sa na danú tému aj z môjho uhlu pohľadu a chce sa dozvedieť viac, je to príjemné a som ochotný mu venovať čas. A som tiež ochotný dozvedieť sa viac o iných pohľadoch. Ale keď vidím, že si niekto stále len mele to svoje a neberie do úvahy moje slová, takému človeku nemám potrebu venovať svoj drahocenný čas. A takých ľudí je hlavne na internete veľmi veľa. Ak by som sa mal každému z nich venovať a hádať sa s nimi, nerobil by som celé dni nič iné.

Netvrdím, že som vševedúci. Tvrdím, že som ochotný dozvedieť sa viac o iných uhloch pohľadu. Lenže častokrát debatujem s ľuďmi, ktorí majú podobný uhol pohľadu na vec, aký som mal ja pred niekoľkými rokmi. Teraz sa na rovnakú vec pozerám inak a snažím sa im vysvetliť svoj uhol pohľadu. Ale keď ho nepríjmu, bohužiaľ. Komu niet rady, tomu niet pomoci. Veľmi rád venujem čas ľuďom, ktorí sú otvorení. Ale už nerád mrhám časom na ľudí, ktorí si tvrdohlavo obhajujú svoj pohľad na vec a nepozrú sa na ňu z inej strany.

Čas je to najcennejšie čo máme a mali by sme ho využívať lepšie ako hádzaním hrachu na stenu.