Pozor na emocionálne výkaly

Áno, dobre čítate – emocionálne výkaly. Toto slovné spojenie mám obzvlášť rád, pretože je to najvýstižnejšie pomenovanie následného javu. Keď vás niekto zasype negatívnou energiou v podobe nepríjemných slov, či skutkov, je to podobné ako keby vás zasypal výkalmi. Nie je príjemné byť zasypaný smradľavými výkalmi (pokiaľ nemá človek nejakú úchylku) a takisto nie je príjemné byť zasypaný nadávkami, urážkami, či inými nepríjemnými slovami, alebo dokonca fyzickým napadnutím.

Aj keď sú ľuďom emocionálne výkaly nepríjemné, mnohí ľudia zo seba tieto emocionálne výkaly vyplavujú a ubližujú tak ostatným. Často nevedome a nechtiac. Najmä hnev býva veľmi smradľavý a bolestivý emocionálny výkal, ktorý môže vyústiť až do násilia a ešte väčšieho emocionálneho výkalu. Ak nechceme ubližovať ostatným, mali by sme sa naučiť svoje emocionálne výkaly spracovať, alebo vypustiť tak, aby sme tým nikomu neublížili.

Nezvládanie kritiky

Sú ľudia, ktorí zle znášajú čo i len náznak kritiky, nie to ešte kritiku samotnú. Pokiaľ niekto nezvláda kritiku, vyplavuje svoje emocionálne výkaly na tých, ktorí ho kritizujú – hnevá sa na nich, prípadne im nadáva, alebo sa im to snaží oplatiť a nejak ich ponížiť.

Naučiť sa zvládať kritiku nie je nič ťažké, ale ľudia, ktorí majú nízke sebavedomie, to môžu mať o dosť ťažšie. Predstavte si, že do vás rodičia a kamaráti odmalička hustili: “Ty si nanič, ty to nedokážeš, si nula, vykašli sa na to…” Čo to asi tak môže v človeku zanechať. Ďalší emocionálny výkal, ktorý je potrebné nejak vyplaviť. Kým má človek v sebe emocionálne výkaly, bude ich chtiac či nechtiac vyplavovať na ostatných. Bohužiaľ.

O zvládaní kritiky si môžete prečítať v článku “Ako zvládať kritiku“.

Je viacero príčin vyplavovania emocionálneho výkalu. Negatívne emócie zbierame negatívnymi skúsenosťami. Lenže pozor na ich vyplavovanie.

Samonasieranie

Poznáte ľudí, ktorí sú tzv. “samonasierací typ“? Takmer všetko a každý im vadí. Nie sú skoro s ničím spokojní. Frflú a nadávajú od rána do večera. Takí ľudia to mali pravdepodobne v živote ťažké a jeden zo spôsobov ako si toto sklamanie filtrujú, je hnev a nadávky. No filtrovanie svojich bolestí cez hnev môže byť dosť nepríjemné pre okolie. Najmä ak sa tak človek filtruje niekoľkokrát do týždňa, alebo dokonca denno-denne.

Poznám ľudí, ktorí si svoj hnev obhajujú a sú s ním spokojní. Dokonca tvrdia, že je oprávnený a potrebný. Áno, hnev je do určitej miery potrebný, ale keď prekročí únosnú hranicu, stáva sa nebezpečnou emóciou, kvoli ktorej človek stráca schopnosť triezveho úsudku a dokáže napáchať obrovské škody, dokáže fyzicky ublížiť a dokonca zabiť. Väčšina vrážd a ublížení na zdraví je dôsledkom neovládnutého hnevu. Bol som svedkom takéhoto násilia a nebol mi príjemný pohľad na človeka v amoku ani jeho prítomnosť. O to viac to bolo nepríjemné, keď sa to opakovalo znovu a znovu. A ten človek si nedal nič vysvetliť a nevedel s tým nič urobiť. Mal v sebe veľa bolesti, ktorú vedel filtrovať iba cez hnev a tak ubližoval aj svojim blízkym. A tiež sebe.

Dôsledok vyplavenia emocionálneho výkalu

Keď na niekoho vygrciate svoje výkaly raz, ešte to možno prekusne. Ale keď to budete opakovať, je veľká šanca, že ten človek si voči vám vytvorí odpor a bude si držať odstup, ako emocionálny, tak fyzický. Nie je vôbec príjemné byť zasypaný emocionálnymi výkalmi čo i len raz, nie to ešte niekoľkokrát a pravidelne. Nehovoriac o tom, ako pravidelne prežívaná silná emócia hnevu pôsobí na zdravie človeka.

Ak sa často hneváte a ľudia vás prestávajú mať radi a držia si od vás odstup, zamyslite sa prečo. Ak sa často hneváte a trpíte nejakou závažnou chorobou, zamyslite sa prečo.

Čo s tým?

Niektorí ľudia jednoducho nezvládajú svoje emócie, najmä hnev. Hnev je emócia, ktorá sa ťažko zvláda v ťažkých situáciach. Dobrá správa je, že s hnevom aj ďalšími emóciami sa dá naučiť pracovať. Len človek musí výjsť z podvedomého konania do vedomého. A to tak, že si začne uvedomovať kedy sa hnevá a pátrať po príčine svojho hnevu. Nie po príčine, ktorá je v jeho hlave, ale po skutočnej príčine. Píšem o tom v článku “Vedomé žitie“. V prvom rade si človek musí uvedomiť, že svojim hnevom spôsobuje nepríjemnosti ostatným. Pokiaľ je so svojim hnevom spokojný (sú aj takí ľudia), bude aj naďalej bez problémov vrhať emocionálne výkaly na ostatných.

Napríklad ľudia radi zvaľujú vinu za svoje emócie na ostatných: “On za to môže! On ma nasral!“. Ľudia a situácie sú len spúšťače toho, čo máme vo svojom vnútri. Nikto ma nemôže nahnevať pokiaľ nenájde vo mne spúšťač hnevu.

Spracovanie emocionálnych výkalov

Náš život bude mnohonásobne krajší, keď sa naučíme zvládať svoj hnev a nevypúšťať zo seba emocionálne výkaly, ktoré na ľudí pôsobia odstrašujúco. Kto rád trávi čas s ľuďmi, ktorí sa často hnevajú a šíria svôj hnev vôkol seba? Ja teda nie. Mal som tú česť a stačilo mi na celý život. Mal som tú česť s inými ľuďmi, ale aj sám so sebou. Sám som bol kedysi veľký nervák až mi to začalo vadiť. A tak som sa naučil s hnevom pracovať, pátrať po jeho skutočnej príčine a výsledok je, že sa už len málokedy nahnevám. Je to úžasné a odporúčam sa to naučiť každému. Z vlastnej skúsenosti viem, že sa to dá. Všetko sa dá, keď sa chce. Ešte raz odporúčam článok “Vedomé žitie” a uplatniť techniku vedomého života v praxi. Neoľutujete. Nestratíte (teda stratíte – hnev), len získate – väčší pokoj a harmóniu do života.

Ak si však neuvedomíte zhubnosť hnevu a budete si ho objahovať, potom sa nečudujte, že si od vás ľudia držia odstup a nemajú vás radi.

Nikto ma nemôže nahnevať pokiaľ nenájde vo mne spúšťač hnevu.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥