Prečo Hare Krišna?

Kresťanstvo, islam, buddhizmus, kabala, ezoterika, hatha joga, jnana (džnana) joga, raja (radža) joga, bhakti joga, kundalini joga,… toľko nástrojov pre sebarealizáciu. Už len vybrať si ten najlepší. Na svete sú miliardy vyznávačov rôznych náboženstiev a milióny jogínov. Každému jeho cesta sebarealizácie niečo dáva. Niekomu vyhovuje veriť, že bude spasený skrze Ježiša Krista, inému vyhovuje veriť v Allaha a ďalší si vybral praktickú sebarealizáciu cez nejaký druh jogy. Ja som popri študovaní ezoteriky natrafil na bhakti jogu – jogu oddanosti, ktorú učí hnutie Hare Krišna.

Ako som spoznal Hare Krišna

O Hare Krišna píšem v článkoch “Hare Krišna“, “Čo je hnutie Hare Krišna?“, “Osobná skúsenosť s Hare Krišna” a “Ako mi učenie Hare Krišna zmenilo život“.

13320396_1322031861143522_1189356039959119048_o

Spoznávanie Hare Krišna

Po čase som si v učení Hare Krišna našiel zaľúbenie. Je to ako keď muž uvidí nádhernú ženu a chce ju spoznať lepšie. Keď sa lepšie spoznájú a zistia, že si spolu veľmi rozumejú, vznikne medzi nimi nádherný vzťah. Podobne je to s vedomím Krišnu. Človek sa najskôr len rozkukáva, pozoruje. Ako tak toto učenie spoznáva lepšie, dáva mu dokonalý zmysel a nakoniec sa do neho zamiluje. Jediný zmysel mu zrazu dáva len vedomie Krišnu. Všetko ostatné prestáva dávať zmysel. Je to podobné ako so zamilovanosťou keď zameráme väčšinu svojej pozornosti na partnera a zanedbávame kamošov. S tým rozdielom, že zamilovanosť raz vyprchá a kamoši budú opäť vzácni. Ale vedomie Krišnu nevyprchá, je večné. Vedomie Krišnu nie je niečo cudzie. Je podstatou každej živej bytosti. Len je u veľa ľudí akoby zapadané prachom a nie je prejavené. Na to, aby sa vedomie Krišnu mohlo prejaviť si treba očistiť vedomie. Odporúčaný spôsob očisty pre súčasnú dobu je počúvanie a spievanie Hare Krišna mahá-mantry:

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

kirtan

Prečo zrovna Hare Krišna?

Babka ma vychovávala ako kresťana. Keď som bol u nej na prázdninách, naučila ma motlidby a dohliadala, aby som sa modlil každý večer. Anjeličku môj strážničku, opatruj moju dušičku,… Otče náš, ktorý si na nebesiach, posväť sa meno tvoje,… jednoducho typická kresťanská fantasmagória bez akéhokoľvek hlbšieho pochopenia. Len slepá viera. Slepá viera ma dohnala až k ateizmu keď som sa raz modlil k Bohu a on mi nepomohol. Keď sa na to tak spätne pozerám, bola to malichernosť, ale zároveň to bol hlboký zážitok, ktorý ma vyslobodil od slepej viery. Ako hovorí klasik ateista: vďaka Bohu.

Bx8QFvPCIAAEXIE

Zopár rokov som bol ateista. Samozrejme pyšný ateista, ktorý kydal na náboženstvá ako sa len dalo. Hlavne na kresťanstvo. Nechápal som ako môže niekto veriť v Boha. Veď je to to isté ako keď dieťa verí na Ježiška. Niekomu môže slepá viera vyhovovať, ale mne nesedí. Kresťanstvo mi jednoducho nesedí. Kostoly s Ježišom na kríži na mňa pôsobia veľmi pochmúrne. Kresťanské chorály tiež znejú veľmi smutne.

Ateizmus ma nenapĺňal. Bol som plný hnevu, strachu, pýchy a ovládalo ma ego. Z ateizmu ma dostalo učenie Hare Krišna. Pochopil som čo je duša, mäso, falošné ego, karma a veľa iných vecí. Učenie Hare Krišna je úplne iné ako kresťanstvo. Je veselé, je zmysluplné, je príťažlivé. Krišna znamená všepríťažlivý. Keď znie Hare Krišna mahá-mantra, nejeden človek má chuť spievať a tancovať.

harinam

Bhagavad-gíta a védy

Prednášky z Bhagavad-gíty sú zrozumiteľné a logické. V Bhagavad-gíte sa skrýva obrovský kus poznania, ktorý by ste v Biblii márne hľadali. Hovorí sa, že Bhagavad-gíta je ako fľaša a Biblia je len črepina z tejto fľaše. Keď človek bude rozvíjať vedomie Krišnu a študovať védske texty, začne mu všetko do seba zapadať ako puzzle. Zistí, že wow, toto poznanie dáva dokonalý zmysel.

Dáva to zmysel

Učenie Hare Krišna dáva hlavu aj pätu na rozdiel od náboženstiev, ktoré propagujú slepú vieru: “Uver a budeš spasený“. Mnohí oddaní Krišnu berú vedomie Krišnu ako vedecký proces a snažia sa ho tak aj prezentovať. Nejedná sa o slepú vieru. Ide hlavne o vedecký proces:

  1. Predpoklad
  2. Pokus, teda overenie predpokladu
  3. Záver – vyhodnotenie pokusu

Každý si môže na vlastnej koži vedecky overiť funkčnosť učenia Hare Krišna.

Predpoklad

Učenie Hare Krišna hovorí, že ak človek bude počúvať a spievať Hare Krišna mahá-mantru, očistí svoje srdce aj myseľ, zbaví sa strachu, hnevu, nenávisti, pýchy, odsudzovania a ďalších nie moc príjemných emócií, vlastností a závislostí (hazard, neviazaný sex, alkohol, cigarety a iné drogy) a prirodzene vyvynie lásku k Bohu. Okrem spievania a počúvania Hare Krišna mahá-mantry môžeme využiť aj počúvanie prednášok, čítanie duchovných kníh, jedenie duchovného jedla zvaného prasádam a zdržiavanie sa v spoločnosti oddaných. Toto všetko vedie k očisteniu vedomia a dosiahnutiu vedomia Krišnu.

Overenie predpokladu

Aby sme zistili či vedomie Krišnu nie je podvod, neostáva nám nič iné ako si overiť predpoklady na vlastnej koži. Musíme sa zahrať na vedcov a urobiť pokus. Ak máme poblíž chrám Hare Krišna, môžeme prísť na nedeľný program a dostať sa do priameho kontaktu s učením Hare Krišna. Adresy chrámov na Slovensku nájdete na stránke www.iskcon.sk a v Česku na www.harekrsna.cz.

Ak chrám poblíž nemáme a nemáme ani žiadnu krišňácku knihu, ostáva nám len vyskúšať počúvať a spievať Hare Krišna mahá-mantru:

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

Počúvať a spievať Hare Krišna mahá-mantru môže každý kto nie je hluchonemý. Hluchonemý môže aspoň čítať knihy a jesť duchovné jedlo.

108-preparations

Vyhodnotenie

Ja som využil všetky dostupné kroky k znovuobnoveniu vedomia Krišnu. Teda zdržiavanie sa v spoločnosti oddaných, čítanie kníh, jedenie duchovného jedla – prasádam, počúvanie prednášok a Hare Krišna mahá-mantry a tiež spievanie a recitovanie Hare Krišna mahá-mantry.

Predpoklad bol, že tieto kroky bhakti jogy vedú k očisteniu srdca a mysle a k znovuobnoveniu vedomia Krišnu. Už po pár mesiacoch praktikovania bhakti jogy som zistil čo je vlastne vedomie Krišnu. Píšem o tom v článku “Vedomie Krišnu“. Každodennou meditáciou Hare Krišna mahá-mantrou sa mi očistilo vedomie natoľko, že sa zmenil celý môj život. Píšem o tom v článku “Ako mi učenie Hare Krišna zmenilo život“.

Procesom bhakti jogy sa vedomie človeka natoľko očistí, že mu automaticky prestane chutiť mäso, alkohol, drogy, hazard, masturbácia a sex pre zmyslový pôžitok. Všetky dočasné zmyslové pôžitky prestanú dávať zmysel a zmysel začne dávať trvalý pôžitok v podobe oddanej služby.

Takže na otázku “Prečo Hare Krišna?” Existuje jednoduchá odpoveď. Pretože učenie Hare Krišna je praktické, príjemné a hlavne funkčné. Ľudia, ktorí sa dlhodobo venujú vedomiu Krišnu sa dokázali zbaviť svojich nerestí a závislostí. Nepoznám účinnejší spôsob duchovnej očisty.

Vedeckým procesom som si overil funkčnosť učenia Hare Krišna. Môže tak urobiť každý a získať tak osobnú skúsenosť, ktorá je nad všetky špekulácie. Veľa ľudí odsudzuje vedomie Krišnu bez toho, aby sa k nemu čo i len trochu priblížili. Pozerajú sa naň z diaľky a vytvárajú si rôzne domnienky na míle vzdialené od reality.

Hare Krišna nie je sekta. Hnutie Hare Krišna pozýva všetkých, aby sa oboznámili s vedomím Krišnu. Každý môže spievať Hare Krišna mahá-mantru, čítať knihy, prísť do chrámu a načerpať duchovné poznanie.

Védska kultúra

Učenie Hare Krišna nie je len o procese, ktorý očistí ducha. Zahŕňa celú védsku kultúru a životný štýl. Denný program, vynikajúce jedlo, oblečenie, sviatky, slávnosti, festivaly, hostiny… védska kultúra je veľmi bohatá, veľmi pekná a hlavne zmysluplná. Všetko má nejaký zmysel. Môžete si o nej prečítať v článku “Védska kultúra a životný štýl“.

Spievajte

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

a buďte šťastní :)


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥

  • Vrndavan Das

    Zajímavě napsaný článek, z kterého je vidět, že ještě nejste “zasvěcený” některým ze současných “duchovních mistrů”. Napadlo vás někdy proč takovéto inspirující články a blogy nepíší i oddaní, kteří jsou v hnutí 10 nebo 20 let? Odpověď možná naleznete zde: http://www.iskconirm.com/cz.htm