Mesačné archívy: november 2014

DevFest 2014 – ozajstný festival pre developerov

Ako to už občas býva, v sobotu 22.11.2014 sa konalo asi tristo akcií, na ktoré som chcel ísť, ale vybral som si DevFest práve preto, lebo mi ponúkli možnosť spraviť Meteor workshop. Pôvodne som tam chcel ísť prednášať, ale workshop bol nakoniec lepšia voľba. Celý DevFest bol zdarma.

Hneď ráno ma pred vchodom do Stavební fakulty ČVÚT uvítala Liftago taxi Tesla.

IMG_20141122_092128

DevFest som zahájil prednáškou Bogomila Shopova, ktorého som už asi pred rokom zahliadol na Twitteri a chcel som ho vidieť naživo. Názov prednášky znel “What do business analyst actually do for software implementation projects?”. Prednáška sama o sebe mi moc nedala. Ale aspoň som sa zabavil, bola plná vtipných videí a meme bobrázkov.

Po Bogomilovi prednášal Felix Palmer, ktorého som už poznal z BrnoJS. Jeho prednáška bola o tom, ako spraviť Photoshop vo webovom prehliadači pomocou WebGL, aneb WebGL nie je iba pre 3D grafiku. Bolo super sledovať kam až technológia pokročila a myslím si, že už čoskoro budeme mať Photoshop v prehliadači.

Po Felixovej prednáške som išiel pozrieť do Machine room, kde sa nachádzali rôzne “hračky” z Arduina, 3D tlačiarne, drony, ihličková tlačiareň, ktorá tlačí Tweety v reálnom čase… práve v Machine room som pocítil, že toto je vlastne festival. Festival pre geekov. Keď som zbadal žeriav postavený z Merkur stavebnice, ktorý bol ovládateľný pomocou Arduina, moje detské srdce zaplesalo. Hneď som sa sním chcel hrať a dokonca si ho aj kúpiť :) Myslím, že keď budem mať dieťa, tak mu niečo také postavím. Ale budem sa s tým hrať ja!

Merkur žeriav s Arduinom
Merkur žeriav s Arduinom

Po pobehaní celého Machine room som dostal hlad. Tak som hľadal niečo pod zub. A veru našiel. Obed bol zadarmo, teda aspoň dúfam. Po obede som pobehal ďalšie atrakcie. Najzaujímavejší bol Oculus pre výučbu ľudského tela. Mohli ste rozobrať celého človeka – rebrá, črevá, pečeň,… najviac si každý užíval vytrhnutie srdca, neviem prečo 😀

Oculus
Oculus

Neskôr po obede prednášal František Fuka o elektronickej hudbe. Bola to oddychová prednáška. Predstavil 4 nástroje, no s posledným sa hral asi hodinu. Najzábavnejšia časť prednášky bol populárny mix “Kunda sem, kunda tam”.

Z prednášok ma už nič nezaujímalo, tak som si povedal, že si vyskúšam nejaký workshop. Vybral som si “Application testing and CI intergration, using Genymotion”. Tušil som tak trochu, že to bude o Androide a hlavne o Jave. Predtucha sa vyplnila a keď som zbadal Javovský kód, tak mi ostalo zle a už som sa naň radšej nepozeral a šiel som radšej čítať Twitter a pripravovať si svoj workshop.

IMG_20141122_093640

Môj Meteor workshop bol posledný o 17:45 a nedúfal som, že príde veľa ľudí. No opak bol pravdou. Bol som prekvapený koľko ľudí zaujímajú real-time aplikácie a Meteor. Prišlo možno 15 – 20 ľudí. Na workshop som mal len niečo okolo hodiny času, pretože som musel stihnúť autobus do Brna, čož ma aj celkom mrzí, že som nestihol afterpárty a musel odísť skôr. Za hodinu som síce stihol prejsť všetko, čo som chcel, ale zabudol som spomenuť pár vecí. Nabudúce to bude lepšie. Najlepšia časť workshopu bola posledná časť – deploy. Za pár sekúnd bola chat aplikácia dostupná pre celý svet. Vtedy sa niekto prekvapene spýtal “A je to zadarmo?”. Áno, Meteor aplikácie si môžete jednoducho deploynúť na Meteor subdoménu zdarma.

Po workshope som dostal certifikát a utekal som spokojný na autobus do Brna.

IMG_20141123_015041

Celkovo som z DevFestu nadšený. Mal iba 1 chybu – že nebol aspoň 2 dni.

Viac fotiek: https://www.facebook.com/elfoslav/media_set?set=a.10204369911120488.1073741836.1611473673&type=3

 

Startup weekend Žilina 2014

Tretí ročník Startup weekend Žilina sa konal 7.11.-9.11. 2014 v nových priestoroch Banky Žilina. Ideálne miesto pre podujatie tohto typu. Cítil som sa tam veľmi príjemne. Bol to môj druhý ročník.

Program začal v piatok okolo 19:00. Moderoval ho Vidar Andersen, ktorý už má so startupmi pár rokov skúseností. Vidar chvíľu kecal a potom prišla na rad zaujímavá hra, niečo ako brainstorming. Účastníci mali vymýšľať čo najšialenejšie slová, ktoré sa potom zapisovali na veľký papierový hárok. Keď už bolo slov dosť, Vidar pridelil každému účastníkovi číslo od 1 do 10. Potom sa mali účasníci rozdeliť do skupín podľa prideleného čísla – jednotky s jednotkami, dvojky s dvojkami… chvíľu bol v tom chaos, ale nakoniec sa podarilo vytvoriť skupiny. V každej skupine bolo okolo 8 ľudí. Následne sa mal zvoliť líder skupiny tak, že každý v skupine ukázal prstom na toho, o ktorom si myslí, že by mal byť líder. V mojej skupine som to schytal jednohlasne ja. Lídri sa zoradili na pódiu, dostali do ruky fixku a keď Vidar odpočítal “3, 2, 1, go” lídri sa rozbehli k papieru so slovami a mali zakrúžkovať 2 slová. Potom si každý tím zapísal tieto 2 slová na papier. Tieto 2 slová boli názov startupu. Vznikli naozaj zaujímavé názvy ako “Mrkvová borovička”, “Unicorn borovička”… Po zapísaní slov prišila na rad kreatívna práca – vymyslieť podľa názvu startupu aký problém rieši náš startup, ako ho rieši, kto sú naši zákazníci a nakresliť logo. Na toto všetko sme mali 6 minút. My sme mali slovo “Money board”. Predstaviť sa pod tým dalo všeličo, ale nakoniec sme sa zhodli na probléme, jeho riešení aj zákazníkoch. Nešlo o žiadnu vážnu vec, išlo skôr o zábavu. Po 6 minutách sa lídri zišli pri pódiu a jeden za druhým prezentovali svoj “startup”. Mali na to 30 sekúnd. Prezentácie si môžete pozrieť na videu: http://youtu.be/-i01wQq0uQg?t=1h29m35s. Bola to sranda :)

Po prezentáciach Vidar povedal: “Vidíte čo všetko ste dokázali vymyslieť iba za 6 minút. Predstavte si, čo vytvoríte za celý tento víkend.” Teraz nasledovali skutočné prezentácie skutočných nápadov. Každý účastník sa mohol postaviť na pódium a odprezentovať svoj nápad. Nápadov bolo celkovo 25. Mne sa z toho páčili iba 3. Po prezentáciách dostali účastníci 3 hlasovacie lístky a hlasovali za svojich favoritov. Po hlasovaní bolo vyhodnotenie. Mohlo postúpiť iba 12 nápadov. A tak sa aj stalo. Teraz sa každý mohol pridať k tomu nápadu, ktorý sa mu najviac pozdával. Moji traja favoriti postúpili, ale musel som si vybrať iba jedného. Keď už boli tímy zložené, tímy si vybrali svoje miestečko a mohlo sa začať makať. V našom tíme Travel alarm sme mali 7 členov. V piatok sme si lepili lístočky na biznis model canvas a na konci dňa pred polnocou sme si rozdelili úlohy, kto bude čo robiť. V sobotu už každý vedel čo má robiť a tak sa makalo, makalo a makalo. Občas prišli mentori a dvaja, až traja z tímu sa im venovali. Ostatní makali ďalej. Bol som medzi tými, čo makali a teraz ma mrzí, že som sa nevenoval mentorom. Práve návšteva mentorov patrí medzi to najzaujímavejšie na startup weekende. Po každej návšteve mentorov si tímy uvedomia nedostatky svojich nápadov a následne sa ich snažia napraviť. Niektoré tímy prekopali svoju myšlienku na nepoznanie a na konečných prezentáciách som niektoré projekty ani nespoznal. My sme sa s myšlienkou Travel alarm za celý víkend nikam nepohli. Na začiatku, aj na konci to bol stále Travel alarm – geolokačný budík, ktorý vás zobudí keď sa nachádzate blízko cieľovej stanice. Každý z tímu makal na tom, čo vedel najlepšie. Niekto programoval, ďalší robil dotazník, logo, prezentáciu,… Ja som si prvýkrát vyskúšal párové programovanie.

V nedeľu už finišovali prípravy na finálne prezentácie. Na prezentáciách bolo zaujímavé sledovať čo všetko tímy stihli za pár hodín. Oproti minulému roku mali takmer všetci vytvorené prototypy. Najviac ma zaujala prezentácia Pure junk – nábytok z recyklovaného materiálu. Energické žieňa Maja poukázala na globálny problém odpadkov. Za víkend Pure junk stihol získať záujemcov, kľúčových partnerov, vytvoriť blog a veľa iného. Získali pekné 2. miesto a hlas publika.

Záverečné prezentácie si môžete pozrieť na youtube: https://www.youtube.com/watch?v=KOgaxjyldkU

Na záver startup weekendu bola afterpárty na tom istom mieste, kde sa celý víkend makalo. Musím povedať, že účasť na afterpárty ma sklamala. 90% ľudí odišlo domov po vyhodnotení. Možno to bolo tým, že pricestovali z ďaleka, boli unavení a ráno museli ísť do práce, či do školy. Čož je veľká škoda, lebo afterpárty je skvelá príležitosť spoznať ľudí. Z nášho tímu sme na afterpárty ostali štyria, mali sme tak možnosť sa lepšie spoznať. Pokecal som s organizátormi, aj s moderátorom Vidarom, ktorý je fakt zaujímavý chlapík. Vidar povedal: “Dávam veľa, ale vďaka tomu dostávam desaťnásobne viac ako dávam.”. Na afterpárty som ostal až do konca, cca do druhej, keďže mi išiel vlak domov až 3:20.

SWZA afterparty

Tohtoročný startup weekend v Žiline hodnotím na výbornú. Organizátori odviedli poriadny kus práce v rámci svojho voľného času, za čo im patrí veľká vďaka a obdiv. Tímy takisto zamakali a úroveň oproti minulému roku o dosť stúpla. Dúfam, že sa mi podarí prísť aj o rok. No už radšej ako dobrovoľník, alebo mentor :)

 

Potrebujeme mäso a živočíšne výrobky k životu? (zamyslenie)

Prečítal som si pár vegánskych článkov a videl jednu prednášku o vegánstve. Vegáni tvrdia, že tak, ako materské mlieko patrí dieťaťu človeka, tak patrí kravské mlieko teliatku. Tak som si o tom zistil viac. Ako to, že krava dáva stále mlieko?

Na to, aby krava bola schopná produkcie mlieka, musí byť každý rok otelená (oplodnená a vynosiť a porodiť teliatko)! Krátko po narodení sú všetky teliatka odobraté od svojich matiek, dokonca nedostanú ani len jej prvé mlieko. (zdroj: http://www.slobodazvierat.sk/Prejavme-nasim-kravam-trochu-lasky.315.0.html)

Dáva to zmysel. Ani žena nie je schopná produkovať mlieko bez toho, aby bola tehotná.

Druhý zdroj uvádza:

“Mlieko však produkuje aj naďalej, stačí, ak ju bude niekto dojiť.”

No už neuvádza, ako dlho mlieko produkuje. Rok, dva, tri,… po zbytok života? A trošku sa to bije s predošlým tvrdením “aby krava bola schopná produkcie mlieka, musí byť každý rok otelená“.

Kravské mlieko je vraj zdravé a pre človeka potrebné. aspoň tak sa píše v (mass)médiách. Tento zdroj uvádza:

Mlieko ako také je strava určená pre mláďatá cicavcov, ktoré inú stravu ešte nemôžu prijímať, lebo na to nie je ich tráviaci systém uspôsobený. Mlieko nikdy nebolo prírodou určené dospelému jedincovi, ktorý už dokáže prijímať tvrdú stravu.

Je pitie kravského mlieka naozaj potrebné a zdravé? Alebo je to len výmysel, ako z ľudí vyžmýkať peniaze? V zdroji uvedenom vyššie sa píše:

Rovnaký obsah vápnika ako v mlieku (na 100g ~ 125mg vápnika) sa nachádza napr. v kapuste, fazuli alebo sóji a desaťnásobné množstvo sa nachádza v maku. (Takže nie je pravda, že mlieko je našim najväčším zdrojom vápnika ako propagujú mliekarenské firmy).

Podľa filozofie Hare Krišna je krava posvätná a jej mlieko je dôležitou potravinou:

Jelikož mléko vyživuje člověka fyzicky i duševně, považuje ho védská kultura za nejdůležitější ze všech potravin.

Tu je zodpovedaná otázka, či krava dáva mlieko aj po odkojení teľaťa:

Kráva, která může kojit své tele bez starosti, že ji majitel zabije, jakmile přestane dojit, je šťastná a přirozeně dává sladší a vydatnější mléko.

Piť, alebo nepiť kravské mlieko? Nie je lepšie piť vodu? Každý podľa svojho uváženia.

Mäso

Ľudia, ktorí jedia mäso sa obhajujú tým, že mäso človek potrebuje k životu, aby nabral potrebné živiny a mohol sa správne vyvíjať. Vegáni a vegetariáni tvrdia, že človek k životu nepotrebuje mäso. Ba dokonca tvrdia, že konzumácia mäsa je škodlivá a pre človeka neprirodzená.

Mäsožraví ľudia si neuvedomujú niekoľko vecí:

Mäso nerastie na strome. Mäso pochádza zo živých bytostí, ktoré majú rovnaké potreby ako ľudia: spánok, jedlo, sex a obranu. Skúste si pri jedení mäsa predstaviť ako sa to mäso dostalo na váš tanier. Alebo si skúste vaše jedlo vlastnoručne zabiť. Dokážete to? Budete mať z toho dobrý pocit?

Rozdiely medzi bylinožravcami a mäsožravcami:

V knihe Genezis sa píše:

Potom Boh povedal: “Hľa, dávam vám všetky rastliny s plodom semena na povrchu celej zeme a všetky stromy, majúce plody, v ktorých je ich semeno: nech sú vám za pokrm!”

Piate Božie prikázanie vraví:

“Nezabiješ!”

Nevraví “Nezabiješ človeka“, jednoducho vraví “Nezabiješ“. Nezabiješ kravu, kozu, chrobáka, komára. Nezabiješ…

Človek si iba posúva hranicu toho, čo môže zabiť bez výčitiek svedomia. Niekto zabije pavúka a nemusí mať z toho zlý pocit. Niekto zabije psa a nebude mať z toho zlý pocit. Niekto zabije človeka a nemá z toho zlý pocit. Existuje teória, že keby ľudia prestali zabíjať zvieratá, prestali by sa zabíjať navzájom.

“Kým ľudia masakrujú zvieratá, budú zabíjať i jeden druhého. Ten, kto seje vraždu a bolesť, nemôže zbierať radosť a lásku” – Pythagoras.

IMG_20141005_191340

Toľko k nedeľnému zamysleniu.

Ak by ste sa náhodou rozhodli stať vegetariánom/vegánom, treba si naštudovať, čím si zaplniť svoj jedálniček. Študovať veľa a z rôznych zdrojov. A hlavne nestačí čítať iba články, treba čítať aj komentáre, z ktorých sa dozviete čo to o pravdivosti článku.

Tento článok nemal za účel presviedčať o nejedení mäsa a živočíšnych výrobkov. Tento článok slúži na to, aby sa čitatelia zamysleli nad tým, nad čím sa možno doteraz nezamýšľali.