Mediálna manipulácia v praxi

Niektorí z vás už vedia, že médiá sú zmanipulované a ohýbajú informácie tak, ako to tým vyššie (elite) vyhovuje. Ukazujú vždy len časť celého obrázku a to navyše tak, že sa potom zdá, že je všetko úplne inak. Ukazujú dokonca len také obrázky, ktoré im vyhovujú. Informácie, ktoré sú proti záujmom elity sa v mainstreamových médiách nedozviete.

it is media

Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (8 min):

Nedávne udalosti

Alan Kurdi

Do očí bijúca mediálna manipulácia nastala s udalosťou utopeného Sýrskeho chlapca Alana Kurdiho. O jeho smrti je dokonca článok na Wikipedii. Fotka a správa o utopenom Sýrskom chlapcovi obletela 2. Septembra 2015 celý svet behom pár hodín.

V Stredozemnom mori sa už utopilo tisíce utečencov vrátane detí. Do 2. Septembra 2015 o tom mainstreamové médiá mlčali, nerobili z toho žiadnu kampaň. Prečo si vybrali práve Alana a prečo práve v danom čase? Potrebovali obmäkčiť srdcia Európanov, aby vítali utečencov s otvorenou náručou? Možno. Každopádne je táto správa nanajvýš podozrivá a ukážková mediálna manipulácia. Narazíme na odpor voči utečencom? Žiadny problém! Zbúchame srdcervúcu mediálnu kampaň o utopenom Sýrskom chlapcovi, ktorá obletí celý svet a obmäkčí srdcia miliónov ľudí. Wow, aké jednoduché. Máme médiá, môžeme vytvárať v ľuďoch pocity aké chceme my.

Všetci nebohí a nevinní ľudia nech odpočívajú v pokoji. Aj Alan Kurdi, ktorý sa stal obeťou manipulatívnej mediálnej kampane a nechtiac sa po smrti stal známym po celom svete.

Maďarská kameramanka podkla utečenca

Tento prípad je ukážkový príklad ako médiá manipulujú masy ľudí. Snáď všetky svetové médiá obletelo video, kde maďarská kameramanka podkýňa utečenca. Na prvý pohľad sa zdá, že ho podkla. No v skutočnosti sa podkol sám o kameň. Kameramankina noha bola od neho asi 1 meter ďaleko.

Videl som video z druhej kamery, kde bolo jasne vidieť ako sa podkol o kameň. To video sa mi žiaľ nepodarilo dohľadať. Internet je plný videí len z jedného pohľadu, ktorý obletel celý svet, na ktorom to vyzerá, že ho podkla. Masívna propaganda, vďaka ktorej kameramanka stratila prácu a navyše ju za to, čo ani neurobila nenávidí asi polovica sveta. Dokonca jej vraj za to hrozilo väzenie.

Niektoré alternatívne médiá potom dokonca tvrdili, že muž, ktorého “podkla” bol terorista.

Sýria, USA, ISIS

Situácia v Sýrii je tak komplikovaná, že jej porozumenie by mi zabralo pár dní, možno až týždňov štúdia. Na to momentálne nemám čas ani chuť. Podľa niektorých informácii sa USA sa tvárili, že bojujú proti ISIS, no v skutočnosti ISIS podporujú. Zaujímavé však? Možno opäť len konšpiračná teória.

Prečo sa teda ISIS stále rozmáha keď proti nim vraj USA bojuje? Utečenecká kríza je už natoľko vážna, že do bojov proti ISIS sa muselo zapojiť už aj Rusko. A čo robí USA? Odmieta sa pripojiť k Rusku v bojoch proti ISIS, pretože Putin je kamarát so Sýrskym prezidentom Basharom al-Assadom, ktorého totalitný režim sa USA snažia zhodiť.

USA robí problémy všade kam príde. Zhodili totalitné režimy v niektorých krajinách a nenahradili ho ničím. V tých krajinách je doteraz totálny chaos. To isté sa snažia spraviť v Sýrii. Chcú zhodiť režim Assada, no to sa im kvoli Putinovi len tak ľahko nepodarí.

Aj kvoli vojenskej aktivite USA teraz prúdia do Európy státisíce utečencov.

Zaujímavé je, že všetky krajiny, ktoré USA nedávno napadlo pod zámienkou zvrhnutia totalitného režimu sú bohaté na ropu.

USA sa doteraz tvárili, že bojujú proti ISIS. Akonáhle začalo Rusko bojovať proti ISIS, už sú viditeľné výsledky bojov. Čo robili USA celý rok v Sýrii? Hrali karty?

Akonáhle Rusko vsúpilo do bojov v Sýrii, hneď sa objavili v médiách správy o tom, že Rusko bombarduje iné ciele ako ISIS.

Mediálna vojna

Začala sa mediálna vojna priatelia. Ten, kto má pod kontrolou médiá, ten môže manipulovať verejnou mienkou ako sa mu zachce. Ak si napríklad povie, že obviní niekoho z používania chemických zbraní, stačí na to použiť médiá a milióny, ba až miliardy ľudí tomu uveria lebo to predsa bolo v správach. Ak si povie, že Rusi sledujú v Sýrii iné záujmy ako boj proti ISIS, niektorí ľudia tomu uveria.

Našťastie si niektorí ľudia dokážu overiť informácie aj z inch zdrojov a nenaletia tak ľahko tejto mediálnej masáži a propagande.

Neverte médiám

Spomínané manipulatívne udalosti sú len zlomok zo všetkých mediálnych manipulácií. A už radšej nehovorím o manipulácií jednostranne zaujatých médií, ktoré šíria len také informácie, ktoré im vyhovujú. Prakticky sa nelíšia od mainstreamových médií, ktoré robia to isté.

V dnešnej dobe sa nedá veriť médiám. Nie, že by sa im dalo veriť v dobe minulej, ale dnes je mediálna manipulácia snáď ešte horšia. Dnes je mediálna vojna. Našťastie máme slobodné médium s názvom internet, kde môžete nájsť aj iné informácie, ktoré v iných médiách nenájdete.

Hľadajte informácie z viacerých zdrojov a urobte si na základe nich svoj obraz. Nesledujte len jedno médium a už vôbec mu neverte. Nebuďte obeťou tejto mediálnej vojny. Nebuďte ovce. Dnes už nemôžete veriť ničomu, okrem svojej vlastnej skúsenosti.

Mediálna manipulácia môže byť akokoľvek špinavá, akokoľvek silná, no pravda nakoniec zvíťazí.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥

 • Tupé Meno

  asi si to videjko s kameramankou nedopozeral lebo mne sa zdalo že tam potom aj kopala do ludí XDD to len tak btw

  • http://hromnik.com Tomáš Hromník

   To nič nemení na tom, že média manipulujú a zmanipulovali aj to, že kameramanka podkla starčeka s dieťaťom na rukách.

   • Tupé Meno

    to nič nemení na tom že vedome kopala do ludí a zrejme preto ju vyhodili a hrozilo jej 5 rokov 😀