Rómsky problém

Nešťastní ľudia za svoje nešťastie zvyčajne vinia ostatných. Na Slovensku si to zlízli Rómovia. Veď predsa Rómovia vyciciavajú systém, kradnú, nepracujú a majú sa lepšie ako slušný pracujúci občan. Rómovia žijú z našich daní!

Nenávisť voči Rómom

Najčastejší argument objahujúci nenávisť voči Rómom je, že Rómovia nepracujú a len vyciciavajú systém, čerpajú sociálne dávky a vraj tiež dostávajú byty zadarmo. No Rómovia z Luníka IX, ktorí neplatili nájomné, nové byty nedostali.

Možnosť poberať sociálne dávky má každý z nás a veľa ľudí túto možnosť využíva. Za to ako je systém nastavený, Rómovia nemôžu. Rómovia nemôžu za to ako ich tento systém vychoval. Ako sme si Rómov vychovali, takých ich máme. Nemôžu byť iní. Zvykli si na sociálne dávky a veľa z nich nemá motiváciu pracovať. Načo by robili keď si stačí spraviť 8 detí a mať od štátu peniaze za deti? Čím viac detí, tým lepšie, tým viac peňazí. A vy sa stále čudujete, že Rómovia majú veľa detí a nechcú pracovať? Ja sa teda nečudujem. Veď spraviť dieťa je jednoduchšie, pohodlnejšie a príjemnejšie ako chodiť do práce a zabiť tam 1/3 svojho života. Prosím nenadávajte na Rómov. Oni za to nemôžu ako ich systém vychoval. Vy tiež nemôžete za to, ako Vás rodičia vychovali. Rómsky problém vytvoril štát. Rómovia si zvykli, že sa o nich štát postará. Nemajú motiváciu postarať sa sami o seba. Keby máte zabezpečený príjem peňazí aby ste dokázali prežiť, mali by ste motiváciu pracovať a starať sa o niečo? Veď Rómom doslova padajú pečené holuby do huby. Kto im ich hádže? Štát. Problém nie je v Rómoch, problém je v štáte. Už to prosím pochopte a nehádžte vinu na Rómov. Rómovia sú rozmaznané deti štátu.

Keby sa Rómovia museli o seba postarať, vážili by si viac to, čo majú. Takto keď im všetko spadne do lona, nevážia si to.

Ľudia odsudzujú Rómov, ale mali by odsudzovať systém. Lenže kvoli svojej nenávisti voči Rómom to nedokážu pochopiť. Je jednoduchšie zamerať svoju nenávisť na Rómov ako na systém.

Rómovia žijú inak. Majú inú kultúru, iné návyky, iné životné hodnoty a iné zručnosti. Sú iní. No stále sú to ľudia, ktorí majú rovnaké potreby ako ja, či ty. Len vyrastajú v inom prostredí.

Rómovia nepracujú

Rómovia to kvoli predsudkom v spoločnosti nemajú v živote ľahké. Ľudia nadávajú na Rómov akí sú nezvdelaní, že nepracujú, kradnú a podobne. Ale keď sa chce Róm učiť a chce pracovať, nemá to jednoduché. Kto ho zamestná keď je v spoločnosti plno ľudí s predsudkami, ktorí Rómov nechcú zamestnať len preto, že sú Rómovia?

Rómovia kradnú

Aj nerómovia kradnú. Ešte viac ako Rómovia. Ale Rómsky problém je predsa najväčší. Rasisti vidia realitu cez rasistické okuliare s filtrom, ktorý vidí len Rómsky problém. A to je problém.

Sú ľudia, ktorým neostáva nič iné, len kradnúť aby ako tak prežili. Nemajú prácu, či už z dôvodu, že pracovať nechcú, alebo ich nechcú zamestnať. Sociálne dávky im nestačia, tak musia kradnúť. Každý robí na prežitie to, čo dokáže. Je to prirodzené.

Prečo tak žijú?

Lebo inak nevedia. Žijú ako najlepšie vedia. Stavajú si chatrče na cudzích pozemkoch, aby mali aspoň nejakú strechu nad hlavou, pretože byty sú pre nich drahé. Nie sú blbí. Nechcú byť bezdomovci. Niektorí žijú na naše pomery v extrémnych podmienkach bez elektriny, bez plynu, bez vody, bez kúrenia. Niektorí žijú v malých polorozpadnutých chatrčiach, alebo dokonca v unimobunkách. Videl som to na vlastné oči a čudoval som sa ako môžu v zime prežiť. V unimobunke majú malú piecku, v ktorej si kúria drevom. Keď sme prechádzali okolo takých unimobuniek, kamarát, ktorý bol v Afrike povedal, že je to horšie ako v Afrike. Je to naozaj masaker. Viete si predstaviť, že by ste tak žili? Ja teda nie. A to som celkom skromný chalan. No stále je to lepšie ako byť bezdomovec.

Rómovia sú jednoduchí ľudia. Nerozumejú prečo by mali niekomu platiť za to, aby mohli vôbec žiť. Pravdupovediac ani ja tomu nerozumiem. Tento systém je šialený, no ľudia si naň zvykli a prijali ho ako súčasť života. Rómovia prijali zo systému len sociálne dávky. Doslova vybabrali so systémom.

Nikto ich nenaučil žiť inak. Keď žijú celý život v osade, kde ľudia žijú v nelegálne vlastnoručne nekvalitne postavených domoch a nerómovia (takzvaní gadžovia) s nimi nekomunikujú, ako sa majú dozvedieť, že sa dá žiť aj inak?

Niektorí Rómovia sa dokázali osamostatniť a rozhodli sa žiť inak ako ostatní. Rozhodli sa začleniť do spoločnosti, chodiť do školy, pracovať a pomáhať udržiavať svoje okolie v čistote. Neviem ako to dokázali, ale dokázali to. Klobúk dole pred nimi. Ukázali, že sa to dá keď sa chce.

Preto nerozumiem keď niekto hádže všetkých Rómov do jedného vreca medzi tých čo len robia deti, čerpajú sociálne dávky, robia neporiadok a kradnú.

Iná mentalita

Rómovia majú inú mentalitu, ale stále sú ľudia. Majú svoju kultúru a my máme svoju. Rómovia sú pre nás svojskí a my sme svojskí pre nich. Mali by sme sa navzájom prijať a rešpektovať. Pokiaľ ste k Rómom priateľskí, aj oni sú priateľskí k Vám. Ale ak na nich začnete byť nepríjemní, začnú byť nepríjemní aj oni na Vás. Veľká časť konfliktov vzniká práve kvoli vzájomnej nevraživosti, ktorá niekde musela vzniknúť. Prijmite Rómov a oni prijmú Vás.

Trošku tolerancie prosím

Áno, Rómovia sú iní. Majú inú kultúru, iné zvyky, inú mentalitu. Ale to ešte neznamená, že by sme ich mali strieľať a zatvárať do koncentračných táborov ako to niektorí navrhujú.

Vysťahovanie cigánov z Luníka IX 27.7.2012 - vystrielat Vysťahovanie cigánov z Luníka IX 27.7.2012 YouTube

O Rómskej problematike by sa dal napísať celý článok, ba dokonca celá kniha. Vznikol tiež film “Všetky moje deti”.

Zobuďme v sebe ľudskosť a začnime vnímať Rómov ako ľudí. Skúsme sa vžiť do ich situácie a skúsme im pomôcť. Kde je vôľa, tam je cesta. Ak pomoc odmietnu, je to ich rozhodnutie.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥