Bol som ako vy

V poslednej dobe mi ľudia píšu, že váhajú, alebo sa boja urobiť zmenu vo svojom živote. Pýtajú sa ma ako som to urobil ja, že robím čo ma baví. Dostávam správy typu: “U mňa stále ten strach mi robí neplechu a veru potom prúd myšlienok čo ma odhovára od tohoto ale srdce a duša kričí svoje že už toto nie je cesta, treba ísť iným smerom“.

Presne v rovnakej situácii som bol aj ja. Zvádzal som boj medzi srdcom a rozumom. Píšem o tom v článku “Rozum verzus srdce“. Dnešná racionálne založená spoločnosť viac počúva rozum a ľudí, ktorí počúvajú svoje srdce, považujú za čudákov, za bláznov. Pritom každý človek v hĺbke srdca cíti čo je pre neho správne. Ale keď to hlas rozumu prehluší, bohužiaľ. Kým bude človek počúvať rozum, nemôže byť naozaj šťastný. Len nasledovanie srdca dokáže spraviť človeka naozaj šťastného.

Bol som ako vy. Bol som ustráchaný, mal som chaos v mysli, nevedel som čo budem robiť a bol som neslobodný. Usilovnou prácou na sebe a následnou zmenou vedomia sa zmenil celý môj život.

Bol som ustráchaný

Mal som v sebe toľko strachov, že nerozumiem ako som s nimi dokázal fungovať. Bál som sa čo si o mne pomyslia ostatní keď budem po meste chodiť naboso. Bál som sa, že nebudem mať dostatok peňazí keď sa vykašlem na prácu, ktorá ma nebaví a začnem robiť čo ma baví. Bál som sa v noci chodiť do lesa, lebo som si myslel, že z tmy na mňa môže vybehnúť diviak, alebo medveď. Bál som sa, že si odomňa rómovia na ulici budú pýtať peniaze.

Bol som ustráchaný človiečik uväznený v Matrixe. Našťastie som sa vďaka vedomému žitiu všetkých strachov zbavil a som oveľa slobodnejší a šťastnejší. O vedomom žití píšem v článku “Vedomé žitie“.

Chaos v mysli

Moja myseľ bola neustále plná myšlienok. Myšlienky ma neustále vyrušovali a nemal som ani na chvíľu pokoj. Mal som v mysli chaos.

thoughts

Vďaka každodennej meditácii som dokázal utíšiť myseľ a ten pocit je na nezaplatenie. Keď aspoň na chvíľu dosiahnete bezmyšlienkový stav, je to skvelé. O meditácii píšem v článku “Čo mi dala meditácia“.

Uväznený v Matrixe

Bol som uväznený v Matrixe. Nie len vo fyzickom, ale aj v myšlienkovom. Ľudia v dnešnej spoločnosti sú vopred naprogramovaní aby sa báli, aby cítili oddelenosť namiesto jednoty, aby počúvali rozum namiesto srdca, aby im záležalo čo si o nich iní pomyslia, aby sa hnali za materiálnym bohatstvom, aby používali primárne ľavú hemisféru mozgu,… O Matrixe píšem v článku “Život v Matrixe“.

Čo budem robiť?

Po strednej škole som netušil čo budem robiť. Bol som rok nezamestnaný a mal som veľa času na rozmýšľanie. Neustále som sa sám seba pýtal: “Čo by ma bavilo? Čo by ma bavilo? Čo by ma bavilo?” A dostal som odpoveď, že by ma bavilo programovanie. Tak som si vybral kam pôjdem na výšku, začal som sa učiť na prijímačky a na výšku som sa dostal. Potom som aj 3 roky robil programátora. Bavilo ma to až kým som nedostal spasiteľský syndróm a nezistil som, že svet súrne potrebuje zmenu myslenia ľudí. Začal som aktívne písať články na blogu, robiť videá, prednášky, workshopy. Počúval som svoj vnútorný hlas, ktorý ma zaviedol až sem. Snažím sa ľuďom pomáhať nájsť samých seba.

Cesta k slobode

O slobode si môžete prečítať v článku “Skutočná sloboda“, v ktorom píšem, že:

Ak chceme byť šťastnejší, mali by sme sa pokúsiť dosiahnuť čo najväčšiu slobodu. O kus slobodnejší môžeme byť vtedy, keď dokážeme ovládnuť strach, hnev, nenávisť, odsudzovanie a veľa iných nie moc pekných vlastností a emócií.

Veľkú časť slobody človek dokáže získať vtedy keď dokáže ovládnuť myseľ. Myseľ sa môžeme naučiť ovládnuť pomocou meditácie, alebo yogy. O meditácii píšem v článku “Čo mi dala meditácia“. O yoge píšem v článku “Čo je yoga?“.

Keď človek ovládne myseľ, jeho vnímanie života sa zmení a automaticky dosiahne väčšiu slobodu.

Veľa šťastia v získavaní slobody.


Upozornenie: Články boli napísané s určitým stupňom vedomia. Keďže sa neustále vyvíjam, staršie články nemusia odzrkadľovať môj súčasný stav vedomia. Nie so všetkými článkami sa v súčasnosti stotožňujem. Avšak sú ponechané pre tých, ktorí sa nachádzajú na rovnakom alebo podobnom stupni vedomia akým boli články písané.
Ak ti článok pomohol, môžeš prejaviť svoju vďaku aj finančným príspevkom:

IBAN: SK3356000000004419953001

Ďakujem za každý jeden príspevok ♥ Nech Vás Láska sprevádza ♥

 • http://poslys-pochop-prozij.wz.cz/ Vénya Luna

  Ten nadpisek tak trochu dokládá můj komentář k článku Som venušan. Ale tak jestli jsi byl i jako já (když píšeš- bol som ako vy) tak ses tehdy nevyděloval ze společnosti. Co se změnilo? :)

  • http://hromnik.com Tomáš Hromník

   Máš pocit, že sa vydeľujem zo spoločnosti? Možno preto, lebo som iný ako väčšina ľudí, vnímam svet úplne inak. Zmenilo sa moje vedomie. Veď to popisuje aj tento článok. Či som ho zas napísal nejak povýšenecky?

   • http://poslys-pochop-prozij.wz.cz/ Vénya Luna

    Já neříkám, že píšeš povýšenecky nebo namyšleně, to jsem ani nikde nenapsala. Tento článek se dá ale bohužel číst tak, že ty jsi byl jako my- materialista, nešťastný, uvězněný v matrixu, s chaosem v hlavě, ale teď už jsi jiný- šťastný, duchovní, bla bla. A to vytváří ten dojem vydělování se. Který pak spěje k přesnému opaku jednoty, o kterou se snažíme. Neměl by ses vydělovat a prohlašovat za jiného, pokud chceš, aby takoví byli všichni. Jak píšeš v komentáři, že jsi jiný, já nemyslím, že jsi jiný ty, ale ti lidé, které dle článku potkáváš a kteří nerozumí. Jednota se nevytvoří tak, že budeš prohlašovat, že jsi jiný, venušan a kdovíco, a že zbytek je neprobuzený. Já myslím, že být duchovní (to si dovolím napsat jen tobě, protože slovo duchovní je mnohými nepochopeno, ale myslím, že víš, co tím myslím :D:)) je to “normální” a lidé, kteří toto JEŠTĚ necítí, toho mohou také velice hravě dosáhnout. A toto vědomí pak vytvoří jednotu.

    Ps: Krom toho je důležité mluvit o lidech, se kterými máš osobní zkušenost, tj. asi není dobré říkat, že jsi jiný jako většina (viz tvůj komentář). O jaké většině mluvíš, kdo je ta většina? Ty znáš všechny, abys mohl říct, že většina je jiná? O tom zase krásně mluví Jarda Dušek, možná srozumitelněji, než to teď říkám já. To je to samé, když napíšeš, bol som ako vy. No jako já asi ne :D. (A fakt neslovíčkařím, ono je důležité mířit slovy přesně- ona jsou dost mocná totiž).

    • http://hromnik.com Tomáš Hromník

     Viem aký som bol, viem aký som a viem, že to môže dosiahnuť každý, kto úprimne chce a snaží sa. Je to stav bytia, ktorý je oveľa príjemnejší ako stav bytia, v ktorom je momentálne väčšina ľudí a v ktorom som bol aj ja. Ja len zdieľam svoju cestu a je na ľuďoch, či si z nej niečo zoberú, alebo nie. Ak je človek bloďavý, nemali by sme ho nazývať blonďákom? Ak je človek čiernovlasý, nemali by sme ho nazývať brunetom? Sú to výstižné nálepky, ktoré charakterizujú skutočnosť. Takisto môžeme charakterizovať vlastnosti a vedomie ľudí. To nie je vydeľovanie sa. To je popisovanie skutočnosti. Ľudia ešte nie sú v jednote. V jednote budú keď dosiahnú určitý stav vedomia. Ako tak čítam tvoj komentár znova, tak hovoríme o tom istom, len inými slovami. Rozumieme si. Len ty možno občas úplne nerozumieš mojim slovám. Asi sa vykašlem na slová a začnem viac konať. Ale aj v činoch je riziko, že ostanú nepochopené. Žiaľ…