Ľudia dávajú veľký dôraz na hygienu fyzického tela, no zabúdajú, alebo nevedia, že starostlivosť o duševnú stránku je rovnako dôležitá.
Ak sa ti nechce čítať, pozri si vlog (2 min):
Dôležitosť psychohygieny
Psychohygiena je rovnako dôležitá ako hygiena fyzického tela. Bez psychohygieny nemôže byť človek šťastný a nemôžu byť šťastní ani ľudia okolo neho. Predstavte si, že sa človek neumýva mesiac. Smrdí nie len sám sebe, ale aj ostatným. A rovnako je to aj s duševnou stránkou človeka – s mentálnym telom. Ak človek nerobí psychohygienu a nečistí si svoje mentálne telo, vytvára nepríjemnosti sebe aj ostatným.
Dôsledky zanedbania psychohygieny
Ak človek dlhodobo zanedbáva psychohygienu, dôsledkom toho je hnev, strach, žiarlivosť, nenávisť, pocit ublíženia, prílišná naviazanosť, smútok a ďalšie nie veľmi príjemné emócie.
Ľudia mi často píšu, že majú taký, či onaký problém, či už so sebou, so životom, alebo s inými ľuďmi. Keď sa ich spýtami či si doprajú čas pre seba, či pravidelne meditujú, či chodia na prechádzky osamote, odpovedajú negatívne. Nepraktikujú psychohygienu a čudujú sa, že sú nespokojní. Bez pravidelnej psychohygieny majú špinavú duchovnú stránku a to im spôsobuje rôzne problémy v živote.
Ako na psychohygienu
Psychohygiena zaberie možno trošku viac času, ako hygiena fyzického tela, ale výsledok stojí za to. Zo začiatku sa psychohygiena môže zdať nezmyselná a neúčinná, ale keď vytrváte, výsledky sa dostavia. Celé je to len o vytrvalosti a odhodlanosti. Ak človek vydrží pravidelne chodiť do posilky a cvičiť, výsledok sa dostaví. Rovnako je to aj s psychohygienou.
Existujú rôzne spôsoby psychohygieny. Píšem o nich v článku “Spôsoby pre očistenie vedomia“.
Je veľmi dôležité robiť psychohygienu pravidelne, pokiaľ možno každý deň. Po čase si vytvoríte návyk a psychohygiena sa stane prirodzenou súčasťou Vášho života.
Bez pravidelnej psychohygieny veľmi ťažko dosiahnete spokojnosť a vnútorný pokoj.