Mesačné archívy: január 2017

Materializmus prezlečený za duchovno

Keď je človek veriaci, to ešte neznamená, že praktikuje duchovný život. Veriaci ľudia sú zvyčajne materialisti, ktorí sa skrývajú za rúško takzvaného duchovna. Obzvlášť kresťania, ktorých na ulici stretávam. Česť výnimkám. Nájdu sa aj pekní kresťania, ktorí skutočne nasledujú Ježišovo učenie, čerpajú inšpiráciu z Biblie, niektorí sa dokonca modlia na ruženci a neodsudzujú tých, ktorí praktikujú duchovný život odlišným spôsobom a snažia sa pochopiť aj iné učenia. To sú praví kresťania, ktorí skutočne nasledujú Ježišovo učenie. Takých kresťanov stretávam zriedkavo. Kresťania, ktorí sa skrývajú za rúško duchovna, zvyčajne tvrdia, že len skrze Ježiša Krista je možné dosiahnuť spasenie. Pritom jedia mäso, opíjajú sa, porušujú desatoro ako na bežiacom páse a modlia sa len vtedy, keď niečo potrebujú. Myslia si, že keď pôjdu na spoveď, tak sú očistení a môžu znova páchať hriešne činnosti. To je materiálne vedomie. Keby ich Ježiš videl, chytal by sa za hlavu čo v jeho mene páchajú.

Materiálne bohatstvo a duchovný život

Človek, ktorý berie duchovný život vážne, sa neženie za materiálnymi statkami a snaží sa neustále očisťovať svoje srdce od chtíču, hnevu, nenávisti, chamtivosti, pýchy, egoizmu, aby dokázal vnímať Boha. Nejaké materiálne zabezpečenie je potrebné, ale keď sa to s ním preháňa, ničí to duchovný život. „Ľahšie prejde ťava uchom ihly, ako bohatý vojde do Božieho kráľovstva.“ – MK 10.25

Nie každý, kto sa vydáva za duchovného, je naozaj duchovný

Raz som stretol jedného staršieho kresťana, ktorý bol v mladosti miništrant a hovoril mi ako si farári aj miništranti potajomky brali peniaze zo zvončeka. Niektorí veriaci sú schopní do zvončeka v kostole vhodiť desiatky Euro s nádejou, že to pôjde na dobrú vec. No keď sú miništranti aj farári chamtiví, veľa peňazí vo zvončeku neostane. Tak to bohužiaľ funguje, keď je srdce ľudí znečistené chamtivosťou.

Ľudia, ktorí berú duchovný život len tak vlažne, aby sa nepovedalo, neurobia veľký pokrok a neočistia svoje srdcia od chtíču, hnevu, nenávisti, chamtivosti, pýchy, egoizmu a ďalších nepekných vlastností. Na druhej strane ľudia, ktorí sa úprimne snažia praktikovať duchovný život a nasledujú učenie ľudí, ktorí majú očistené srdce, môžu urobiť veľký pokrok a stať sa lepšími ľuďmi. Keby všetci kresťania úprimne nasledovali učenie Ježiša, svet by vyzeral inak. Keby sa všetci ľudia chceli úprimne polepšiť, úprimne by nasledovali mahátmov – veľké duše ako bol Ježiš, Buddha, Mahátma Gándhí, Matka Tereza, Šríla Prabhupáda a ďalší. Úprimne by sa od nich učili pokore, milostivosti, súcitu, skromnosti, nenásiliu a iným pekný vlastnostiam, ktoré majú veľké duše.

Bg 16.1-3 — Kṛṣṇa, Najvyššia Božská Osobnosť, riekol: „Nebojácnosť, očista bytia, pestovanie duchovného poznania, dobročinnosť, nenásilie, pravdovravnosť, nehnevlivosť, odriekanie, vnútorný pokoj, nechuť k vyhľadávaniu chýb druhých, súcit so všetkými živými tvormi, nechamtivosť, striedmosť, skromnosť, pevná odhodlanosť, sila, schopnosť odpúšťať, odvaha, čistotnosť, nezávislosť a neočakávanie pôct — to sú transcendentálne vlastnosti, ktorými sa vyznačujú zbožní ľudia s božskou povahou, ó, potomok Bharatov.

Bg 16.4 — Pýcha, spupnosť, domýšľavosť, hnev, hrubosť a nevedomosť sú vlastnosti tých, ktorí sa narodili s démonskou povahou, ó syn Pṛthy.

Užívanie si

Ľudia si chcú užívať zmyslového pôžitku – mať nezáväzný sex, piť alkohol, jesť mäso, hazardovať so zdravím a životom – jazdiť rýchlo na bicykli, motorke, alebo na aute, skákať z lietadla padákom a ďalšie veci, ktoré síce dokážu vyplaviť na chvíľu endorfíny do mozgu a vyvolať dočasný pocit šťastia, ktorý všetky živé bytosti prirodzene hľadajú a chcú zažívať, ale keď šťastie vyprchá, ľudia sú opäť v krutej realite a opäť vyhľadávajú ako by sa z tejto krutej reality vymanili.

„Šťastie, ktoré vzniká zo spojenia zmyslov a ich predmetov, ktoré je spočiatku ako nektár a na konci ako jed — také šťastie sa pripisuje kvalite vášne.“ [Bg 18.38]

Zmyslový pôžitok je na konci ako jed

Veľké duše vedia, že v zmyslovom pôžitku skutočné šťastie nie je a svoje životy zasvätia službe Bohu a teda aj všetkým živým bytostiam a to im prináša skutočné, trvalé šťastie. Ak robíme štasnými iných, sme prirodzene šťastní aj my. Dôležité je vedieť ako skutočne spraviť iných šťastných. Duša nie je hmotná a preto nemôže nájsť skutočné šťastie v hmote. Duša je večná a preto, keď je pod vplyvom ilúzie dočasnosti, trpí. Keď sa živá bytosť stotožňuje s telom, myslí si, že keď uspokojí telo a jeho zmysly, že bude šťastná. To je práve tá ilúzia. V zmyslovom pôžitku je len krátkodobé šťastie. Trvalé šťastie je možné dosiahnuť, keď sa živá bytosť vymaní z ilúzie a zaujme svoje prirodzené, služobnícke postavenie. Ľudia, ktorí zasvätili svoje životy službe iným, sú skutočne šťastní. Služba je v duchovnom svete najvyšší princíp. Každý chce slúžiť každému. Pre oslobodenú živú bytosť je prirodzené slúžiť. No v hmotnom svete chcú živé bytosti oklamané ilúziou slúžiť len svojim zmyslom a tak vykorisťujú ostatných a spôsobujú utrpenie.

Živá bytosť pochádza z duchovného sveta a môže byť skutočne šťastná jedine vtedy, keď bude nasledovať duchovné princípy. Pokiaľ sa bude stotožňovať s hmotou, nikdy nemôže byť blažená. Ryba môže byť šťastná len vo vode. Ak je na súši, len trpí. Môžeme ju polievať vodou a to jej navodí ilúziu, že je vo vode a bude na chvíľu šťastná. No akonáhle ju prestaneme oblievať, znova bude trpieť. Rovnako ako ryba oblievaná na súši fungujú živé bytosti v hmotnom svete. Chvíľu sú šťastné a keď šťastie pominie, tak trpia. Môžeme to vidieť všade. Začiatky vzťahov, keď sú partneri do seba zamilovaní sú úžasné, priam extatické. No po čase zamilovanosť pominie a prichádza tvrdá realita a následne vzťahové problémy. Na začiatku si človek môže užívať alkoholové opojenie, no o pár hodín, keď vytriezvie, príde utrpenie v podobe opice. Rovnako je to so všetkým zmyslovým pôžitkom. Na začiatku je ako nektár a nakonci ako jed. Bhagavad-gíta taká, aká je hovorí, že šťastia pochádzajúceho zo zmyslového pôžitku by sme sa mali za každú cenu vyvarovať. Svoje zmysly by sme mali zamestnať v službe ostatným, s vedomím, že sú to čiastočky Boha. Len tak budeme skutočne šťastní a vnútorne naplnení. Žiadny materiálny pôžitok nemôže priniesť duchovnej bytosti skutočné, trvalé šťastie.

Bg 18.37 – O šťastí, ktoré je spočiatku ako jed a na konci ako nektár a ktoré motivuje k sebarealizácii, sa hovorí, že náleží do kvality dobra.

Služobnícky postoj

Ak chceme byť skutočne šťastní, musíme sa venovať sebarealizácii, aby sme sa zbavili zlých vlastností ako pýcha, chamtivosť, hnev, žiadostivosť,… a naučili sa prijať pokornú pozíciu služobníka, ktorá je pre nás prirodzená. Keď sa povie „Služobník“, mnohí ľudia si pod tým pojmom predstavia otroka. Skúšali ste už niekomu slúžiť bez nároku na odmenu? Aký ste z toho mali pocit? Ja veľmi dobrý. Čím viac budeme slúžiť, tým viac nás to bude uspokojovať až nakoniec zistíme, že sme oveľa šťastnejší ako keď myslíme len na seba.

Najúčinnejší spôsob sebarealizácie v tomto veku je bhakti jóga – jóga oddanosti. Byť oddaný znamená nekonať len pre svoj zmyslový pôžitok, ale zamestnať svoje zmysly v službe Bohu a teda všetkým jeho čiastočkám – živým bytostiam. Bhakti jógu učí Medzinárodná spoločnosť pre vedomie Krišnu (ISKCON – www.iskcon.sk).

Spoločnosť môže byť funkčná a šťastná jedine vtedy, keď budú mať všetci služobnícky postoj. Ja pomôžem tebe a ty mne. A spolu budeme pomáhať zase ostatným. Nezištne. Pokiaľ sú ľudia pyšní, egoistický, hnevliví a chamtiví, v spoločnosti nemôže vládnuť príjemná atmosféra.

IMG_20160528_070146

Keď porovnám atmosféru v spoločnosti, ktorá sa ženie len za zmyslovým pôžitkom a spoločnosti, ktorá kráča cestou sebarealizácie a služobnícky postoj je pre ňu prirodzený, vidím priepastný rozdiel. V spoločnosti, ktorá sa zaoberá len zmyslovým pôžitkom vládne strach, hnev, sebectvo, nenávisť, vykorisťovanie, chamtivosť, bezohľadnosť a iné nepekné vlastnosti. Všade, kde sa pozrieme, môžeme vidieť tieto vlastnosti.

U ľudí, ktorí sa zaoberajú sebarealizáciou, môžeme tiež vidieť nepekné vlastnosti, ale v oveľa menšej miere. Sú to len zbytky z minulosti. Ľudia, ktorí sa vážne venujú duchovnému životu, zmierňujú a vykoreňujú svoje zlé vlastnosti a rozvíjajú pekné vlastnosti. Každý, kto sa úprimne venuje duchovnému životu, má s tým osobnú skúsenosť. Podľa toho, či sa nám darí zbavovať sa svojich zlých vlastností, nechcených návykov a rozvíjať dobré vlastnosti, vieme ako robíme pokrok v duchovnom živote.

Zmysel duchovného života

Zmyslom duchovného života nie je jednať pre svoj zmyslový pôžitok. To je zmysel materializmu. Zmyslom duchovného života je obnoviť náš zabudnutý vzťah s Bohom, aby sme sa mohli vrátiť späť do duchovného sveta a tam byť večnými služobníkmi, zažívať večnú blaženosť a mať úplné poznanie. Z časti to môžeme zažívať už v tomto živote, keď budeme úprimne praktikovať duchovný život. Jedna z praktík je Bhakti jóga. Jóga znamená spojenie – v Bhakti jóge to znamená spojenie s Najvyšším Pánom. Vďaka Bhakti jóge môžeme skutočne pochopiť kto je Boh a obnoviť svoj zabudnutý vzťah s Ním.

Jedine oddanou službou môžem byť pochopený taký, aký som, ako Najvyššia Božská Osobnosť. A keď si Ma niekto plne uvedomí na základe takej oddanosti, môže vstúpiť do Božieho kráľovstva. [Bg 18.55]

Ak chceme byť skutočne šťastní, mali by sme sa usilovať o sebarealizáciu, o duchovný rozvoj a neoddávať sa zmyslovému pôžitku, ktorý bráni v duchovnom pokroku a teda v dosiahnutí skutočného šťastia.

Odporúčaný spôsob sebarealizácie v tomto veku je počúvanie, spievanie, či recitovanie Hare Krišna mahá-mantry:

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

Táto mahá-mantra je základ Bhakti jogy. Očisťuje srdce od chtíču, hnevu, závislostí a všetkých negatívnych vlastností a emócií a obnovuje náš zabudnutý vzťah s Bohom. Keď vyslovujeme mahá-mantru, je to ako keď malé dieťa plače za matkou. My sme malé dieťa a Krišna je  Každý, kto vyskúša každý deň počúvať, spievať, alebo recitovať Hare Krišna mahá-mantru, pocíti už po niekoľkých mesiacoch na sebe zmenu. Môžete tomu veriť, neveriť, alebo si to overiť. Proces Bhakti jogy je vedecký proces. Každý sa môže stať vedcom a overiť si tieto predpoklady pokusom – počúvaním, spievaním, či recitovaním Hare Krišna mahá-mantry. Je to tak jednoduché. Jednoduchšie už to nemôže byť. Spievajte Hare Krišna Hare Krišna Krišna Krišna Hare Hare Hare Ráma Hare Ráma Ráma Ráma Hare Hare a buďte šťastní.

Duchovný život v praxi

Praktikovať seriózny duchovný život v materiálnom svete je celkom náročné. Ľudia zvyčajne chodia raz za týždeň do chrámu a to je celý ich duchovný život. Kresťania chodia na spovede a myslia si akí sú zbožní, pritom mnohí z nich jedia mäso (porušujú prikázanie „Nezabiješ!“), pijú alkohol, majú nezáväzný sex, hazardujú a nesprávajú sa príliš pekne ku svojim blížnym. A nie len kresťania, ale aj iní materialisti, ktorí sa schovávajú za rúško duchovna.

Duchovný život obsahuje oveľa viac ako len chodenie do chrámov. Každý môže čítať duchovné knihy, modliť sa alebo meditovať každý deň, navštevovať chrámy, kde sa stretne s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi a tak môže získať inšpiráciu pre svoj duchovný život. Všetky naše činnosti môžu byť zamerané na duchovný rozvoj. Len sa musíme naučiť ako. A to práve učí Bhakti jóga. Naša práca, varenie, upratovanie, nakupovanie, písanie, maľovanie… toto všetko môžu byť duchovné činnosti ak sú vykonávané so správnym vedomím.

Čo sa týka Bhakti jógy, spočiatku môže stačiť počúvanie, spievanie, či recitovanie Hare Krišna mahá-mantry, no neskôr človek získa väčšiu chuť v rozvíjaní duchovného poznania a bude sa chcieť venovať duchovnému životu naplno. Na to slúžia chrámy, v ktorých sa človek naučí praktikovať duchovný život. Po celom svete sú rôzne chrámy. Pre praktikovanie Bhakti jógy slúžia chrámy Hare Krišna, ktoré nájdete na www.iskcon.sk a www.iskcon.cz

Veľa šťastia na Vašej ceste životom.

Význam ľudského života

Čím sa líši ľudský život od zvieracieho? Ľudia majú so zvieratami veľa spoločného, no predsa sa v niečom líšia – ľudia sa môžu pýtať a dostávať odpovede. Môžeme sa napríklad pýtať aký je zmysel života. Prečo sme vlastne na tomto svete, v tomto vesmíre, aký veľký je vesmír, ako vznikol život,… rôzne náboženstvá a učenia dávajú na tieto otázky rôzne odpovede. Rôzni ľudia majú rôzne vedomie a tak niekomu stačí jednoduchšie vysvetlenie, iní chcú vedieť viac a potrebujú komplexnejšie vysvetlenie.

Veda

Vedci študujú hmotu a snažia sa tiež objaviť odpovede na rôzne otázky o našej existencii. Niektorí ľudia sa uspokoja s doterajšími vedeckými vysvetleniami a iným to nestačí a snažia sa ísť ešte hlbšie a dozvedieť sa viac. Veda stále nepozná odpovede na rôzne otázky.

Náboženstvá

Niektorí ľudia sa uchyľujú k náboženstvám a náboženské písma bez akéhokoľvek kritického myslenia považujú za pravdivé. Inak povedané, slepo veria týmto písmam.

Véda

Slovíčko „Véda“ pochádza zo sanskritu a znamená poznanie. Védy sú komplexné písma zo starovekej Indie, ktoré obsahujú všetko potrebné o živote. Sú akýsi manuál na život. Obsahujú liečiteľstvo, vznik vesmíru a života v ňom, spoločenské usporiadanie, etiketu, náboženský život a veľa ďalšieho.

Niektorí ľudia prijímajú poznanie vo Védach za Absolútnu pravdu. Avšak takisto iní ľudia prijímajú ako Absolutnú pravdu Bibliu, Korán, Kabalu, či iné písma. Ako sa má z toho človek vysomáriť?

Jedna možnosť je študovať všetky písma, všetky náboženstvá a učenia, porovnať ich a vybrať si to najlepšie. Toto je celkom náročné. Ľudia si zvyčajne vyberú to, čo im je najbližšie. V akej spoločnosti sa pohybujú, takí sú. Ak sa niekto pohybuje v kresťanskej spoločnosti, je veľká šanca, že bude kresťan a za Absolútnu pravdu bude považovať len Bibliu a nič iné. Takisto je to aj s inými veriacimi ľuďmi. Za Absolútnu pravdu považujú len to svoje bez toho, aby preskúmali iné učenia. Tento pohľad na život je veľmi obmedzený.

Keď som vysvetľoval jednému kresťanovi, že Védy obsahujú oveľa viac poznania ako Biblia, samozrejme namietal. Nemal ani poňatia o védach a tvrdohlavo tvrdil, že v Biblii je všetko. Ja som sa mu snažil vysvetliť, že v Biblii bude márne hľadať ako vznikol vesmír, čo je duša, ako funguje hmotná príroda, správne spoločenské usporiadanie atď.

Veriť, vedieť, pochopiť

Je rozdiel v tom, či človek verí, vie, alebo chápe. Veriť môžem čomukoľvek a komukoľvek, no to ešte nezaručuje, že je to naozaj tak. Mnohí ľudia veria veľa veciam bez toho, aby si to overili. Rôzni ľudia majú rôzne presvedčenia a medzi týmito presvedčeniami sú často rozpory a na základe nich vznikajú v spoločnosti konflikty. Len preto, že jeden človek prijal svoje presvedčenie za Absolútnu pravdu, ktorá sa bije s presvedčením iného človeka, ktorý prijal svoje presvedčenie za Absolútnu pravdu. To je hlúpe a detinské. Inteligentní dospelí ľudia by sa mali snažiť vedieť a chápať.

Všetci vieme, že oheň páli. Ako to vieme? Máme s tým osobnú skúsenosť. Keď sme boli malé deti, rodičia nám hovorili, že oheň páli. My sme im mohli veriť, neveriť, alebo si to overiť. Mne samozrejme nestačilo veriť, či neveriť a musel som sa popáliť, aby som získal poznanie, že oheň naozaj páli. Tak som pochopil, že rodičia neklamali a už som vedel ako to naozaj je.

Takisto by sme sa mali snažiť vedieť načo vôbec žijeme… aký je zmysel ľudského života? Aký je zmysel celého stvorenia? Ako celý vesmír vôbec vznikol a prečo? Jednoduchí ľudia prijímajú jednoduché vysvetlenie. Vraj na začiatku nebolo nič a z toho nič bol zrazu veľký tresk, z ktorého vznikol vesmír, galaxie, planéty a život. Keď sa nad tým človek zamyslí, tak je to totálne psycho a nedáva to žiadny zmysel. Aby to zmysel dávalo, teória vyžaduje prítomnosť Inteligencie.

Mali by sme hľadať vysvetlenia, ktoré zmysel dávajú. Lenže materialistovi nedáva zmysel stvorenie popísané v náboženstvách a nábožensky založeným ľuďom nedáva zmysel veľký tresk. Keď sa na to pozrieme logicky, tak každý výtvor potrebuje stvoriteľa. Obraz tvorí maliar, hudobnú skladbu hudobník atď. Nič sa nedeje len tak pre nič za nič. Všetky deje majú svoj význam. Prší, aby rastliny mohli rásť. Rastliny vytvárajú kyslík, aby zvieratá a ľudia mohli dýchať, Slnko dáva teplo a svetlo atď. Celé toto stvorenie je tak dokonalé, že môžeme vážne spochybňovať takzvané vedecké teórie o vzniku sveta.

Načo žijeme?

Aj ľudský život má určitý význam. Človek je tvor tvorivý, ale aj zvedavý. Chce prirodzene vedieť o tomto stvorení viac. Prirodzene hľadá odpovede na svoje otázky. Môže ich nájsť v rôznych učeniach, ktoré učia ako vznikol život, vesmír a aký je zmysel ľudského života. Alebo ich môže hľadať vo vede, ktorá skúma len hmotnú podstatu sveta a tak jej unikajú hlbšie súvislosti.

Problém je, že rôzne učenia podávajú rôzne vysvetlenia a potom sú z toho ľudia zmätení. Ľudia často len veria, alebo neveria. Málokedy si nadobudnuté vedomosti overia. Preto sú zmätení a vznikajú medzi nimi nedorozumenia a hádky: „Ježiš je Boh. Verte v Ježiša a budete spasení. Len cez Ježiša Krista dosiahnete spasenie!“, „Allah je najväčší!“, „Krišna je Najvyššia Osobnosť Božstva!“.

Hippiesákov v šesťdesiatych rokoch nenapĺňal materialistický spôsob života. Mnohí hippiesáci pochádzali z bohatých rodín, ale neboli šťastní. A tak hľadali šťastie v drogách a sexe. Tam ho tiež nachádzali len dočasne a ich životy boli stále akési prázdne.

Keď Šríla Prabhupáda prišiel v roku 1965 do USA, už len svojim výzorom zaujal veľa ľudí, hlavne hippiesákov. Ľudia vytušili, že im Šríla Prabhupáda niečo priniesol. Priniesol im poklad v podobe vedomia Krišnu, ktoré mnohých ľudí uchvátilo a začali sa mu venovať naplno. Konečne našli naplnenie, ktoré toľko hľadali.

Vedomie Krišnu

Vedomie Krišnu nie je len akési náboženstvo, ktoré učí ľudí uverte a budete spasení. Kdeže… Vedomie Krišnu je oveľa viac. Je to pôvodné vedomie živej bytosti. Každá živá bytosť pochádza z duchovného sveta, ale kvoli svojej túžbe stať sa ovládateľom sa živé bytosti dostávajú do hmotného sveta, kde majú možnosť vyskúšať si aké je to byť ovládateľom. Mnohé životy sa snažia ovládať hmotnú prírodu a užívať si zmyslový pôžitok. Mnohé životy premárnia a nezistia aký je skutočný zmysel ľudského života. Až po mnohých, mnohých životoch dospeje živá bytosť k záveru, že v tomto svete niet skutočného šťastia a začne hľadať skutočné šťastie a zmysel života.

Ten, kto hľadá, nájde. Našťastie existujú osobnosti, ktoré si nenechávajú svoje poznanie len pre seba a šíria ho medzi ostatných. Šríla Prabhupáda zasvätil väčšinu svojho života šíreniu vedomia Krišnu v angličtine. Vďaka Šrílovi Prabhupádovi sa rozšírilo vedomie Krišnu z Indie do celého sveta behom pár rokov (1965 – 1977) a tak tisíce ľudí po celom svete objavili skutočný zmysel ľudského života a dostali tak šancu žiť kvalitnejší život, ktorý vedie k oslobodeniu.

Sebarealizácia

Ľudský život nie je určený pre uspokojovanie zmyslov. To robia aj zvieratá – jedia, spia, pária sa a obraňujú sa. Ľudský život je určený na sebarealizáciu a obnovenie svojho zabudnutého vzťahu s Bohom. V súčasnom veku hádky a pokrytectva je podľa Véd odporúčaný spôsob sebarealizácie počúvanie a spievanie Hare Krišna mahá-mantry:

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

Táto mahá-mantra prebúdza naše pôvodné vedomie – vedomie Krišnu. Rozdiel medzi teóriou a praxou je ten, že praxou získame skúsenosť a teda aj hlbšie poznanie. Môžeme veriť, alebo neveriť, že Hare Krišna mahá-mantra očisťuje naše vedomie, alebo si to môžeme jednoduchým experimentom overiť a získať tak poznanie – osobnú skúsenosť, ktorá je lepšia ako viera, či mentálna špekulácia. Môžeme tak získať poznanie či to funguje a čo znamená očisťovanie vedomia. Zo začiatku stačí venovať opakovaniu Hare Krišna mahá-mantry 5 minút denne. Aj ten najzaneprázdnenejší človek na svete si nájde 5 minút denne na recitovanie jednoduchej mahá-mantry.

Mnohí ľudia považujú vedomie Krišnu za akúsi vieru bez toho, aby mali o tom hlbšie poznanie. Vytvárajú si rôzne pochybné domnienky, ktoré nemajú s realitou nič spoločné. Ak chceme niečo naozaj vedieť, musíme mať aj osobnú skúsenosť. Osobná skúsenosť je nad všetky mentálne špekulácie. Každý môže osobnou skúsenosťou pochopiť aký je skutočný zmysel ľudského života a nemusí si vytvárať rôzne filozofické špekulácie, ktoré ľudí len zbytočne popletú.

Šríla Prabhupáda často spomínal Hare Krišna mahá-mantru vo svojich knihách. Ak živá bytosť skúsi tento jednoduchý proces sebarealizácie opakovaním Hare Krišna Hare Krišna Krišna Krišna Hare Hare / Hare Ráma Hare Ráma Ráma Ráma Hare Hare, rozvinie svoje vedomie a bude tak môcť chápať duchovné námety a veľa iného.

Rozvíjanie a znovuobnovenie vedomia Krišnu je zmysel ľudského života a liek na všetky problémy na svete. Za toto tvrdenie sa môžu podpísať tisíce ľudí, ktorým učenie Hare Krišna pomohlo skvalitniť ich život a stať sa lepšími ľuďmi.

Učenie Hare Krišna s nikým nesúperí. Len učí ľudí ako môžu skvalitniť svoj život a nájsť hlbší zmysel života a ľudia vďaka praktikovaniu tohto učenia dosahujú viditeľné výsledky. Každý, kto vyskúšal ísť cestou sebarealizácie spievaním Hare Krišna mahá-mantry môže potvrdiť účinky mahá-mantry. Preto sa nejedná o nejakú slepú vieru, či dogmu. Vedomie Krišnu je liek na všetky problémy ľudstva. Ak by sa všetci ľudia venovali spievaniu Hare Krišna, svet by bol rajom.

Ak chcete zlepšiť svet a naplniť zmysel ľudského života, spievajte:

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

a buďte šťastní.

Znie to jednoducho a je to jednoduché. Naozaj. Stačí to len skúsiť a neskôr vďaka očistenému vedomiu pochopíte viac.

Pozor na fanatizmus (nie len) v náboženstve

Pri distribúcii kníh Šrílu Prabhupádu často stretávam sfanatizovaných kresťanov, ktorí tvrdia, že len cez vieru v Ježiša Krista je možné dosiahnuť spasenie. Všetky ostatné cesty považujú za Satanovo dielo a preto k nim majú odpor a majú z nich strach. Keď títo sfanatizovaní kresťania vidia, alebo počujú slovíčka ako „jóga“, „karma“, „reinkarnácia“, „Krišna“, okamžite sa odvracajú. Niektorí farári v kostoloch do svojich ovečiek zasievajú myšlienky, že iné učenia sú zcestné a nebezpečné. Aby im náhodou ich ovečky neušli niektorou z týchto ciest. Ľudia sfanatizovaní vierou nedokážu triezvo rozmýšľať, nedokážu používať inteligenciu. Slepo prijímajú idey, ktoré do nich zasiali. Takýto stav vedomia je veľmi smutný a je veľmi smutné, že sa do tohto paralyzovaného stavu dostalo veľmi veľa ľudí. Netýka sa to len kresťanov, ale prakticky všetkých ľudí, ktorí čokoľvek prijímajú ako pravdu bez toho, aby si to overili. Nemusíme veriť, alebo neveriť. Radšej si priznajme, že nevieme ako sa veci majú. Každý, kto verí, alebo neverí, v skutočnosti nevie. Ak by vedel, nemusel by veriť alebo neveriť.

Veriť nestačí

Existujú rôzne praktické učenia (Buddhizmus, Hare Krišna, Šamanizmus, Ezoterika…), vďaka ktorým si človek svoju vieru môže overiť, ale slepo veriaci kresťania tieto učenia zavrhujú a považujú ich za zcestné a nebezpečné. Pretože si myslia, že stačí len keď budú veriť v Ježiša a budú spasení. Aká idylka. Keď stretnem fanatického Kresťana, zvyčajne mu poviem, že svoju vieru by sme mali overiť. Niektorí na mňa nechápavo pozerajú a iní o tom začnú uvažovať. Pre mnohých lenivých ľudí je jednoduchšie uveriť hocičomu bez toho, aby sa nad tým zamysleli. Sú ako malé deti, ktoré veria, že Ježiško nosí darčeky. Aj ja som veril na Ježiška. Snáď každý veril na Ježiška. Ale keď verím na Ježiška, znamená to, že Ježiško naozaj existuje a nosí darčeky? Keď verím čomukoľvek, znamená to, že je to tak? Nie. Ľudia slepo veria rôznym výmyslom a považujú tieto hlúposti za pravdu. Akonáhle človek niečomu uverí, vytvorí si o tom idealistický obraz a už nezapája svoju inteligenciu. To je chyba. Nenechajme svoju myseľ a inteligenciu zmraziť slepou vierou. Inteligentný človek by sa mal snažiť overiť si svoju vieru.

Pozor na fanatizmus

Inteligenciu sme dostali, aby sme mohli získavať poznanie, aby sme si mohli svoju vieru overiť. Každý inteligentný človek by sa mal snažiť vedieť, nie len slepo veriť. Pretože ak ľudia len slepo veria, sú veľmi ľahko manipulovateľní. Tendenciu slepo veriť využívajú rôzne sekty, ktoré ľuďom natlačia do hlavy rôzne výmysly a ľudia sú potom z toho zmagorení, strácajú schopnosť triezvo uvažovať.

Ak budeme len slepo prijímať náboženské písma ako Absolútnu pravdu bez toho, aby sme im rozumeli, budeme za fanatikov. Ak budeme čokoľvek slepo prijímať ako Absolútnu pravdu, budeme za fanatikov.

Fanatizmus v akejkoľvek podobe je nebezpečný. Sfanatizovaný človek nedokáže triezvo rozmýšľať. Pozor na to.

V histórii môžeme nájsť veľa príkladov fanatizmu – križiacke výpravy, upaľovanie čarodejníc, fašizmus, nacionalizmus, terorizmus, atď.

Fanatizmus a agresia

Fanatizmus sa zvyčajne prejavuje agresiou a utláčaním ostatných. Kamarátovi raz našiel jeho sfanatizovaný veriaci otec Bhagavad-gítu a mal s otcom konflikt. Len kvoli tomu, že jeho otec fanatik považuje Bibliu za jediné sväté písmo a všetko ostatné je pre neho dielo diabla. Totálne psycho. Sfanatizovaní ľudia stratili inteligenciu a schopnosť triezvo rozmýšľať.

Ako sa vyhnúť slepej viere a fanatizmu

V prvom rade treba mať na pamäti, že naša viera neurčuje realitu. Môžeme veriť hocijakej hlúposti, no to ešte neznamená, že je to tak ako si myslíme. Mnohí ľudia to majú naopak. Niečomu veria, niečo si myslia, nemajú to ani overené, ale považujú to za pravdu. To nie je príliš rozumné. Je to hlúpe. Svoju vieru by sme si mali overiť, aby sme získali poznanie.

Teória + prax = poznanie

Pokiaľ má človek len teóriu bez praxe, má len slepú vieru. Ak si však teóriu overí v praxi, získa poznanie a už nebude len veriť, ale bude vedieť ako to je. Napríklad rodičia môžu hovoriť dieťaťu: „Nedotýkaj sa toho sporáka, lebo páli“. Dieťa im môže veriť, alebo neveriť. Sporák môže páliť, ale aj nemusí. Dieťa je zvyčajne zvedavé a chce vedieť či sporák páli a dokne sa ho – získa osobnú skúsenosť. Potvrdí, alebo vyvráti teóriu, že sporák páli. A tak získa určité poznanie. „Rodičia mi hovorili, že sporák páli. Ja som im neveril, dotkol som sa sporáka a popálil som sa. Už budem vedieť, že sporák krátko po varení páli a nebudem sa ho dotýkať“.

To je princíp. Teoretická časť by mala byť spojená s praxou. Tak najviac pochopíme a už nebudeme musieť len slepo veriť, ale budeme vedieť.

Prax v Hare Krišna

Šríla Prabhupáda, zakladateľ Medzinárodného hnutia pre vedomie Krišnu (ISKCON) neučil „Uverte a budete spasení“. Učil: „Spievajte Hare Krišna Hare Krišna Krišna Krišna Hare Hare / Hare Ráma Hare Ráma Ráma Ráma Hare Hare, čítajte knihy, ktoré som napísal, jedzte prasádam (vegetariánske jedlo obetované Krišnovi), združujte sa s oddanými Krišnu a vďaka tomuto procesu urobíte duchovný pokrok a pochopíte aký je skutočný zmysel ľudského života a čo je vedomie Krišnu.“

Tento jednoduchý praktický proces učenia Hare Krišna pomohol státisícom ľudí po celom svete objaviť skutočný zmysel ľudského života. Ľudia, ktorí praktikujú vedomie Krišnu, nemajú slepú vieru. Majú osobnú skúsenosť so zmenou vedomia a teda aj zmenou osobnosti. Vidia aké osobnosti sú duchovní učitelia a teda majú zosobnený dôkaz, že tento proces funguje.

Je obrovský rozdiel keď človek niečomu len slepo verí a keď si svoju vieru overí a získa osobnú skúsenosť.

Rola inteligencie v osobnej skúsenosti

Ak budeme svoju inteligenciu udržiavať v strehu, nemali by sme podľahnúť slepej viere. Inteligenciu môžeme použiť k tomu, aby sme mohli zvážiť či nám to, či ono učenie dáva aspoň trochu zmysel a či sa vydáme cestou rozvoja duchovného poznania (cestou sebarealizácie), alebo nie.

Osobnou skúsenosťou môžeme získať oveľa viac ako slepou vierou a fanatizmom. Osobnou skúsenosťou môžeme tiež veľa stratiť. Preto musíme zapojiť svoju inteligenciu a veľmi pozorne zvážiť či sa vydáme tou, či onou cestou.

Môžete vyskúšať spievať:

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

a získate osobnú skúsenosť s Hare Krišna mahá-mantrou, ktorá je na nezaplatenie. Môžete čítať o účinkoch mahá-mantry a môžete tomu veriť, alebo neveriť. Ale až keď ich pocítite na vlastnej koži, budete naozaj vedieť aké účinky má mahá-mantra.

Používajte inteligenciu

Neverte všetkému čo si prečítate, alebo čo vám niekto povie. Použite inteligenciu. Pokiaľ nebudete používať inteligenciu, veľmi ľahko sa zamotáte do nejakej sekty, ktorá vám vymyje mozog a budete len slepo veriť rôznym hlúpostiam. Radšej si priznajte, že neviete ako to je ako by ste mali veriť, či neveriť. Veriť a neveriť je pre deti. Dospelí by sa mali snažiť vedieť ako sa veci majú.

Veľa šťastia na ceste získavania skutočného poznania.

Ako môže vedomie Krišnu zlepšiť svet

Koncom roku 2016 a začiatkom roku 2017 som strávil 3 dni v chráme Hare Krišna – Simhachalam v Nemecku. Konal sa tam Sankírtanový festival, na ktorý prišli oddaní Krišnu z rôznych kútov Nemecka, zo Slovenska, z Česka, z Chorvátska, zo Škótska a z iných krajín. Už prvý deň som pochopil, že vedomie Krišnu je to, čo môže spojiť svet. Ľudia dnes žijú v ilúzii oddelenosti – som Slovák, som Nemec, som kresťan, som buddhista, som to, som ten, som tamto… tieto označenia žiaľ vytvárajú medzi ľuďmi oddelenosť a následne nedorozumenia a konflikty. V chrámoch Hare Krišna vládne úplne iná atmosféra ako v spoločnosti ľudí, ktorí žijú v ilúzii oddelenosti. Keď som bol svedkom ako všetci spoločne – Nemci, Slováci, Česi a ďalšie národnosti spievajú spoločne Hare Krišna Hare Krišna Krišna Krišna Hare Hare / Hare Ráma Hare Ráma Ráma Ráma Hare Hare, pocítil som zrazu jednotu. Zrazu mi to docvaklo. Docvaklo mi, že vedomie Krišnu spája ľudí. Je jedno či je niekto Slovák, Američan, Rus, kresťan, žid, moslim, ateista,… všetci môžu spievať Hare Krišna a všetci môžu pocítiť jednotu a zbaviť sa tak ilúzie oddelenosti, ktorá v spoločnosti vytvára len problémy.

Zmyslový pôžitok a sebectvo

Ľudia si chcú neustále užívať zmyslový pôžitok (sex, intoxikáciu, hazard,…) a to v nich vytvára sebeckú mentalitu, ktorá spôsobuje v spoločnosti nemalé problémy. Ľudia tak myslia len na seba a nehľadia na ostatných. Najskôr ja, potom ostatní. Potom spoločnosť vyzerá tak ako vyzerá – je plná hnevu, strachu, chamtivosti, nenávisti, neovládnutého chtíču, pýchy a ďalších nepekných vlastností a emócií. Takto však spoločnosť nemusí vyzerať. Záchrana pre spoločnosť je vedomie Krišnu, ktoré je riešením na všetky problémy.

Vedomie Krišnu

Ľudia, ktorí nasledujú učenie Hare Krišna, teda cestu sebarealizácie, pociťujú vo svojom vedomí obrovskú pozitívnu zmenu. Zbavujú sa závislostí (na sexe, na drogách – cigarety, káva, alkohol,…, na mäse, na hazarde) zlých vlastností (sebectvo, pýcha, hnevlivosť, chamtivosť, chtíč, faloš,…) a objavujú sa v nich dobré vlastnosti (pokora, milostivosť, odriekanie, štedrosť, pravdovravnosť…). Kedysi mali tiež sebeckú mentalitu, ale tým, že úprimne, vytrvalo, pravidelne a dlhodobo rozvíjajú vedomie Krišnu, sa táto sebecká mentalita vytráca a vynára sa mentalita služobníka.

Služobnícky vs. egoistický postoj

Postoj služobníka je pre egoistických ľudí neprijateľný a podradný. Egoistický človek si hovorí: „Prečo by som JA mal niekomu slúžiť? Nech slúžia mne.“ A presne tento egoistický postoj vytvára v spoločnosti najväčšie problémy. Každý chce, aby mu slúžili ostatní, ale takmer nikto nechce slúžiť. A to je problém.

V dnešnej dobe je služobnícky postoj nepochopený. Ľudia si služobníka mylne zamieňajú za otroka. Pritom každý je služobník, aj keď si to neuvedomuje. Rodičia slúžia deťom, deti slúžia rodičom, ľudia sa starajú o svojich domácich miláčikov, o iných členov rodiny a teda im tiež slúžia. Môžeme nájsť veľa príkladov kedy ľudia slúžia bez toho, aby si to uvedomovali. Mnohí ľudia sa venujú dobročinným činnostiam, alebo ich aspoň podporujú. Pre živú bytosť je služobnícky postoj prirodzený, ale kvoli vplyvu falošného ega sa tento služobnícky postoj vytráca a strieda ho sebectvo – len JA, JA, JA. Najskôr JA a potom ostatní. To je problém.

Pokiaľ ľudia budú myslieť len na seba, na svete bude veľa utrpenia. Ak chceme, aby bol svet lepší, musíme sa naučiť odstrániť túto sebeckú mentalitu a zaujať služobnícky postoj.

Chudoba by rázom zmizla keby sa medzi chudobných rozdelilo bohatstvo tých najbohatších ľudí a organizácií na svete. Vojny a iné spôsoby vykorisťovania by neexistovali, keby ľudia nepociťovali oddelenosť namiesto jednoty.

Všetko utrpenie na svete existuje kvoli nepriaznivým vlastnostiam. Všetky nepriaznivé vlastnosti vychádzajú z falošného ega, ktoré vytvára pocit oddelenosti. Z tohto pocitu oddelenosti potom vzniká sebecká mentalita „Ja a moje – môj dom, moja rodina, moje auto, moje telo, moje peniaze,…“. Akonáhle človek považuje niečo za svoje a veľmi sa k tomu pripúta, nedokáže sa s tým podeliť. Nedokáže poskytnúť dom, auto, peniaze, alebo čokoľvek iné na dobročinné účely. Aj to je problém. Keď si každý žgrloší len pre seba, prípadne pre svoju rodinu, nie je to pre spoločnosť príliš prospešné. Ak by sa ľudia dokázali podeliť s tým čo majú, svet by vyzeral inak ako vyzerá dnes. Keby sa ľudia zbavili chamtivosti a dokázali by si navzájom slúžiť, svet by bol rajom.

Život v ISKCONe

V Medzinárodnej spoločnosti pre vedomie Krišnu (ISKCON) vládne služobnícka nálada. Každý sa učí slúžiť ostatným a tak sa očisťuje od falošného ega a zbavuje sa sebeckej mentality.

vedsky sposob stolovania

Spoločnosť, ktorá funguje na báze pokory a slúženia, funguje úplne inak ako spoločnosť, ktorá funguje na báze falošného ega, pýchy, chamtivosti a pocitu oddelenosti. Je to priepastný rozdiel.

Veľa ľudí, ktorí sa rozhodli začleniť do Medzinárodnej spoločnosti pre vedomie Krišnu, boli spočiatku pyšní a egoistickí, chceli aby boli obsluhovaní namiesto toho, aby slúžili, boli pod nadvládou falošného ega a boli plní nepekných vlastností. No vďaka procesu sebarealizácie – Bhakti jóge (jóge oddanosti) sa z nich stali lepší ľudia.

Hare Krišna mahá-mantra

Súčasťou Bhakti jógy je počúvanie, spievanie, alebo opakovanie Hare Krišna mahá-mantry. Ľudia, ktorí vyskúšali počúvať, spievať, alebo len opakovať Hare Krišna Hare Krišna Krišna Krišna Hare Hare / Hare Ráma Hare Ráma Ráma Ráma Hare Hare si overili teóriu, že Hare Krišna mahá-mantra očisťuje vedomie od všetkého zlého a vytvára tak priestor pre všetko pozitívne. Mnohí ľudia sa vďaka Hare Krišna mahá-mantre zbavili zlých vlastností a emócií, závislostí a rozvinuli dobré vlastnosti.

Ak by sa viac ľudí zapojilo do praktikovania Bhakti jógy, svetu by to veľmi pomohlo.

13308680_1322072101139498_7394241469994159807_o

Vedomie Krišnu a lepší svet

Ľudia potrebujú vedomie Krišnu ako soľ. Len kvoli nedostatku vedomia Krišnu existuje na svete utrpenie. Ľudia, ktorí sú na ceste sebarealizácie a rozvíjajú vedomie Krišnu, prirodzene chápu, že vedomie Krišnu je to, čo svet potrebuje najviac, pretože vedia ako im vedomie Krišnu pomohlo. Ale žiaľ ľudia pohrúžení v materialistickom vedomí vedomie Krišnu často odmietajú, považujú ho len za akúsi ďalšiu vieru a nevenujú mu ďalšiu pozornosť. Mnohí stále netušia čo vlastne vedomie Krišnu je. Preto je veľmi dôležité čo najviac šíriť vedomie Krišnu, aby ľudia aspoň mali možnosť prísť do styku s vedomím Krišnu a uvážiť či sa vydajú cestou sebarealizácie rozvíjaním vedomia Krišnu, alebo nie.

Ťažko je niekomu, kto je pod vplyvom falošného ega vysvetliť, že robí niečo zle a môže to robiť lepšie. Ťažké je ľuďom vysvetliť, že to čo v skutočnosti hľadajú a potrebujú, je vedomie Krišnu. Našťastie sa vždy nájde zopár duší, ktoré pochopili, že v hmotnom svete materiálnymi činnosťami nedosiahnu skutočné šťastie. Také duše sa vydajú cestou sebarealizácie a objavia skutočný poklad, v podobe vedomia Krišnu, ktorý tak dlho hľadali. Spievajte

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

a buďte šťastní. Skutočne šťastní.

kirtan

Úvaha o Bohu

Vzchádza Slnko či chceš či nechceš, ty ho nezastavíš. Riadenie prírody a osudu nie je úplne v tvojich rukách. Vypni gravitáciu ak môžeš. Zhasni Slnko ak môžeš. Zabráň všetkému zlu ak môžeš. No nemôžeš, lebo nie si všemohúci. Nie si Boh, Stvoriteľ, ktorý má všetko pod kontrolou. On je všemohúci, vševediaci a večný.

Vedci skúmajú Božie stvorenie, ale nerozumejú mu. Nemajú šancu porozumieť Božiemu stvoreniu pokiaľ nemajú vedomie Boha.

Ateizmus vs. teizmus

Bol som ateista, bol som hlupák. Popieral som existenciu Boha a myslel som si, že okolitý svet je len akýsi zhluk atómov, ktorý vznikol len tak, z ničoho – z veľkého tresku. Ako by mohlo tak dokonalé stvorenie vzniknúť čírou náhodou? Pozri sa okolo seba. Stromy, kvety, státisíce druhov rastlín a živočíchov, prírodné úkazy, planéty, vzdialenosti medzi planétami, obrovský vesmír,… vari je toto všetko dielom akejsi náhody a vzniklo to len tak z ničoho? Môj mozog to neberie. Nič nevzniká len tak, z ničoho nič. Každé stvorenie si vyžaduje stvoriteľa. Maliar tvorí obraz, stavbári tvoria stavby, pekári pečivo atď. Ak vidím rožok, ale nevidím pekára, vari si môžem myslieť, že rožok vznikol len tak? Zhluk atómov sa sám od seba usporiadal tak, že z toho vznikol rožok. Tento a ďalšie podobné príklady slúžia na poukázanie absurdity vedeckých teórií o vzniku vesmíru, Zeme a života. Prírodné zákony sú dané. Ale kým sú dané? Kto umiestnil nespočetné planéty vo vesmíre? Kto im zadal ako sa majú pohybovať? Kto umiestnil planétu Zem do takej vzdialenosti od Slnka, že je možné, aby tu existoval život v tejto forme? Kto zariadil, aby dážď kropil Zem a dával tak životodarnú vlahu pre rastliny, ktoré slúžia ako potrava pre mnohé živočíchy? Kto zariadil, aby z malého semienka vyrástla veľká rastlina? Kto to všetko takto dokonale zariadil? Vari to mohla byť náhoda? Zoberiem štetec a budem ho náhodne namáčať do rôznych farieb a budem ním náhodne pohybovať. S veľkou pravdepodobnosťou sa mi nepodarí vytvoriť nič, len farebnú machuľu. Ale svet, vesmír a život v ňom nie je len machuľa. Je to dokonalé usporiadanie atómov, ktoré sú očividne riadené pre nás neviditeľnou a nepochopiteľnou inteligenciou. Túto ingeligenciu mnohí nazývajú Boh a iní ju zase nazývajú Vesmír. Niektorí túto inteligenciu dokonca odmietajú, lebo ju nevedia pochopiť a vytvárajú rôzne teórie o vzniku vesmíru a života v ňom.

Mnohé náboženstvá hovoria o Bohu – Stvoriteľovi a uvádzajú, že človek bol stvorený na obraz boží. Takisto rôznymi spôsomi hovoria o stvorení vesmíru, Zeme a života. Mnohým ľuďom stačí len veriť, alebo neveriť rôznym náboženským príbehom a vedeckým teóriam bez toho, aby sa nad nimi hlbšie zamysleli. Veriť, alebo neveriť znamená nevedieť ako to naozaj je. Kým budú ľudia len veriť, neveriť a vytvárať si domnienky, budú sa medzi sebou handrkovať že to je tak, alebo onak. Inteligentný človek by sa mal snažiť vedieť ako to naozaj je, nie len veriť, alebo neveriť.

Mnohí ľudia tvrdia, že poznajú Boha osobne. Mnohí tvrdia, že Boh je Ježiš, iní zas tvrdia, že Boh je Allah, Jehova, Višnu, či Krišna. Iní považujú Boha za akúsi energiu, ktorá všetko poháňa a riadi. Ako sa z tohto guláša vysomáriť a zistiť kto, alebo čo je naozaj Boh a či vôbec niečo také existuje? Aby sme neboli odkázaní len veriť, alebo neveriť, musíme získať osobnú skúsenosť. Rodičia nám v detstve tvrdili, že Ježiško nosí darčeky. My sme im to verili a boli sme v úžase z toho, že sme našli pod stromčekom naše vysnívané darčeky. Nikdy sme Ježiška nevideli, ale verili sme, že to On nosí darčeky. Až neskôr, keď sa nám rozvinula inteligencia, sme začali zisťovať ako to s tým Ježiškom a darčekmi naozaj je a rodičia nám museli priznať, že Ježiško sú vlastne oni. Podobne mnohí ľudia len slepo veria, že existuje nejaký Boh bez toho, aby ho poznali. Bol som jedným z nich. Málokto vie, že svoju vieru si môžeme overiť a preto málokto naozaj pozná Boha.

Hľadanie Boha

Keď som sa kresťanov pýtal ako môžem spoznať Boha, všetci mi tvrdili, že mám otvoriť svoje srdce a uveriť v Ježiša Krista. Vraj keď budem túžiť spoznať Boha, dá sa mi spoznať. Veril som, že Ježiško nosí darčeky a kedysi som slepo veril v Boha. Už nechcem len veriť. Chcem vedieť kto je Boh. Rady kresťanov sú pre mňa teda nepraktické. Keby mi poradili, aby som sa modlil na ruženci, možno by som to zvážil. To je praktickejšie ako len rada: uver a budeš spasený.

Manipulácia cez vieru

Cez vieru sa dajú ľudia najľahšie manipulovať. Môže to zájsť do takého extrému ako môžeme vidieť v Islamskom štáte, alebo sme mohli vidieť v križiackych výpravách (verili, že deti sú bez hriechu a deti poslali ako vojsko) a upaľovaní čarodejníc. Prosím ľudia, neverte slepo. Použite inteligenciu. Inteligencia nám pomôže v tom, aby sme si mohli svoju vieru overiť a získať tak poznanie.

Vedomie Krišnu

Vedomie Krišnu, vedomie Boha je v každej živej bytosti. Niektorí majú toto vedomie do určitej miery prejavené, no vo väčšine ľudí je spiace. Ak chceme spoznať Boha, musíme prebudiť toto vedomie. Kým je v ľuďoch vedomie Krišnu spiace, môžu sa len dohadovať čo, alebo kto je Boh a čo je vedomie Krišnu.

Učenie Hare Krišna učí ako môžeme zistiť našu skutočnú identidu, spoznať Boha a obnoviť náš zabudnutý vzťah s Ním. Najúčinnejší spôsob v tomto veku hádky a pokrytectva je počúvanie, spievanie a recitovanie Hare Krišna mahá-mantry:

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

Táto mahá-mantra prebúdza naše pôvodné duchovné vedomie – vedomie Krišnu a pomáha nám očisťovať sa od hmotného znečistenia – falošné ego, chtíč, hnev, chamtivosť, strach, závislosti na drogách, sexe, mäse, hazarde,… Kvoli pripútanosti k hmote a k hmotným činnostiam nedokážeme chápať duchovné témy. Nedokážeme pochopiť popisy Boha a duchovného sveta. Pretože nemáme osobnú skúsenosť. Akonáhle sa očistíme od hmotného znečistenia, získame osobné skúsenosti a následne dokážeme chápať duchovné témy hlbšie a hlbšie. Každý si to môže vyskúšať na vlastnej koži. Je to postupný proces. Každý môže počúvať, spievať, či recitovať Hare Krišna Hare Krišna Krišna Krišna Hare Hare / Hare Ráma Hare Ráma Ráma Ráma Hare Hare.

Niektorí ľudia považujú opakovanie Hare Krišna mahá-mantry za uspávanie mysle, za akúsi hypnózu. Tí ľudia si vytvárajú vlastné špekulácie bez toho, aby mali s Hare Krišna mahá-mantrou osobnú skúsenosť. Vytvárajú si len domnienky a odsudzujú niečo, o čom nevedia nič. To nie je príliš rozumné.

Ľudia, ktorí praktikujú spievanie a recitovanie Hare Krišna mahá-mantry, s ňou majú nemalú osobnú skúsenosť a teda vedia ako sa vďaka mahá-mantre zmenili a čo všetko za ten čas pochopili. Stačí len 5 – 10 minút denne a môžete mať aj vy osobnú skúsenosť s účinkom Hare Krišna mahá-mantry.

Spievajte:

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

a buďte šťastní.

Racionálne zmýšľanie je obmedzujúce

Kedysi som bol čisto racionálne zmýšľajúci človek a všetko iracionálne som odsudzoval a považoval za hlúposti. Dnes vnímam tento čisto racionálny pohľad na svet ako obmedzujúci. Pretože ak sa obmedzujueme len na racionalitu, uniká nám nespočetne veľa možností.

Veda neveda

Napríklad ako racionálne zmýšľajúci človek som nedokázal pochopiť ako môže niekto veriť v Boha. Nebral som ako fakt nič, čo nebolo vedecky dokázané. V tom je obmedzenosť racionálne zmýšľajúcich ľudí. Vedci toho ešte toľko nepreskúmali… a ľudia aj tak veria len tomu, čo vedci preskúmajú a potvrdia. Ničomu inému. Nie je to obmedzujúce? Tak im uniká všetko to nepreskúmané, čoho je drvivá väčšina. Vesmír je pre nás nepredstaviteľne obrovský… Racionálni ľudia si zvyčajne neuvedomujú koľko toho ešte nie je preskúmaného a vedecky dokázaného, no aj tak dávajú na vedu príliš veľký dôraz. Moderná veda nevie vysvetliť veľa vecí…

Duchovno

Keď sa povie „duchovno“, racionálny človek prekrúti očami a pomyslí si čo je to za nezmysel. Takisto všetko, čo nie je vedecky dokázané, považuje racionálny človek za nezmysel, výmysel, hlúposť. To predsa tak nemôže byť, lebo to veda nedokázala. No ale prečo to nedokázala? Pretože to asi ešte moc neskúmala a nemá o tom žiadne poznanie. Skúmať materiálno je oveľa jednoduchšie ako skúmať duchovno, preto sa to aj tak robí. Viac dôrazu sa kladie na skúmanie hmotných prvkov. Skúmať niečo nehmotné je pre súčasnú vedu výzva. Vedci sa snažia prísť na to, ako vznikol vesmír a život v ňom… no zatiaľ márne. Majú iba akúsi teóriu veľkého tresku a evolučnú teóriu. Týmto teóriam verí veľa ľudí.

Niektorí ľudia zažívajú zážitky, ktoré si racionálne nedokážu vysvetliť. Keď o nich rozprávajú verejne, mnohí ľudia tomu jednoducho neveria. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že veriť/neveriť je pre deti. Dospelí by sa mali snažiť vedieť. A tí, ktorí zažili rôzne duchovné zážitky vedia čo zažili. Ľudia, ktorí majú tieto rozumom nevysvetliteľné zážitky, sa navzájom chápu. Ľudia, ktorí nezažili nič podobné, to nedokážu pochopiť a často označujú duchovné zážitky za hlúposti a výmysly. To je ale ich obmedzený pohľad na svet. Označiť niečo za hlúposť bez toho, aby o tom niečo vedel, nie je príliš rozumné.

Jogíni

V Indii existujú jogíni, ktorí majú nevysvetliteľné mystické schopnosti. Dokážu ovládať hmotu a predvádzať tak pre nás nepochopiteľné kúsky. Veľa racionálne založených ľudí je voči týmto jogínom skeptických a považujú ich za podvodníkov. Aj keby títo ľudia uvideli ich schopnosti na vlastné oči, neverili by vlastným očiam. Skratoval by im obvod v mozgovni a nevedeli by si to racionálne vysvetliť. Ich celá predstava o svete by sa rozplynula.

Astrológia

Skúsení astrológovia dokážu na základe pozície planét určiť vlastnosti ľudí, kompatibilitu partnerov, určiť kedy je vhodné a nevhodné vykonávať určité činnosti a predpovedať zmeny na Zemi.

Pohyb planét má totiž hlbší význam. Tento hlbší význam skúma astrológia, ktorá doposiaľ nebola uznaná ako veda. Racionálna myseľ totiž nedokáže astrológiu pochopiť a prijať.

Hmota nie je všetko

Existuje viac než len hmota. To, čo je mimo hmotnej úrovne, je pre mnohých ľudí nepochopiteľné. Čo nedokážu vnímať svojimi obmedzenými zmyslami, to pre nich neexistuje.

Je veľa ďalších tém, ktorým racionálne zmýšľajúci ľudia nerozumejú a považujú ich za hlúposti, pretože s nimi nemajú osobnú skúsenosť – astrálne cestovanie, liečenie dotykom, jasnovidectvo, telepatia, čakry, prána…

Obmedzené zmysly

Naše zmysly sú obmedzené. Na oblohe vidíme Slnko ako malú žiariacu guľu. Potrebujeme rôzne prístroje a techniky, aby sme zistili, že Slnko je obrovská žeravá guľa vzdialená milióny kilometrov od Zeme.

Hmotnými zmyslami nedokážeme vnímať a chápať niečo duchovné. Ak chceme získať duchovné pochopenie, musíme nasledovať očistný proces, ktorý očistí naše zmysly a vedomie, aby sme dokázali vnímať a chápať to, čo racionálnym spôsobom nedokážeme pochopiť. Existujú rôzne spôsoby pre očistenie vedomia, ale najúčinnejší spôsob očistenia vedomia v súčasnom veku je počúvanie, spievanie a recitovanie Hare Krišna mahá-mantry:

Hare Krišna Hare Krišna
Krišna Krišna Hare Hare
Hare Ráma Hare Ráma
Ráma Ráma Hare Hare

Naše vedomie je pôvodne duchovné, ale keď sa dostane do styku s hmotou, je ňou znečistené. Hare Krišna mahá-mantra pôsobí ako sprcha a čím viac ju niekto opakuje, tým viac sa očisťuje. Pre racionálne zmýšľajúcich ľudí, ktorí nemajú s očistou vedomia skúsnenosť, je to nepochopiteľné. Ale ľudia, ktorí si to vyskúšali, majú osobnú skúsenosť a vedia aký účinok má Hare Krišna mahá-mantra.

O účinkoch Hare Krišna mahá-mantry si môžete prečítať v článku „Účinok Hare Krišna mahá-mantry“.

Každý, kto vyskúša tento jednoduchý proces očistenia vedomia, môže časom pochopiť viac a neobmedzovať sa len na racionálne poznanie, ktoré je veľmi obmedzujúce.