Keby sme žili len v ilúzii, bol by to ešte ten lepší prípad. Lenže my žijeme v ilúzii, ktorá je zaobalená v ďalšej ilúzii.
Prvá ilúzia
Prvá ilúzia je ilúzia vytvorená súčasným systémom založeným na materialistických hodnotách. Tento systém funguje na báze vykorisťovania druhých a neutíchajúceho konzumu. Ľudia sa neustále za niečim naháňajú. Či už za novým oblečením, autom, dovolenkou, peniazmi, kariérou atď. mysliac si, že ich to spraví šťastnými. Pritom zabúdajú na tie podstatné, nemateriálne hodnoty, ktoré robia ľudí ľuďmi – lásku, súcit, porozumenie, empatiu…
V tejto ilúzii bude človek dovtedy, kým si nenájde čas zastaviť sa z tohto šialeného kolečka.
Neustála práca a povinnosti ľudí udržiavajú v tejto ilúzii. Systém to má vymyslené šibalsky. Ľudia si potom myslia, že je normálne takto žiť. Ak chce človek prekuknúť túto ilúziu, musí si aspoň na chvíľu nájsť čas sám na seba. Keď sa človek dostane z tohto kolečka, zrazu si začne všímať ako sú ostatní ľudia uväznení v tomto kolečku a šlapú a šlapú a pritom stále zostávajú na mieste. Ako škrečok, ktorý šlape v kolečku v klietke.
Keď sa človek aspoň na chvíľu vymaní z tohto kolečka, zrazu si uvedomí, že život nie je len o naháňaní sa za peniazmi a materiálnymi statkami. Možno si uvedomí, že vlastne ani nie je šťastný a začne si uvedomovať prečo a ako to môže napraviť.
K prekuknutiu tejto ilúzie je naozaj potrebné tráviť viac času sám so sebou – teda osamote. Ideálne v prírode, v tichom prostredí.
Druhá ilúzia
Druhú ilúziu si necháme na inokedy. Zatiaľ len prezradím, že táto ilúzia môže byť prekuknutá napríklad pomocou pravidelnej meditácie. Meditácia prináša človeku úplne iný pohľad na život aký mu bol doposiaľ prezentovaný.
Jedna vec je teoretická znalosť a druhá vec je praktická, kedy človek získa skúsenosť, že je to naozaj tak, ako je to popísané. Kým má človek len teoretickú znalosť, môže mať isté pochybnosti. Ale akonáhle získa praktickú znalosť, bude vedieť ako sa veci majú.
Nedávno prebehli v Českej republike prezidentské voľby a ich výsledok ma neprekvapil. Informácie tohoto typu nijak aktívne nesledujem, zachytil som ich len jedným očkom na Facebooku. Ľudia dávali opäť príliš veľa myšlienkovej energie na to, čo nechceli namiesto toho, čo chcú. A tam, kde je smerovaná energia, tam sa to jednoducho kumuluje a to rastie a naberá na sile. Keď myslíme viac na to, čo nechceme ako na to, čo chceme, čo sa asi tak môže udiať? Kam ide všetka naša pozornosť a energia?
Viete si predstaviť, čo by sa stalo, keby sa všetci ľudia prestali zaujímať o politiku a účastniť sa volieb? Keby si všetci ľudia uvedomili, že veľa politikov nejde do politky hájiť záujmy ľudu, ale svoje záujmy, myslíte, že by ich stále volili? Veď sa len pozrite ako vyzerá nie len česká a slovenská politika za posledných pár desiatok rokov. Myslíte si, že politici majú vážne záujem konať pre dobro ľudu a majú na to dostatočnú kvalifikáciu?
Problém je ten, že ľudia odovzdávajú svoju moc iným a dávajú politike a štátu až príliš veľkú váhu. Tým, že odovzdávajú moc iným, sa stávajú bezmocnými a nečinnými a hovoria: “Čo my len môžme spraviť. Veď na to sú politici“. Presne toto systém chce. Chce mať z ľudí pasívne ovce, ktoré sa spoliehajú na systém a sami nie sú ochotní ani schopní nič spraviť, pretože žijú v domnení, že systém všetko vyrieši a o všetko sa postará. Je to pasca, do ktorej sa chytilo veľké množstvo ľudí. Ale z tejto pasce sa dá dostať tak, že každý jednotlivec si zoberie späť svoju moc a už ju viac nebude odovzdávať politikom, policajtom, štátu ani nikomu inému. Nebude sa na nikoho spoliehať, že vyrieši to, či ono.
Možno už niektorí z vás chápu, že nepotrebujú politiku ani štát k životu. Že prirodzené usporiadanie spoločnosti existuje aj bez štátu. Lekári, polícia, banky, doprava,… toto všetko môže existovať aj bez štátu. To, že si to niekto nevie predstaviť, ešte neznamená, že to tak nemôže byť. Toto si treba uvedomiť.
Politika, voľby a štát sú paraziti, ktorí žijú z pozornosti jednotlivcov. Ak by im jednotlivci prestali dávať pozornosť, prestali by existovať a ľudia by sa stali opäť slobodnejšími a mocnejšími. Je to tak jednoduché.
Opäť nie je náhoda, že Teal Swan v jej novom videu hovorí o tom, čo som prežíval v poslednom vzťahu. O dvoch partneroch, ktorí si navzájom nerozumejú, pretože žijú v dvoch rozdielnych realitách. O tom ako je neporozumenie obrovská priepasť medzi partnermi, ktorá nakoniec vyústi do rozchodu. Hovorí tiež o dôležitosti videnia, cítenia a chápania reality druhých.
Keby som si to nezažil, moc by som nechápal o čom hovorí. Ale už to viem, mám to zažité na vlastnej koži a chcem sa naučiť vcítiť do reality druhých ľudí a neodsudzovať ich pretože majú odlišný pohľad na život ako ja.
Ak chceme, aby boli naše vzťahy trvácne, musíme sa vedieť vcítiť do druhých a pochopiť ich. Musíme sa vžiť do ich vnímania reality. Ak tak neurobíme a budeme žiť v dvoch rozličných realitách bez vzájomného pochopenia, všetky naše vzťahy na tomto stroskotajú.
Vzájomné pochopenie a vcítenie sa do partnera je pre funkčný a naplňujúci vzťah nevyhnutné.
Výhovorky a nariekanie sú typické pre Slovákov. Veľa Slovákov plače, že málo zarábajú, že žijú od výplaty k výplate atď. No už málokto si uvedomí, že výhovorky a nárek nikam nevedú.
Odovzdávanie moci
Prečo ľudia žijú v nedostatku? Jednoducho preto, že svoju moc odovzdávajú iným – zamestnávateľom, lekárom, policajtom, vojakom, štátu… veď oni sa o nás postarajú. Zamestnávateľ nám dá prácu, lekári nás vyliečia, policajti a vojaci nás ochránia a štát sľubuje akési sociálne istoty. Ak odovzdávame svoju moc niekomu inému, nečudujme sa, že sa stávame bezmocnými, chudobnými a chorými. Ak sa chceme stať opäť mocnými, potrebujeme prestať odovzdávať moc iným. Inými slovami prestať sa vyhovárať na ostatných a spoliehať sa, že oni za nás vyriešia všetko. Ak sa chce človek stať opäť mocným, musí vziať zodpovednosť za svoj život do svojich rúk a s tým aj zodpovednosť za svoje zlyhanie. Je to veľká zodpovednosť, ktorá ale môže priniesť oveľa viac ovocia ako odovzdávanie moci a zodpovednosti niekomu inému.
Čo chceš?
Chceš pracovať za minimálnu mzdu, alebo sa naučiť niečo viac, čo by sa dalo speňažiť? Napríklad programovať, obchodovať, robiť grafiku, fotiť, natáčať a strihať videá, maľovať, vytvárať niečo hodnotné, za čo by ľudia boli ochotní zaplatiť…
Ak chce niekto pracovať za 350€, tak bude. Ak chce niekto zarábať 1500€, tak si nájde spôsob, akým to dosiahne. Je to o našom nastavení, nie o systéme “tam vonku”.
Každý z nás vie a cíti čo má robiť a ako to dosiahne. Nikto mi nemôže hovoriť čo mám robiť. Sám to musím tak cítiť. Niekto chce byť lekár, niekto spisovateľ, niekto maliar, niekto programátor. Každý chce niečo iné a môže to dosiahnuť ak sa bude o to usilovať.
Ak niekto náhodou nevie čo má robiť, možno sa ešte ani sám seba nespýtal: “Čo by ma bavilo robiť?” Ja som tiež nevedel. Ale pýtal som sa samého seba túto otázku dokola niekoľko týždňov a prišiel som na to. A stále sa pýtam samého seba čo mám robiť, keď sa dostanem do situácie, v ktorej som nespokojný. A odpoveď vždy príde. Je to len o tom utíšiť sa a počúvať svoj vnútorný hlas. Nie je to ťažké. Každý sa dokáže stíšiť a počúvať.
Veríš tomu?
To hlavné, čo nás delí od nášho cieľa, je naša viera. Ak je viera dostatočne silná, nevzdáme sa kým nedosiahneme svoj cieľ. Ak je však naša viera slabá, vzdáme sa pri prvom neúspechu.
Myslíte si, že úspešní ľudia sa vzdávali pri prvom neúspechu? Asi by teraz neboli úspešní, však? Úspech býva často popretkávaný mnohými zlyhaniami a sklamaniami. Ide o to nenechať sa odradiť neúspechom, ale využiť ho vo svoj prospech. Poučiť sa a ísť ďalej.
Mnohí ľudia nariekajú: “Mne to nejde”, “Ja to neviem”, “To sa nedá” atď. Aké majú nastavenie mysle, tak aj dopadnú. Nepôjde im to, nebudú to vedieť a nebude sa im to dať urobiť. Pretože tomu veria. Ak by zmenili myslenie a začali by veriť, že to pôjde a že sa to naučia, tak s veľkou pravdepodobnosťou uspejú.
Úspech je z veľkej časti hlavne o nastavení mysle. Ak máme dostatočne silnú vieru a odhodlanosť, dosiahneme svoj cieľ.
Tréning mysle
Dá sa naučiť vytrénovať svoju myseľ k pozitívnemu mysleniu. Ale je to proces, ktorý môže trvať niekoľko mesiacov, ba až rokov. O to ťažšie to je, pokiaľ sme vyrastali v prostredí, v ktorom prevládalo negatívne myslenie: “To sa nedá”, “To neviem”, “Nejde mi to”, “To nikdy nedosiahnem/nedosiahneš”. Ale dá sa naučiť pozitívne myslieť, hlavne keď máme silnú túžbu vo svojom živote niečo zmeniť k lepšiemu. Negatívne myslenie nám k tomu nepomôže. Je to len prekážka. Táto túžba zmeniť veci k lepšiemu nás donúti naučiť sa pozitívne myslieť.
Ako? To už nechám na každom z vás. Každému vyhovuje niečo iné a každý má inú cestu. Môžem vám dať len inšpiráciu čo pomohlo mne:
Meditácia, čítanie kníh a pozeranie videí o sebarozvoji, prechádzky v prírode (naboso a osamote), dlhodobý pobyt v prírode, samota ako taká, cestovanie, stopovanie, vyhľadávanie spoločnosti pozitívnych ľudí a zdržiavanie sa v ich spoločnosti atď.
Kým som aspoň trochu pretvoril svoje negatívne myslenie na pozitívne, trvalo to možno rok, dva. Ale stálo to za to. V podstate sa ešte stále učím myslieť pozitívne, ešte ani z ďaleka nie som majster v pozitívnom myslení. Ale je to oveľa lepšie ako pred niekoľkými rokmi.
Dosahovanie cieľov
Ak by som si myslel: “Nikdy sa nenaučím programovať”, tak by som sa to naozaj nikdy nenaučil. Ak by som myslel akokoľvek negatívne, nepomohlo by mi to vôbec nijak. Keď si človek uvedomí nezmyselnosť negatívneho myslenia, začne hľadať spôsoby ako sa môže naučiť svoju myseľ zbaviť negatívnych myšlienok a pretvoriť ich na pozitívne:
“Áno, jedného dňa sa naučím programovať. Teraz mi to možno až tak dobre nejde ako by som chcel, ale keď vydržím, naučím sa to.”
Stanoviť si svoj cieľ, veriť, že to dosiahnem a nevzdávať sa pri neúspechoch. To je recept ako dosiahnuť v podstate akýkoľvek cieľ vo svojom živote.
Pred stanovením cieľa sa ešte uistite, že to naozaj chcete, aby ste sa nehnali za niečim, čo môžete neskôr ľutovať. Napríklad chcem byť naozaj slávny a známy po celom svete a nemať tak ani trochu súkromia?
V Dubaji je krásne vidieť ako myšlienka tvorí. Mesto na púšti. Všetko, čo tu je, bola na počiatku iba myšlienka. A nie len v Dubaji, ale všade. Všetko, čo existuje, je produktom nejakej myšlienky. Budovy, vojny, násilie, drogy, strach, hnev, znečisťovanie prírody, politika… to všetko sú produkty myšlienok.
Inak povedané – myšlienkami si tvoríme realitu. Nie len individuálnu, ale aj kolektívnu realitu. Ak má veľa ľudí v myšlienkach vojnu a chcú bojovať, máme tu vojny. Ak má veľa ľudí v myšlienkach peniaze, máme tu peniaze… atď.
Využime silu myšlienky a začnime tvoriť realitu, ktorú naozaj chceme. Nie realitu, ktorú nechceme.
Ak chceme zmeniť realitu, musíme najskôr zmeniť svoje myslenie.
Pôvodne som bol voči kryptomenám a obchodovaniu na burze skeptický a nepáčilo sa mi, keď niekto nevytvára žiadnu hodnotu a zarába (veľké prachy). No keď som videl grafy Bitcoinu, Ethereum a Litecoinu, zavetril som príležitosť vytvorenia pasívneho príjmu. Nakúpite kryptomeny za určitú sumu a už len čakáte kým cena kryptomien vystúpa za rok niekoľkonásobne. Alebo s nimi môžete obchodovať.
Čo sú kryptomeny?
Kryptomena je virtuálna mena, ktorá sa dá zameniť za iné bežne používané meny – napríklad dolár a Euro. Vlastníkom kryptomeny sa človek stane tak, že ju buď vyťaží na nejakom počítači – poskytne výkon svojho počítača a za odmenu dostane určitú čiastku v danej kryptomene. Alebo si ju priamo zakúpi za doláre, alebo Eurá platobnou kartou, alebo cez bankový účet. Na ťaženie môžete použiť vlastný hardware, alebo zaplatiť službu ako napríklad Hashflare, ktorá vám poskytne počítačový výkon za nejaký poplatok. Myslím, že už existujú aj kryptomeny, ktoré sa neťažia, ale dajú sa len kúpiť. Treba tiež zvážiť, či sa viac oplatí ťažiť, alebo rovno nakúpiť.
S kryptomenou sa dá platiť podobne ako s bežnými peniazmi, ale všetko prebieha elektronicky. Z “peňaženky” do “peňaženky”. Na prevod kryptomien nie sú potrebné banky. Ako “banka” slúži daná aplikácia. Čím sú kryptomeny v súčasnej dobe význačné, je ich obrovský nárast na hodnote a to láka stále viac a viac ľudí pozrieť sa kryptomenám na zúbok.
Z majiteľov kryptomien sú milionári
Ak si niekto pred pár rokmi kúpil napríklad 1000 Bitcoinov, každý za $1, dnes vlastní Bitcoiny približne v hodnote $17 000 000 (sedemnásť miliónov dolárov). Za tieto Bitcoiny si môže niečo kúpiť (ak predajca akceptuje Bitcoiny), zameniť ich za inú menu, alebo si ich ponechať a pravdepodobne tak ešte zbohatnúť.
Momentálne má jeden Bitcoion hodnotu $17 000 a takmer každý deň táto hodnota rastie. Sú aj dni kedy hodnota na chvíľu spadne o pár %, ale potom sa zase vyšvihne mnohonásobne vyššie. Stačí si pozrieť graf a bude Vám všetko jasné.
Ako to funguje?
Ak som to správne pochopil, hodnota kryptomien rastie na základe popularity (dopytu). Čím viac ľudí kupuje kyptomenu, tým viac jej hodnota vzrastá. Prečo? Lebo je jej obmedzené množstvo. Napríklad Bitcoinov je 21 miliónov a nikdy viac nebude. Čím viac ľudí bude chcieť vlastniť Bitcoin, tým viac jeho hodnota vzrastie.Na rozdiel od peňazí, ktoré banky dotláčajú a tak spôsobujú infláciu (peniaze strácajú hodnotu).
Vidíte nejakú súvislosť medzi kryptomenami a dolárom?
Podobne zlato je vzácne, pretože je po ňom pomerne veľký dopyt a nie je ho veľa. Ak by po zlate nebol taký dopyt, nemalo by takú hodnotu. Ak by po kryptomenách nebol taký dopyt, nemali by takú hodnotu. Ale keďže popularita kryptomien vzrastá a ešte pravdepodobne niekoľko rokov bude, bude vzrastať aj ich hodnota. Preto sa do kryptomien oplatí z tohto hľadiska investovať TERAZ. Kryptomeny majú potenciál stať sa bežným platidlom.
Ako nakúpiť a “uschovať” kryptomeny
Najjednoduchší spôsob ako si kúpiť kryptomeny je pomocou stránky Coinbase (https://www.coinbase.com/join/5a2d469616899401432e1789). Ale POZOR, investujte len toľko, o koľko ste pripravení prísť. Nikto neručí, že stránka, na ktorej kryptomeny nakúpite, bude fungovať aj na druhý deň. Preto je dobré uchovávať kryptomeny na vlastnom úložisku – v PC, mobile, USB, v offline krypto peňaženke, alebo na papieri – áno, na vytlačenom QR kóde. Ak budete mať všetko dobre zálohované, budete mať snáď viac šťastia ako človek, ktorý mal Bitcoiny na troch úložiskách a prišiel o všetky naraz. Vraj sa to fakt stalo.
Ak sa rozhodnete uchovávať kryptomeny online, je riziko, že online úložisko bude zrušené, alebo hacknuté a kryptomeny ukradnuté.
Ak sa rozhodnete uchovávať kryptomeny offline, máte za ne plnú zodpovednosť. A keď sa niečo (resp. všetko) pokazí, môžete prísť o všetko. Táto možnosť sa príliš neodporúča tým, ktorí sú menej technicky zdatní. Možno v budúcnosti budú vznikať služby, ktoré budú ľuďom pomáhať zjednodušovať ukladanie kryptomien offline. A možno už aj sú, len o nich momentálne neviem.
Kryptomeny sú nestabilné a nikto nevie, akú budú mať hodnotu o týždeň, o mesiac, alebo o rok. Zlaté pravidlo znie: Investujte ždy len toľko, o koľko ste ochotní prísť!
Ak sa Vám podarí nakúpiť kryptomeny za dobrú cenu a neprísť o ne, o pár rokov je šanca, že budete vidieť ako sa Vaša pár Eurová investícia zhodnotila na pár tisíc, alebo dokonca miliónov! Alebo tiež môžete viedieť ako ich cena klesá. To nikdy neviete. No vedzte, že súčasný trend kryptomien je ich (miestami exponenciálny) nárast na hodnote a predpokladá sa, že sa tento trend ešte niekoľko rokov udrží.
Neodporúčam investovať príliš veľa a potom každý deň sledovať grafy, lebo z toho môžete byť na prášky. Niekoľko dní môže hodnota kryptomien klesať. Sledovať ako Vaša investícia klesá na hodnote nie je nič príjemné. No vedzte, že z dlhodobého hľadiska sú kryptomeny zlatá baňa. Aspoň podľa doterajších pozorovaní. Kde inde sa Vám investícia za mesiac zhodnotí o viac ako 100%? A o niekoľko rokov o tisíce percent? Je to sila.
Kde je veľa peňazí, tam je chamtivosť
A kde je chamtivosť, tam sú podvody a krádeže. Už len samotná predstava, že nakúpim povedzme 100 kusov kryptomeny za pár centov, prípadne pár Euro a ich hodnota sa každý mesiac zhodnocuje dvoj až trojnásobne, je veľmi lákavá. Čím viac človek investuje, tým viac môže získať. Ale už neberie do úvahy, že môže aj stratiť. Hlavne keď sa stane obeťou podvodu, alebo krádeže.
Mnohé stránky s kryptomenami môžu byť len podvod, na ktorý ľudia naletia s vidinou obrovského zisku. Takéto stránky nalákajú ľudí, ľudia tam vložia nemalé peniaze, stránka prestane fungovať a majitelia stránky majú všetky peniaze. Super, nie? Ako pre koho.
Je zaznamenaných viacero prípadov krádeží kryptomien. Kryptomeny sú lákadlom aj pre hackerov. Pred hackermi nie je takmer nič v bezpečí. Už sa stalo a môže sa znova stať, že si hackeri privlastnia okrem iných aj vaše kryptomeny a vám neostane nič! Preto sa najviac odporúča offline úložisko (offline krypto peňaženka), ktoré nemá byť ako hacknuté zo siete.
Žiadna panika!
Môže sa stať (a pravdepodobne sa aj stane), že kúpite kryptomenu za určitú sumu a potom jej cena klesne. Neľakajte sa! Cena kryptomien nerastie stále. Graf vyzerá ako húsenicová dráha smerujúca občas hore, občas dole. Ale z dlhodobého hľadiska hodnoty viacerých kryptomien stúpajú. Najznámejší príklad je Bitcoin, Bitcoin cash, Ehthereum a Litecoin.
Kryptomeny ako platidlo
Treba si uvedomiť, že ani kryptomena nemá reálnu hodnotu, podobne ako klasické peniaze, ktoré poznáme. Keď budete chcieť s dolárom zaplatiť niekde, kde dolár neakceptujú, budete si ho musieť najskôr zameniť. Rovnako je to s kryptomenami. Ak niekto neakceptuje kryptomeny, môžete mať v kryptomenách aj miliardu, ale nekúpite si za ne nič. No je dosť možné, že kryptomeny sa stanú natoľko rozšírenými, že budú prijímané ako platidlo stále väčším množstvom ľudí a podnikov. Už sa to aj deje. Mnohé podniky akceptujú platbu Bitcoinom. Akceptovanie ostatných kryptomien je len otázka času.
Altcoiny – alternatívne kryptomeny
Bitcoin ako prvá kryptomena (2009) má dnes najväčšiu hodnotu. V roku 2017, ale aj v minulých rokoch vzniklo mnoho ďalších kryptomien, ktoré majú potenciál uchytiť sa na trhu krypomien a stať sa tak bežným platidlom. Hodnota populárnejších kryptomien začína na niekoľkých stovkách až tisícoch $/€ – Ethereum, Litecoin, Bitcoin Cash, Monero, Dash. Lacnejšie kryptomeny sa dajú (dali) kúpiť pod 1€ za kus – Ripple, Verge, ReddCoin, Stellar. Týždeň po napísaní tohto článku hodnota Ripple stúpla zo 70 centov takmer na 3 doláre.
Predstavte si, že nakúpite stovky jednotiek kryptomeny za pár centov a o pár rokov budú mať hodnotu niekoľko tisíc ba až desiatok či stoviek tisíc. Táto predstava je veľmi lákavá a je to jeden z hlavných dôvodov, prečo ľudia vôbec nakupujú kryptomeny – ako dlhodobú investíciu.
Investovať, alebo neinvestovať?
Kryptomeny majú svojich priaznivcov – väčšinou sú to tí, ktorí do kryptomien investovali a vidia ako sa ich investícia zhodnocuje. A potom majú svojich odporcov – tí nevlastnia kryptomeny a pravdepodobne sa aj boja investovať, pretože svet kryptomien je pomerne nový a ľudia sa zvyčajne boja neznámeho.
Kryptomeny majú svoje výhody, aj svoje nevýhody. Výhody sú aj pre laika zjavné, no keď sa človek dostane do problematiky kryptomien trochu hlbšie, dostáva sa aj k nevýhodám.